وزیر نفت درباره بحث دریافت هزینه تامین سوخت لبنان گفت سال گذشته هم صادرات سوخت به لبنان داشتیم و پول هرچه صادر کرده بودیم را گرفته‌ایم.

قرن‌نو- گروه اقتصادی: جواد اوجی در حاشیه شانزدهمین نمایشگاه ایران پلاست در جمع خبرنگاران با بیان اینکه از شرکت‌های خارجی توانمند در این نمایشگاه حضور دارند، اظهار کرد: به لطف و توان شرکت‌های فعال صنایع پتروشیمی و همچنین سازندگان کاتالیست برای اولین بار صادرات کاتالیست را به روسیه داشتیم.

وی ادامه داد: در بحث محصولات پتروشیمی به ویژه صادرات کاتالیست دوستان این قول را داده‌اند که به ویژه در بحث کاتالیست طی این چهار سال خودکفا شویم.

وزیر نفت با اشاره به شانزدهمین نمایشگاه ایران پلاس، گفت: این نمایشگاه یکی از مهمترین و بزرگترین نمایشگاه صنعت پلاستیک در حوزه خاورمیانه است که اکنون بیش از ۴۶۰ شرکت داخلی و خارجی در زمینه تولید مواد اولیه محصولات پتروشیمی، ادوات و تجهیزات پتروشیمی در آن شرکت کردند.

وی با بیان اینکه عمده شرکت‌های حاضر شرکت‌های دانش بنیان بوده‌اند، گفت: در بحث صنایع تکمیلی پتروشیمی نیز شاهد حضور شرکت‌های متعددی بودیم. برخی چالش‌ها مطرح شد که با در میان گذاشتن با معاونین خود در وزارتخانه حتما این چالش‌ها را پیگیری خواهیم کردیم.

اوجی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی یکی از صنایع ارز آور و با ارزش افزوده بالا برای کشور است، تاکید کرد: سال گذشته عایداتی که از قبل صادرات محصولات پتروشیمی حاصل شد نزدیک ۱۲.۵ میلیارد دلار در سامانه نیما تزریق شد که این مسئله کمک بسیار زیادی به منابع ارزی کشور کرد.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه امسال نیز در طول این شش ماه نسبت به شش ماه سال گذشته هم از نظر وزنی و هم از نظر ریالی و دلاری ارزش نسبت به شش ماه گذشته بالاتر بوده است، اظهار کرد: وزارت نفت چتر حمایتی خود را برای صنایع پتروشیمی به ویژه صنایع زنجیره تکمیلی خواهد داشت.

وی اظهار کرد: به فعالان این حوزه توصیه کردیم تا جایی که می‌توانند صنایع زنجیره تکمیلی را در مناطق کم برخوردار توسعه دهند تا این مناطق نیز از درآمدزایی و اشتغال آفرینی این صنایع بهره ببرند. در دولت عمده برنامه‌ها روی صنایع زنجیره تکمیلی است. چرا که این صنایع ارز آوری، اشتغال آفرینی و بازگشت سرمایه دارند. در همین راستا در نظر داریم که برای تکمیل خوراک کمک شایانی داشته باشیم.

 

۱۳:۴۱ ,۳۱ شهریور ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


بانک جهانی در تازه ترین گزارش خود که روز سه شنبه 1 ژوئن منتشر شد، هشدار داده است که بحران اقتصادی لبنان میرود تا به یکی از سه بحران وخیم اقتصادی ...

سیدحسن نصرالله از حرکت قریب‌الوقوع کشتی‌های حامل سوخت خریداری‌شده از ایران برای لبنان خبر داد و گفت، کشتی اول حامل گازوئیل است چون اولویت ...

بنی گانتس در سخنرانی خود طی مراسمی به مناسبت بیست و یکمین سالگرد خروج ارتش اسرائیل از لبنان گفت: "جنگ بعدی که در لبنان آغاز خواهد شد در درجه ...

میقاتی که حمایت تمام احزاب سنی و شیعه لبنان ازجمله جنبش امل و حزب‌الله و همچنین، نخست‌وزیر سابق، سعد حریری و حتی احزاب سوسیالیست را در پشت‌سر ...

فدراسیون پرورش اندام ایران مسائامنیتی را دلیل لغو سفر این تیم به لبنان عنوان کرده است این در حالی که ملی پوشان ادعای دیگری دارند.

نظر خود را ثبت کنید