ناصر ایمانی، تحلیلگر اصولگرا براین باور است: تجربیات 5 سال گذشته یعنی از زمان امضای برجام تا سال اول دولت رئیسی نشان داد اگر این مذاکرات پنهانی انجام شود  و خیلی رسانه ای نشود چه در رسانه خارج و چه داخل، امکان موفقیت بیشتر است.

قرن نو - گروه سیاسی - زهرا ترابی: زمزمه های توافق برجام بین ایران و غرب بالا گرفته است، همپا با این زمزمه ها نیز مخالف خوانی ها علیه برجام و هشدار دادن به دولت رئیسی برای تن ندادن به امضای توافق هسته ای درحال بالا گرفتن است.

از طیف نزدیک به جلیلی که نسبت به تصویب هرگونه توافق با آمریکا هشدار می دهند تا برخی نمایندگان تندروی مجلس که خط و نشان کشیدن برای برجام را مدتی است کلید زده اند و حتی به دنبال استیضاح وزیرخارجه نیز هستند.

 فعال شدن مخالفان علیه برجام به روایت فلاحت‌پیشه | منتقدان دولت انتقام‌جویی نکنند

ناصر ایمانی تحلیلگر سیاسی اصولگرا بر این اعتقاد است که تندروهای مخالف برجام در نهایت مقابل دولت رئیسی نخواهند ایستاد. او تاکید دارد که اگر هرگونه توافقی امضا شود مسئولیت آن بر عهده شورای عالی امنیت است نه صرفا دولت رئیسی

ایمانی از برخی پنهان کاری ها از سوی تیم مذاکره کننده انتقاد می کند و معتقد است باید ارتباط محکم تر و قوی تری بین این تیم و رسانه ها باشد. او البته این نکته را هم می گوید که منتشر نشدن برخی مفاد مذاکرات به نفع روند توافق است. 

تفاوت برجام دولت روحانی با برجام دولت رئیسی

ناصر ایمانی تحلیلگر اصولگرا به گفتگو با قرن نو، در خصوص تفاوت برجام روحانی و رییسی گفت: به دلیل اینکه مذاکرات پنهان است از جزئیات مذاکرات خبر نداریم که بتوانیم اظهارنظر دقیق داشته باشیم. متن برجام آقای روحانی منتشر شد و دیدیم، چه نقاط ضعف داشت و نداشت و هر چه بود دیدیم. متنی از این مذاکرات هنوز منتشر نشده و تا وقتی توافق نشود منتشر نخواهد شد.

تضمین ها؛ مرز تفاوت بین دو برجام روحانی و رئیسی می شود؟

وی ادامه داد: بنابراین، در حال حاضر نمی توانیم اظهارنظر دقیق درباره مفاد این برجام کنیم. ظاهرا تیم مذاکره کننده روی این نکته تاکید داشتند که تضمین هایی برای عدم لغو مجدد توافقات برجام توسط امریکایی ها داشته باشند. اگر این تضمین ها گرفته شود این یک تفاوت بین دو برجام می شود چون در برجام گذشته تضمینی وجود نداشت که طرف غربی مشخصاً امریکایی ها اگر از برجام عدول کردند چه سازوکاری پیش بینی می شود. 

این تحلیلگر سیاسی گفت: همچنان که امریکایی ها همین کار را کردند و حتی برجام را پاره کردند و هیچ اقدام قانونی در مجامع بین المللی توسط ایران انجام نشد که بر طبق مفاد برجام بود. 

ایمانی تصریح کرد: یکی از نقاط ضعف برجام دولت آقای روحانی نگرفتن تضمین از آمریکا و کشورهای غربی بود. ظاهراً چنین تضمین هایی به این دولت داده شده که خروج امریکا از برجام به سادگی دفعه قبل نخواهد بود. 

تیم مذاکره کننده رئیسی ارتباط محکمی با رسانه ها ندارد

تحلیلگر اصولگرا در خصوص اینکه در دولت روحانی تیم مذاکره کننده خیلی پاسخگو بود، این دولت و تیم مذاکره آقای رئیسی این ویژگی را ندارد و در خفا کار می کنند. پاسخ داد: می توان این را جزو یکی از نقاط ضعف این تیم دانست که با رسانه ها خیلی ارتباط محکم و قوی ندارند. ولی دقت کنید تجربیات 5 سال گذشته یعنی از زمان امضای برجام تا اول دولت آقای رئیسی نشان داد اگر این مذاکرات پنهانی انجام شود  و خیلی رسانه ای نشود چه در رسانه خارج و چه داخل، امکان موفقیت بیشتر است اما در عین حال قبول دارم ارتباط رسانه ای این تیم جدید باید بیشتر از این باشد.

مذاکرات فعلی می طلبد که خیلی علنی نباشد

ایمانی گفت: طبع این مذاکرات می طلبد که خیلی علنی نشود. دقت کنید که رسانه های غربی هم با اینکه دسترسی باز دارند خیلی اطلاع دقیق و موثقی از مذاکرات ندارند. جسته و گریخته مطالبی را مطرح می کنند ولی آنها هم بیشتر بر اساس حدس و گمان خبرنگارانی است که دارند. در خارج هم از این مذاکرات اطلاع دقیقی در رسانه ها نیست. این نشان می دهد طرف غربی هم این ملاحظات را برای عدم انتشار جزئیات مذاکرات دارند. بنابراین، خیلی نمی توان به تیم مذاکره کننده ایرانی گله کرد چرا رسانه ها را درباره مذاکرات مطلع نمی کنید.

