رافائل گروسی در کنفرانس خبری پیش از نشست شورای حکام گفت با خاموش شدن دوربین‌های نظارتی آژانس، خلا نظارتی بر برنامه اتمی ایران بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود.

به گزارش قرن نو، گروسی گفت آژانس در دو بخش نظارت‌های پادمانی و نظارت‌هایی که برجام تعیین کرده، در ایران فعالیت دارد و پرونده پادمانی ایران را مستقل بررسی می‌کند.

به گفته مدیرکل آژانس نظارت بر برنامه اتمی ایران در حال سخت‌تر شدن است. او از این کشور خواست شفاف عمل کند تا آژانس به تصویر دقیقی از برنامه اتمی‌اش برسد.

وی افزود: پروسه تحقیقات ما همچنان ادامه دارد و در کنار آن نظارت‌های برجامی وجود دارد که تصمیم‌گیری برای آن تنها به عهده کشورهای طرف مذاکره با ایران نیست و همه کشورهای آژانس باید در خصوص آن نظر دهند.

گروسی گفت: ما سوالاتی داریم و برای من توضیح دهید چرا این موضوع سیاسی تعبیر می‌شود. امیدواریم ایران همکاری با ما را هر چه سریع‌تر آغاز کند. بدون گفت‌وگوهای شدید قادر به حل مساله پادمانی نیستیم. ما تنها می‌خواهیم این موضوع روشن شود. آن‌ها منافع ملی خود را از دید خودشان پیش می‌برند اما باید به آژانس احترام بگذارند. من اینجا کارهایی که موظف هستم را انجام می‌دهم و نه کارهایی که می‌خواهم.

در ادامه این نشست خبری، او در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره برنامه هسته‌ای ایران و مسائل پادمانی آژانس گفت: «در تحقیقات فعلی که در تلاش برای انجام آن با همکاری ایران هستیم، فعلا ثمربخش نبوده است و همچنان منتظر هستیم این اتفاق رخ دهد».

مدیرکل آژانس در بخش دیگری گفت: این بسیار ساده است. ما آثاری از اورانیوم را در مکان‌هایی پیدا کردیم که هرگز اعلام نشدند، مکان هایی که هرگز قرار نبود فعالیت هسته‌ای داشته باشند، و ما سؤال می‌کنیم. برای من توضیح دهید که چرا می گویید این یک فعالیت سیاسی است.

   

منبع: انتخاب

۰۸:۳۴ ,۲۲ شهریور ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و رایزنی کرد .

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه اختصاصی با شبکه «پرس‌تی‌وی» درباره درز اطلاعات محرمانه از این نهاد بین‌المللی ...

ناکامی گروسی و عدم توافق میان ایران و آژانس در آستانه آغاز مجدد مذاکرات احیای برجام در وین، باعث شده  که خوش بینی ها نسبت به ثمربخش بودن این ...

شصت‌وششمین نشست کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دقایقی پیش با حضور نمایندگان عالی‌رتبه کشورهای عضو در وین گشایش یافت.

نظر خود را ثبت کنید