نکاتی درباره حضور کودکان در مراسم عزاداری

می‌خواهید فرزندتان را ببرید هیئت؟

ما پدر و مادرها علاقه داریم ارزش‌هایمان را به فرزندان‌مان منتقل کنیم؛ ولی انتقال مفهومی مثل محرم و عاشورا پیچیدگی‌ها و ظرافت‌های خاص خودش را دارد. حضور در مراسم عزاداری، صحبت‌کردن درباره این واقعه، پاسخ‌دادن به سؤالات نسل جدید و... همگی از چالش‌های والدین در این روزها هستند.

قرن نو ـ فائزه مرادی: در اینجا چند مورد از بایدهاونبایدهای این روزها فراهم کرده‌ایم. 

ـ برای حضور در مراسم به کشش جسمی و روحی فرزندان‌تان توجه کنید. محلی را انتخاب کنید که فضای بازی یا امکان نگهداری کودکان را داشته باشد. وسایل بازی و خوراکی به‌همراه داشته باشید. زمان حضورتان در مراسم را مدیریت کنید و حوصله بچه‌ها را در نظر بگیرید. 

ـ به هیچ عنوان کودکان را با قسمت‌های خشونت‌بار واقعه کربلا مواجه نکنید. مفهومی که از کلیت محرم باید انتقال پیدا کند حرکت قهرمانانه امام حسین(ع) و یاران و خانواده‌اش است. از شجاعت و دلاوری قهرمانان عاشورا، بدون جنبه‌های خشونت‌بار آن با فرزندان‌تان صحبت کنید و با هم به ابعاد ماجرا فکر کنید. 

ـ برای اینکه خاطره خوبی از این دهه داشته باشند اجازه بدهید هرطور دوست دارند، و نه به سلیقه شما، عزاداری کنند. حضور در کنار دسته‌های عزاداری، همکاری با آشپزخانه هیئت، خادمی در مراسم و کارهای کودکانه و نوجوانانه‌ای که برای یک عمر خاطره می‌سازند، بهترین آموزش است. 

ـ کتاب خوب خواندن و عادت به مطالعه و تحقیق را از همین موقعیت‌ها می‌توانیم به فرزندان‌مان یاد بدهیم. از کتاب‌هایی که مناسب سن فرزند شماست استفاده کنید و درباره محرم اطلاعات درست به آن‌ها بدهید. 

ـ از همه مهم‌تر این است که بدانید باید در کنار فرزندتان باشید تا اگر از چیزی ترسید، ابهامی داشت، سؤالی برایش پیش آمد، از موضوعی ناراحت یا از کسی دلخور شد و تحت هر شرایطی، مطمئن باشد پدر و مادرش در هر زمانی برای گفت‌وگو و محبت بی‌قیدوشرط حاضر و آماده هستند.

5965
 

۱۲:۰۰ ,۱۳ مرداد ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


از شدت تأسف و شرم‌ناکی نانوشـتنی است، اما «دوبس دوبس» و «حُس حُس» به وجه غالب برخی مداحی‌ها تبدیل شده است. مختص محرم هم نیست، از فاطمیه و اربعین ...

برنامه جهان آرا با موضوع «هیأت‌های مذهبی، از وضع فعلی تا وضع مطلوب» با حضور سید مهدی حسینی مداح اهل‌بیت(ع) که امسال هم در محضر رهبر انقلاب ...

اولین روز از مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان، امام حسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت، همزمان با ششم محرم‌الحرام در دفتر حجت‌الاسلام‌والمسلمین ...

استاد حوزه و دانشگاه گفت: باید عقاید، راه خود را به میانه میدان زندگی بشر باز کند تا بازار اسلامی، عرصه اقتصاد و تجارت بدون فساد، دروغ و کلاه‌برداری ...

نظر خود را ثبت کنید