باید در مسائل ملی بین جریانات سیاسی اجماع صورت گیرد

او با اشاره به  واکنش جریانات سیاسی به پذیرش توافق هسته ای پاسخ داد: بستگی به این دارد کل جریانات سیاسی کشور اعم از اصولگرا و اصلاح طلب و غیره، تا چه اندازه نسبت به این موضوع  توجیه شده باشند که باید در مسائل ملی یک اجماع در کشور صورت بگیرد، ولو اینکه جزئیات آن مورد قبول آنها نباشد.

تحلیلگر سیاسی اصولگرا تاکید کرد: این نکته را هم اشاره کنم که بستگی به این دارد چقدر این فرهنگ در کشور ما بوجود آمده باشد که مسائل ملی را با مسائل جناحی قاطی نکنیم. به میزانی که این اتفاق افتد که مسائل ملی را در حد ملی نگه دارید و وارد جنگ و دعواهای جناحی نکنیم شاهد خواهیم بود که هر دو جناح سیاسی ما روی این توافقی که صورت گیرد برخوردی محترمانه و توام با پذیرش اعلام می کنند. این بدین معنا نیست که این توافقی که انجام می شود توافق بدون اشکالی خواهد بود. اما باید ببینیم چه اتفاقی می افتد و چقدر فرهنگ پذیرش وفاق ملی در خصوص مسائل ملی در کشور وجود دارد.

توافق نشود هم شرایط اقتصادی بدتر از این نمی شود

ایمانی در پاسخ به این پرسش که اگر توافق صورت نگیرد و فشارهای اقتصادی بیشتر شود چقدر زمینه برای اعتراضات اجتماعی ایجاد می شود؟ بیان کرد: اگر توافق نشود فشارهای اقتصادی بیشتر نمی شود، همینی است که وجود دارد. به دلیل اینکه فشار حداکثری است. الان دیگر هیچ زمینه ای نمانده که بخواهند کشورهای غربی فشار بیاورند و نیاورده باشند. فشار الان حداکثری است. اگر توافق نشود شرایط به همین شکل باقی می ماند و بدتر از این نمی شود. اما نباید به دنبال این باشیم که شرایط همین طور باقی بماند. مسئولین دنبال این هستند که شرایط بهتر شود و توافق شود و کشور از این تحریم های ظالمانه نجات یابد. 

تندروهای اصولگرا به پای تندروهای اصلاح طلب نمی رسند

او درباره مخالف خوانی برخی تندروهای حامی دولت علیه برجام، گفت: تندرو حتی سوپرتندرو در جناح اصلاح طلب داریم که تندروهای اصولگرا به گرد پای آنها نمی رسند. ما تندروهای بسیار رادیکال اصلاح طلب داریم که اساساً مواضع آنها با مواضع غربی ها تقریبا هیچ فاصله ای ندارد. بنابراین، مشکل کشور ما مشکل رادیکال ها در هر دو جناح است بالاخص رادیکال های جناح اصلاح طلب. نکته دیگر این است که ظاهراً گفته شده این توافق نیاز به مجلس رفتن ندارد. نکته بعدی این است که بالاخره افرادی را داریم که اسم آن را تندرو یا کندرو نمی گذاریم، که با این توافقی که اگر امضا شود قطعاً مخالف خواهند بود و اشکالی هم ندارد. در جامعه آزادی است و افراد می توانند اظهارنظر کنند و برخی ممکن است مخالف باشند همچنان که مخالف برجام قبلی بودند و نباید اسم آن را مخالف یا رودرویی دولت گذاشت.

تندروهای مخالف برجام مقابل دولت رئیسی نمی ایستند

ایمانی در پایان خاطرنشان کرد: روبروی دولت ایستادن یعنی بخواهند دولت را ساقط کنند. روبروی دولت نمی ایستند ولی با این اقدام دولت برای امضا برجام مخالفت خواهند کرد. دقت کنید این برجام اگر امضا شود امضای دولت نیست، امضای شورای عالی امنیت است که مسئولیت آن برعهده رهبری است. بنابراین، مسئولیت برعهده شورای امنیت ملی است، نه اختصاصاً دولت! 
 

۱۰:۳۹ ,۲۸ مرداد ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


فلاحت‌پیشه، تحلیلگر سیاست خارجی معتقد است: قدرت تأثیرگذاری آمریکا در برجام آنقدر بالا است که پیگیری احیای این توافق ازطریق اروپا و حتی چین ...

برخی چهره‌های تندروتر واشنگتن خواستار تشدید فشار و حتی احیای تهدید نظامی علیه ایران هستند و تصور می‌کنند چنین رویکردی باعث تعدیل مواضع تهران ...

با وجود ازسرگیری مجدد مذاکرات احیای برجام بین ایران و غرب، تهدید دولت ایران از سوی اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها این روزها شدت گرفته است. از یک ...

روز دوشنبه، اتحادیه اروپا رسماً پیش‌نویس سند نهایی را در اختیار شرکت‌کنندگان قرار داد و از ایالات متحده و ایران خواست که در مورد آن به توافق ...

نظر خود را ثبت کنید