شانگهای و توسعه افق چندجانبه‌گرایی نوظهور جهانی

آثار عضویت دائم ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای

العام عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای، پرسش‌های بسیاری را در رابطه با آثار این عضویت برای منطقه و روابط ایران با کشورهای آن، مطرح کرده است.

قرن نو-گروه بین‌الملل: بیست و دوّمین اجلاس سران سازمان همکاری های شانگهای، 16 سپتامبر در سمرقند ازبکستان به پایان رسید، جایی که سران 8 کشور عضو دائم این سازمان (چین، روسیه، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، هند و پاکستان) برای بحث در مورد چالش های جهانی و منطقه ای معاصر، گرد هم آمدند. این اوّلین نشست حضوری این سازمان از زمان شروع همه گیری ویروس کرونا بود و حداقل به 2 دلیل بسیار مهم، توجهات جهانی را به خود جلب کرد. نخست اینکه، این نشست، اوّلین نشست اعضای این سازمان از زمان شروع جنگ اوکراین و اوّلین دیدار شی جین پینگ، رئیس جمهور چین و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از زمان آغاز این جنگ بود. موضوع قابل توجه دوّم، اعلام عضویت دائم ایران در سازمان همکاری های شانگهای بود که احتمالاً و پس از طی تشریفات اداری، از آوریل 2023 اجرایی خواهد شد و ایران که تا پیش از این مقام ناظر را در این سازمان داشت، از این پس در تمامی جلسات این سازمان حضور خواهد داشت. 

عضویت ایران در این سازمان، گامی دیگر در راستای استراتژی نگاه به شرق این کشور و و توسعه روابطش با چین و روسیه است. همچنین این عضویت دائم، امکان گسترش روابط ایران با کشورهای منطقه در حوزه های اقتصادی، تجاری، و ترانزیت را فراهم می کند. افزون بر این ها، تصویب حضور عربستان به عنوان طرف گفتگوی این سازمان، امکان میانجیگیری میان این کشور و عربستان را فراهم می کند. 

منبع: دیپلمات

۰۸:۰۰ ,۳۱ شهریور ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


تاسیس امارات اسلامی طالبان موجب خشنودی همسایگان افغانستان نمی‌شود، اما اگر سیستم این حکومت منافع آن‌ها را تأمین کند، مسلماً برای دنبال کردن ...

شبکه سی.جی.تی.ان چین در گزارشی درباره حضور ایران در نشست سازمان همکاری شانگهای نوشت: ۱۵ سپتامبر بیستمین سالروز ایجاد سازمان همکاری شانگهای ...

نمایندگان دائم چین و روسیه نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز سه‌شنبه پیرامون برجام و مذاکرات آتی وین گفت‌وگو کردند.

رزمایش مرکب کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۲ در منطقه‌‍ای به وسعت ۱۷ هزار کیلومتر مربع، صبح امروز در شمال اقیانوس هند آغاز شد.

نظر خود را ثبت کنید