امشب، ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ شاهد چهارمین ابرماه سال ۲۰۲۲ میلادی خواهیم بود که کمی از ابرماه قبل (۲۲ تیر ۱۴۰۱) بزرگتر است.

به گزارش قرن نو،لحظات امشب را می‌توانید با رصد «ابَرماه» آغاز کنید.۲۰ مرداد ۱۴۰۱ شاهد چهارمین ابرماه سال ۲۰۲۲ میلادی خواهیم بود که کمی از ابرماه قبل (۲۲ تیر ۱۴۰۱) بزرگتر است و از تمام دنیا و کشور ایران نیز قابل مشاهده است.

گاهی وقت‌ها ماه در یک دوره طولانی مدتی در فاز کامل خود در فاصله نزدیکی به زمین قرار می‌گیرد و این اتفاق دو تا پنج ابرماه کامل در یک سال رقم می‌زند. به همین خاطر است که بعضی سال‌ها برای چند ماه پشت سر هم می‌توانیم ابرماه داشته باشیم.

البته همانطور که قبلا گفتیم، تفاوت اندازه ابرماه‌ها با چشم قابل تشخیص نیست، اما اگر تلسکوپ کوچکی داشته باشید و بتوانید از ریزماه (Micro full moon) و ابرماه عکاسی کنید، به راحتی اختلاف اندازه آن‌ها را می‌توانید ببینید.

ریزماه درست برعکس اتفاقی است که برای ابرماه می‌افتد. در این شرایط، ماه در فاز کامل یا بدر خود، تقریبا در شب چهاردهم ماه قمری قرار دارد، اما به طور میانگین، در فاصله دورتری از زمین است. به همین خاطر، کوچک‌تر از حالت عادی دیده می‌شود.

این نام‌ها از کجا می‌آیند؟

کشاورزی بومیان آمریکا به شدت به ماه وابسته بود، به طوری که کتابی به نام «آلماناک کشاورزان قدیمی» ( Old Farmer’s Almanac) در سال ۱۷۹۲ میلادی/۱۱۷۱ خورشیدی نوشته شد که پیش‌بینی‌های آب و هوایی و جدول‌هایی برای کاشت و برداشت در آن بر اساس اطلاعات نجومی نوشته می‌شد.

در این آلماناک یا جدول نجومی، بسته به فصل مرتبط با محصول، ماه‌های کامل اسم‌های خاص داشتند. در این کتاب ماه کامل اوت به نام «ماه خاویار» برای فصل صید این ماهی نامگذاری شده است. این نام‌ها همچنان برای شهروندان آمریکا جالب است و هنوز از آن‌ها استفاده می‌کنند.

منبع: دیجیاتو

۱۹:۴۸ ,۲۰ مرداد ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


ناسا با انتشار تصویری در صفحه اینستاگرام خود بزرگ‌ترین نمکزار جهان را به نمایش گذاشت

اگرچه نقش داشتن رعد و برق در شکل‌گیری حیات روی کره زمین، تاکنون یک فرضیه مورد قبول محسوب می‌شد، یک دستاورد جدید علمی چالش‌هایی برای این فرضه ...

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، از وقوع ماه گرفتگی کاملی در بامداد فردا ۲۶ اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: این رخداد نجومی‌ در بخش کوچکی از شمال ...

دانشمندان متوسط رنگ جهان هستی را محاسبه کرده و آن را لاته کیهانی نامیده‌اند.

محققان دانشگاه MIT حباب‌های فضایی را برای معکوس کردن تغییرات آب‌و‌هوایی پیشنهاد کردند.

نظر خود را ثبت کنید