واشنگتن با هدف تحریک و ایجاد تنش نظامی در اقصی نقاط جهان همچون افغانستان، عراق، اوکراین، این بار تنگه تایوان را که کارشناسان و ناظران بین الملل از آن بعنوان حساس ترین و ملتهب ترین نقطه در جهان یاد می کنند، هدف قرار داده و به همراه کانادا ناوهای جنگی خود را به این منطقه اعزام کرد.

به گزارش قرن نو، شبکه خبری سی ان  ان با انتشار این خبر افزود: بدنبال اظهارات جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر دفاع از تایوان درصورت حمله  چین، کانادا و آمریکا چند فروند ناوجنگی خود را از تنگه تایوان عبور دادند.

بنابراین گزارش، نیروی دریایی آمریکا  در بیانیه ای اعلام کرد: ناو جنگی آمریکا « یواس‌اس هیگینز »  (USS Higgins)؛ با توانایی موشک های هدایت شونده روز سه شنبه (روز گذشته به وقت محلی)  از تنگه تایوان عبور کرد.

در این بیانیه آمده است؛ عبور این ناو آمریکایی از تنگه تایوان با همراهی  ناوچه «اچ‌ام‌سی‌اس ونکور» (HMCS Vancouver)  مدل «هلیفاکس»  (Halifax-class) نیروی دریایی کانادا صورت گرفت.

براساس اعلام نیروی دریایی آمریکا، عبور این دو فروند ناو جنگی از آبراه تایوان بدور از هر قلمرو دریایی و ساحلی کشوری بوده و این اقدام نمایانگر تعهد آمریکا و شرکا و  متحدان خود نسبت به داشتن منطقه ای آزاد در محدوده دریایی اقیانوس هند – آرام است.

تارنمای این رسانه آمریکایی نوشت: طی سه هفته گذشته این سومین باری است که آمریکا اقدام به اعزام ناوهای جنگی خود از آبراه تایوان می کند.

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری «سی بی اس» و در پاسخ به این پرسش که در صورت تهاجم نظامی چین به تایوان، نیروهای آمریکایی به دفاع از تایوان خواهند پرداخت، گفته بود «آری» .

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۵:۵۲ ,۳۰ شهریور ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


س از دیدار مجازی ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان‌ماه) جو بایدن رییس جمهوری آمریکا با شی جین پینگ رییس جمهوری آمریکا واشنگتن این هفته میزبان مقامات ارشد ...

هرچند نشست مجازی سه‌ساعته بایدن و شی دستاورد مشخصی نداشت، دو طرف تأکید دارند این گفت‌وگو زمینه مدیریت تنش میان دو ابرقدرت رقیب را فراهم آورده ...

به گزارش روزنامه «نیویورک تایمز»، مقام‌های آمریکا از تجربه اوکراین برای تقویت ارتش تایوان استفاده می‌کند.

آیا سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، ممکن است به اقدام نظامی پکن علیه تایوان و رویارویی مستقیم نظامی چین و ایالات متحده ...

نظر خود را ثبت کنید