گروه‌های عراقی به بیانیه چهارشنبه شب رهبر جریان صدر و درخواست از هوادارانش برای ادامه تحصن واکنش نشان دادند.

به گزارش قرن نو: بیانیه مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق برای ادامه تحصن هوادارانش و نیز دعوت برای انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام با واکنش شخصیت‌های مختلف عراقی مواجه شد.

بر اساس این گزارش، «نوری المالکی»، رئیس ائتلاف دولت قانون در پیامی توئیتری نوشت: گفت‌وگوهای جدی که امیدواریم اختلافات از طریق آن حل شود و امور به مسیر صحیح خود بازگردد با بازگشت به قانون اساسی و احترام به مؤسسات قانونی آغاز می‌شود.

حیدر العبادی، رئیس ائتلاف النصر هم در صفحه توئیتر خود نوشت: من از سخنان مقتدی صدر حمایت می‌کنم؛ زیرا از جوانب متعدد با طرح ما برای حل بحران همسویی دارد.

از سوی دیگر، «ترکی العتبی»، از رهبران ائتلاف دولت قانون هم گفت که انحلال پارلمان بحران عراق را حل نمی‌کند.

وی افزود: عراق از جهات متعدد با اوضاع سخت و دشواری مواجه است و انحلال پارلمان کنونی بحران را حل نخواهد کرد؛ بلکه ممکن است به بحران بزرگ‌تری منجر شود به‌ویژه اینکه ما با دولت پیشبرد امور مواجه هستیم که به‌دلیل اشتباهات زیاد آن تمام گروه‌ها از تغییر آن در سریع‌ترین زمان ممکن حمایت می‌کنند.

«ایاد علاوی»، نخست‌وزیر سابق و رئیس حزب ائتلاف ملی عراق برگزاری انتخابات زودهنگام را راه حل برون‌رفت از بحران کنونی این کشور برشمرد.

لازم به‌ذکر است که مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق، چهارشنبه شب با بیان اینکه هنوز در مورد شرکت یا شرکت‌نکردن در انتخابات تصمیم نگرفته است، افزود: گفت‌وگو فایده‌ای ندارد؛ به‌ویژه اینکه ملت حرف خود را به‌صورت آزادانه و خودجوش بیان کرد.

رهبر جریان صدر با بیان اینکه ما هرگز خونریزی را قبول نمی‌کنیم، افزود: من آماده شهادت در راه اصلاح و نجات ملت و کشور هستم. معترضان به تحصن ادامه دهند.

وی ادامه داد: اصلاح را از داخل جریان صدر شروع کردم و این جریان خود را فراتر از اصلاحات نمی‌داند.

مقتدی صدر در ادامه اضافه کرد که خواستار انحلال پارلمان فعلی و برگزاری انتخابات زودهنگام است.

صدر با اعلام اینکه معترضان تا تحقق مطالبات اصلاحی خود به تحصن خود ادامه دهند، گفت: من طالب قدرت نیستم و خواسته و مطالبه شخصی ندارم؛ بلکه به‌دنبال اصلاحاتم و آنچه در عراق در حال اتفاق‌افتادن است، نزاع بر سر قدرت نیست.

5965

منبع: خبرگزاری مهر

۱۱:۱۶ ,۱۳ مرداد ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


دادگاهی در عراق پیروزی ائتلاف مقتدی صدر را تأیید کرده است که احتمالاً به شکل‌گیری دولت منجر خواهد شد. این مسئله بیشتر به سود آمریکا است تا ...

استعفای گروهی اعضای فراکسیون صدر بازی نخ‌نما و تکراری مقتدی صدر در دوره‌های مختلف تشکیل دولت عراق بوده است؛ تاکتیکی قدیمی که در صورت تایید ...

خروج مقتدی صدر از پارلمان نه‌فقط به‌منظور افزایش فشار بر رقبای سیاسی‌اش؛ بلکه تلاشی برای احیای مشروعیت خود او نیز است.

رهبران صدر به میدل ایست آی گفتند که بسیاری از رهبران سیاسی و دیپلمات‌های غربی سعی کرده‌اند با صدر ارتباط برقرار و اوضاع را آرام و کانال‌های ...

نظر خود را ثبت کنید