جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: «رئیس جمهوری به وضوح گفته است و از اعضای دولتش خواسته است که گزینه‌های دیگر برای جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی سلاح هسته‌ای را بررسی کنند، زیرا می دانیم که هیچ مشکلی در خاورمیانه با یک ایران مسلح به سلاح هسته‌ای به آسانی حل نمی شود. من فکر می‌کنم شما حتی می توانید که بگویید و گفته شما دقیق باشد، که یک ایران مجهز به سلاح هسته‌ای، مقابله با همه مشکلات ناشی از ایران را بسیار سخت‌تر می‌کند.

به گزارش قرن نو، کربی بار دیگر تاکید کرد که هیچ چیزی در مورد تعهد رئیس جمهوری برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تغییر نکرده است.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در عین حال افزود: «پس از ارائه پاسخ از سوی ایران به پیش‌نویس پیشنهادی اتحادیه اروپا شکافهایی بین تهران و واشنگتن هنوز پابرجاست.»

او ادامه داد: «دیپلماتهای ما همچنان کارهایی باقی‌مانده برای تحقق توافق در پیش دارند و تعهد ما به تحقق توافق، کاهش یافته است.»

کربی افزود :«نمی‌توانم زمانی را برای تحقق توافق به شما بگویم، وقتی توافق حاصل شد همه از آن مطلع می شویم. مذاکرات، پس و پیش دارد ما هنوز به دنبال تحقق پیروی کامل متقابل برجام هستیم.»

به گفته کربی نمی‌توان گفت که ما در نزدیکی لبه پرتگاه هستیم.

این مقام ارشد رسانه‌ای شورای امنیت ملی آمریکا در واکنش به اظهارات نخست وزیر اسرائیل که به مقامات تهران در مورد اقدام یکجانبه علیه برنامه اتمی جمهوری اسلامی هشدار داده بود، گفت: «آمریکا همواره ثابت کرده که قوی‌ترین حامی اسرائیل در دفاع از خود و ارائه تجهیزات در این زمینه است.»

کربی با اشاره به سفر اخیر جو بایدن به اسرائیل و بازدید از سامانه دفاع هوایی گنبد آهنین و همکاری در زمینه سیستمهای لیزری گفت: «این، نشان از حمایت شخص رئیس جمهوری آمریکا و تعهد به حفظ توان اسرائیل در دفاع از خود است و من وارد فرضیات در مورد ایران نمی شوم.»

او ادامه داد:« بایدن به وضوح گفته است که اجازه دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی را نمی دهد. او در این امر جدی است. از طرفی او قویاً معتقد است که بهترین راه برای انجام این کار از طریق دیپلماسی است و به همین دلیل است که ما سخت تلاش می‌کنیم تا بتوانیم برجام را احیای کنیم، این مسیر را ما ترجیح می دهیم.»

منبع: انتخاب

۱۱:۰۷ ,۱۶ شهریور ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


نماینده کنگره آمریکا از رویکرد اسرائیل در قبال ایران انتقاد کرد.

ریچارد هاس، رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی در یادداشتی با تأکید بر احتمال بسیار بالای به نتیجه نرسیدن مذاکرات پیش‌رو میان ایران و ایالات ...

نمایندگان دائم چین و روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز سه‌شنبه پیرامون برجام و مذاکرات آتی وین گفت‌وگو کردند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در آستانه از سرگیری مذاکرات برجامی وین، گفت امیدواریم طرف ایرانی با حسن‌نیت وارد گفت‌وگوها شود.

نظر خود را ثبت کنید