ناسا سرعت مریخ نورد کنجکاوی(Curiosity) را با به روزرسانی نرم افزاری ۵۰ درصد افزایش می‌دهد.

به گزارش قرن نو و به نقل از نیوساینتیست، استراتژی ناوبری مریخ نورد کنجکاوی ناسا به گونه‌ای است که برای بررسی موقعیت باید به طور مکرر متوقف شود، اما به زودی یک به روز رسانی نرم‌افزاری به آن اجازه می‌دهد تا تقریباً به طور مداوم به حرکت خود ادامه دهد.

این به‌روزرسانی نرم‌افزاری جدید به زودی سرعت مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا را ۵۰ درصد افزایش می‌دهد و به آن اجازه می‌دهد تا مسافت‌های بیشتری را طی کند و به انجام بررسی‌های علمی بیشتری بپردازد. علت عدم انجام این به روز رسانی یک خطای مرموز در نرم‌افزار مریخ‌نورد کنجکاوی بوده است که سالها مهندسان را از انجام آن بازداشته بود اما اکنون مهندسان قادر به انجام این به روزرسانی با رفع مشکل هستند.

طول ماموریت مریخ‌نورد کنجکاوی که ۱۰ سال پیش روی مریخ فرود آمد، تا حد زیادی از عمر برنامه‌ریزی شده دو ساله‌اش عبور کرده است. این مریخ‌نورد را می‌توان به روش‌های مختلفی کنترل کرد. این خودروی شش-چرخ ۲٫۹ متری طول و ارتفاعی به اندازه قد یک انسان معمولی و ۹۰۰ کیلوگرم وزن دارد و می‌تواند بر روی سطح سیاره سرخ حرکت کند و از موانعی تا ارتفاع ۷۵ سانتی‌متر بالا برود.

این مریخ‌نورد که مجهز به انواع تجهیزات علمی است، می‌تواند از خاک مریخ نمونه‌برداری کند و در سنگ‌ها حفره ایجاد کند. یک بازوی رباتیک، نمونه‌ها را برای تجزیه و تحلیل ترکیبات شیمیایی آنها به آزمایشگاهی درون این وسیله منتقل می‌کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۷:۲۱ ,۲۸ مرداد ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


ناسا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویر یکی از قمرهای سیاره سرخ را منتشر کرد و نوشت: شما به آن سیب زمینی ...

هلی‌کوپتر کوچک «نبوغ» با انجام دهمین پرواز موفق خود در آسمان سیاره سرخ حالا در مجموع بیش از یک مایل (۱.۶ کیلومتر) در مریخ پرواز کرده است. هلی‌کوپتر ...

آژانس فضایی ایالات متحده، ناسا، اخیراً تصویری خیره کننده از دو اختروَش را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد که به نظر می‌رسد در حال ادغام با ...

یک پایگاه فضایی در استرالیا به عنوان محل پرتاب اولین موشک ناسا از یک پایگاه فضایی تجاری خارج از خاک ایالات متحده آمریکا، تاریخ‌ساز شد.

نظر خود را ثبت کنید