در اوایل این هفته، قیمت نفت به پایین‌ترین حد خود از ژانویه سقوط کرد؛ زیرا معامله‌گران ترس از رکود، کُندی اقتصاد چین و نتیجه بالقوه توافق هسته‌ای با ایران را که محصولات بیشتری را وارد بازار می‌کند، ارزیابی کردند.

قرن نو ـ گروه اقتصادی: انتشار داده‌هایی از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا که حاکی از کاهش چشمگیر ذخایر نفت خام ایالات متحده آمریکا بوده است موجب شد تا روند قیمت‌ها در بازار نفت در روز چهارشنبه برای مدت کوتاهی صعودی شود؛ اما این داده‌ها برای بازگرداندن قیمت‌ها به قلمرو صددلاری کافی نبود.

همه‌چیز به چین و ایران بازمی‌گردد

به‌دلیل چشم‌انداز بازگشت نفت ایران به بازار و داده‌هایی که نشان می‌دهد بهبود اقتصادی چین تحت محدودیت‌های کرونا دچار نقص شده، روند قیمت نفت کاهشی شده است.

چین ابهام بزرگی برای واشنگتن است که نقش کلیدی در تعیین حجم تقاضا در بازارهای جهانی دارد. پاسخ پکن به ظهور مجدد کووید 1 به این کشور با سیاست کووید صفر و ازسرگیری قرنطینه‌های سفت و سخت منجر به کاهش رشد اقتصادی این کشور و کاهش تقاضا شده است و از طرفی نیز نشانه‌های وقوع بحران در بخش املاک و مستغلات چین به‌چشم می‌خورد.

داده‌ها به اندازه‌ای ناگوار بود که بانک مرکزی چین را وادار کرد تا حرکت غافلگیرکننده‌ای را انجام دهد که نرخ بهره اصلی خود را ده واحد پایه کاهش داد. بازار غافلگیر شد؛ زیرا این حرکت تنها چند روز پس از آن صورت گرفت که بانک اعلام کرد برنامه‌ای برای کاهش نرخ در آینده نزدیک ندارد.

همان‌طور که گلوبال تایمز اشاره کرده، دیدگاه چین در مورد داده‌های اقتصادی خود، دیدگاهی است که نشان می‌دهد اقتصاد جهانی در سه‌ماهه سوم شاهد بازگشت قوی رشد خواهد بود؛ اما این ابهام که پاندمی کرونا تا چه زمان در دومین اقتصاد بزرگ دنیا جا خوش خواهد کرد و پکن به چه شکل به آن پاسخ خواهد داد منجر به نااطمینانی در بازار نفت شده که در نتیجه آن روند قیمت‌ها در این بازار ریزشی شده است.

در این بین رسانه‌های دولتی به نقل از نخست‌وزیر لی کچیانگ گفتند که چین به‌طور منطقی حمایت از سیاست‌های کلان اقتصاد را افزایش خواهد داد.

از طرفی در حالی که معامله‌گران چشم‌انداز افزایش صادرات نفت خام ایران را با چشم‌انداز بدتر برای رشد اقتصاد جهانی ارزیابی می‌کردند، نفت به پایین‌ترین سطح خود در بیش از شش ماه گذشته رسید.

گفت‌وگوهای مقامات کشور و مذاکره‌کنندگان اتحادیه اروپا حاکی از پیشرفت به‌سوی یک توافق هسته‌ای جدید است که می‌تواند درها را به روی محموله‌های نفت خام از ایران باز کند.

چرخش سناریو‌ها در بازار نفت

بارکلیز پیش‌بینی قیمت برنت خود را هشت دلار در هر بشکه برای سال جاری و سال آینده کاهش داد؛ زیرا انتظار دارد در کوتاه‌مدت به‌دلیل عرضه‌های روسیه، بازار جهانی مازاد نفت خام زیادی را شاهد باشد. 

رکود تورمی همچنان در کمین است

به‌طور کلی در کشورهای سراسر جهان، عرضه کالا به‌دلیل سال‌ها عدم سرمایه‌گذاری محدود است، موجودی‌های رسمی در بخش‌های مختلف کم است و عوامل مرتبط با آب‌وهوا و عوامل ژئوپلیتیکی نیز در این کاهش موجودی‌ها بی‌تأثیر نبوده‌اند و در همین حال، ما شاهد روند مثبت تقاضا هستیم.

در این بین تولید برای همگام‌شدن با تقاضای فزاینده تلاش خواهد کرد اما تاکنون این تلاش‌ها بی‌نتیجه مانده است؛ در بازار نفت، جایی که سرمایه‌گذاری‌های کلانی صورت گرفته است نیز تولیدکنندگان اوپک پلاس برای افزایش تولید ظرفیت اضافی یا محدودی دارند یا اصلاً ظرفیتی ندارند.

تنها چشم‌انداز منطقی در شرایط فعلی برای بازارهای جهانی کاهش ذخایر است؛ زیرا مصرف‌کنندگان کالا با قیمت‌های بالاتر، موجودی‌ها را تخلیه می‌کنند و عرضه‌کنندگان و تولیدکنندگان نیز معتقدند در زمان مازاد عرضه می‌توانند مجدداً کالاها را ذخیره کنند.

5965

۱۵:۵۹ ,۲۸ مرداد ۱۴۰۱

نظر خود را ثبت کنید