جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت انتظار نمی‌رود که در جریان مجمع عمومی سازمان ملل متحد که هم‌اکنون در نیویورک جریان دارد، تحولی در دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران رخ دهد. او گفت که گمان نمی‌کند ملاقات با ابراهیم رئیسی در این خصوص فایده‌ای داشته باشد.

به گزارش قرن نو، بورل در گفت‌وگو با نشریه پولیتیکو در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت که اتحادیه اروپا همه طرف ها را تحت فشار قرار داده است تا در روند احیای برجام، «ده متر نهایی مسیر را نیز پشت سر گذارند.» او گفت پیش‌بینی نمی‌کند که این مذاکرات تحت میانجی‌گری اتحادیه اروپا راه به جایی ببرد.

بورل گفت: «در سه ماه گذشته، تعامل و روند چندمرحله‌ای رو به پیشرفت داشت و فعالیت طرف‌ها نتیجه را بهبود می‌بخشید. اما در هفته‌های گذشته، چنین نبود و اکنون در بن‌بستیم و متوقف شده‌ایم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: «پیشنهاد اخیر که آخرین درخواست از طرف ایرانی است، اصراری برای رسیدن به توافق نبود، و اگر قرار باشد که امروز بگویم آیا در این هفته تحول خاصی رخ خواهد داد یا نه، جوابم این است که گمان نمی‌کنم.»

بورل در پاسخ به این سوال که آیا در نیویورک با ابراهیم رئیسی ملاقات می‌کند یا نه، گفت در ماه ژوئن برای پیشبرد روند توافق به تهران سفر کرده بود. او گفت: «آنها وعده دادند، به دوحه رفتند. به وین رفتند. گمان نمی‌کنم این مسئله‌ای باشد که در دیدار با رییس‌جمهوری حل شود.»

منبع: انتخاب

۰۸:۴۸ ,۲۹ شهریور ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی، این روزها حامل خبرهای مثبت از مذاکرات وین است. وی در آخرین اظهار نظرش اعلام کرده ...

رییس تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین گفت: شخصا مطمئن نیستم که در این دور از مذاکرات بتوانیم مسائل را جمع بندی کنیم‌.

جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در توییتی با اشاره به گفت‌وگوی خود با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، تاکید کرد که «احتمال ...

درحالی‌که مذاکرات احیای برجام از ماه مارس متوقف بوده است، به‌دنبال سفر دیپلمات‌های اروپایی به تهران، طرفین از مذاکرات تازه برای احیای توافق ...

نظر خود را ثبت کنید