خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از دیپلمات‌ها نوشته تروئیکای اروپا به‌علاوه آمریکا در حال لابی با دیگر کشور‌های عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند تا با صدور بیانیه‌ای ایران را برای پاسخگویی درباره سه مکان ادعایی آژانس، تحت فشار قرار دهند.

به گزارش قرن نو، خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از دیپلمات‌ها نوشته تروئیکای اروپا به‌علاوه آمریکا در حال لابی با دیگر کشورهای عضو شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هستند تا با صدور بیانیه‌ای ایران را برای پاسخگویی درباره سه مکان ادعایی آژانس، تحت فشار قرار دهند.

رویترز نوشت به‌جای تصویب قطعنامه جدید در نشست جاری شورای حکام،‌ چهار کشور حامی قطعنامه ماه ژوئن شامل انگلیس، فرانسه،‌ آلمان و آمریکا بیانیه‌ای مشترک را تهیه کرده و امیدوارند کشورهای دیگر را نیز با خود همراه کنند.

بیانیه فوق می‌گوید: ما از ایران می‌خواهیم با اقدام فوری تعهدات حقوقی خود را انجام داده و بدون تأخیر پیشنهاد مدیرکل آژانس را برای همکاری بیشتر به‌منظور شفاف‌سازی و حل تمام موضوعات برجسته پادمانی بپذیرد.

این بیانیه در حالی قرار است در نشست شورای حکام صادر شود که تروئیکای اروپا چند روز پیش نیز در بیانیه ضدِایرانی جدید خود با طرح مسائل بی‌اساس علیه ایران گفتند: «هماهنگ‌کننده اروپا در مذاکرات در بسته پیشنهادی خود، تغییراتی ایجاد کرد که ما را به حد انعطاف‌پذیری خود رساند. متأسفانه ایران ترجیح داده است از این فرصت حساس دیپلماتیک استفاده نکند.»

5965

منبع: انتخاب

۰۸:۱۵ ,۲۳ شهریور ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


وزارت امور خارجه آمریکا تأکید کرده، به همراه سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان از قطعنامه‌ای که از ایران می‌خواهد با آژانس بین‌المللی ...

وزارتخانه‌های خارجه آمریکا و تروئیکای اروپا با استقبال از اقدام سیاسی شورای حکام در تصویب قطعنامه ضدِایرانی، ...

لارنس نورمن خبرنگار وال استریت ژورنال از قول منابع خود نوشت که در جلسه آینده شورای حکام قطعنامه علیه ایران صادر نمی‌شود. نورمن این خبر را در ...

قطعنامه تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران را به‌دلیل همکاری ناکافی با این نهاد مورد انتقاد قرار می‌دهد. این در حالی است که ایران همچنان ...

نظر خود را ثبت کنید