به گفته کارشناسان، هرگونه حمله نظامی چین به تایوان تأثیر بیشتری بر جریان تجارت جهانی نسبت به جنگ اوکراین خواهد داشت و این امر منجر به تشدید کمبود تراشه‌های نیمه‌هادی خواهد شد.

قرن نو ـ گروه اقتصادی: تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه باعث افزایش قیمت کالاهای اساسی و ممنوعیت صادرات مواد غذایی شده که ترس از قحطی را در کشورهای فقیرتر تشدید کرده است.

حمله چین به تایوان می‌تواند اختلالات زنجیره تأمین را تشدید کند؛ زیرا این کشور آسیایی اولین مقصد جهانی برای تراشه‌های مورداستفاده در خودروهای الکتریکی و تلفن‌های همراه است.

تایوان بر بازار جهانی برای تولید پیشرفته‌ترین تراشه‌ها و توسعه آن تسلط دارد و سهم چین از بازار صادرات آن چهل درصد تخمین زده شده است.

تایوان که به تحریم‌های غرب علیه روسیه پیوسته است، در مراسم تشویق نمایندگان اوکراین در سازمان تجارت جهانی شرکت کرد.

سازمان تجارت جهانی یکی از معدود سازمان‌های چندجانبه است که چین و تایوان در کنار هم کار می‌کنند؛ زیرا پکن از مشارکت این کشور در کنار سایر کشورها جلوگیری می‌کند.

آمریکا به‌دنبال منصرف‌کردن چین 

دلایل زیادی وجود دارد که ایالات متحده باید به‌دنبال منصرف‌کردن چین از حمله به تایوان باشد. موقعیت استراتژیک این جزیره در غرب اقیانوس آرام، وضعیت آن به‌عنوان یک دموکراسی در حال رشد، اطمینان از اینکه یک حمله موفقیت‌آمیز باعث ایجاد لرز در شبکه اتحاد آمریکا در سراسر منطقه می‌شود و مهم‌تر از همه جنگی بزرگ بر سر تایوان، می‌تواند هرج‌ومرج اقتصادی جهانی ایجاد کند.

غول‌های اقتصادی به جان یکدیگر می‌افتند؟

اگر ایالات متحده درگیر مناقشه شود، این به‌معنای درگیری بین دو اقتصاد بزرگ جهان خواهد بود و اگر ژاپن برای کمک به تایوان و ایالات متحده بپیوندد، سه اقتصاد برتر جهانی همگی مستقیماً تحت‌ِتأثیر قرار خواهند گرفت.

چنین درگیری‌ای ممکن است شامل جنگی طولانی‌مدت برای کنترل دریاها و راه‌های هوایی باشد؛ با حملات موشکی تایوان و همچنین پایگاه‌های ایالات متحده در غرب اقیانوس آرام. در چنین جنگی، تحت‌ِتأثیر قرارگرفتن مناطق عمده اقتصادی از جمله خطوط کشتیرانی آن که توسط یک‌سوم کشتیرانی جهان استفاده می‌شود، اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.

واشنگتن و متحدانش سعی خواهند کرد از تحریم‌های اقتصادی و مالی استفاده کنند تا ماشین جنگی چین را ساکت کنند؛ در حالی که پکن دارایی‌های شرکت‌های آمریکایی را که در چین تجارت می‌کنند، مصادره خواهد کرد.

از آنجایی که تایوان نود درصد از پیشرفته‌ترین نیمه‌هادی‌های جهان را تأمین می‌کند، هر جنگی که این کشور را درگیر کند، عواقب شدیدی بر تولید جهانی تلفن، رایانه و خودرو خواهد داشت.

درسی که می‌توان از جنگ در اوکراین ‌گرفت این است که درگیری محلی یا منطقه‌ای می‌تواند تأثیر اقتصادی عمده‌ای در جهان به‌هم‌پیوسته داشته باشد.

هیچ‌کس در جنگ چین و تایوان برنده نخواهد بود

اگر تایوان توسط چین مورد حمله قرار گیرد، کارخانه سازنده تراشه قادر به فعالیت نخواهد بود؛ زیرا به زنجیره‌های تأمین جهانی متکی است.

فعالیت TSMC، غول تراشه‌سازی تایوانی، به ارتباط آنی با دنیای خارج، اروپا، ژاپن و ایالات متحده بستگی دارد و این غول تراشه‌سازی از مواد شیمیایی گرفته تا قطعات یدکی و نرم‌افزارهای مهندسی را با کمک دیگر غول‌های اقتصادی تأمین می‌کند.

TSMC، پیشرفته‌ترین تولیدکننده تراشه در جهان، پردازنده‌هایی را برای شرکت‌های آمریکایی از جمله اپل و کوالکام تولید می‌کند. این شرکت تراشه‌های سری A و سری M اپل را تولید می‌کند و بیش از پنجاه درصد از بازار نیمه‌هادی جهان را در اختیار دارد.

در این بین، رئیس TSMC، مارک لیو معتقد است که جنگ هیچ برنده‌ای به ارمغان نمی‌آورد؛ بلکه همه بازنده هستند.

5965

۱۵:۰۰ ,۱۴ مرداد ۱۴۰۱

نظر خود را ثبت کنید