شباهت های سخنرانی احمدی نژاد و رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل

رئیسی موفق تر از احمدی نژاد در اولین سفر به نیویورک | گره کور پرونده هسته ای باز نشد

رئیسی در سفر به نیویورک که علی باقری را نیز به همراه داشت به نتیجه ای برای گره گشایی از پرونده هسته ای منجر نشد.

قرن نو - گروه سیاسی؛ همانطور که پیش بینی می شد حضور علی باقری ،مذاکره کننده ارشد ایران در هیئت همراه با رئیس جمهور در سفر به نیویورک و شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل چندان هم بی حکمت نبود و خبرها از مقر سازمان ملل نشان داد که دیدارهای میان علی باقری و انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته ای در نیویورک برگزار شد.

در دیدار رئیسی و امانوئل ماکرون نیز مهمترین موضوع مورد بحث مذاکرات هسته ای بود که بیشتر از دیدارهای دیگر رئیسی خبرساز شد.

اما فارغ از رایزنی ها و تلاش های هسته ای در حاشیه سفر رئیس جمهور به نیویورک که در نهایت منجر به نتیجه ای برای گره گشایی از پرونده هسته ای نشد، برخی نکات دیگر نیز جلب توجه می کرد.

شباهت های احمدی نژاد و رئیسی در مجمع عمومی سازمان ملل

از مهمترین برنامه ها در نخستین سفر ابراهیم رئیسی به نیویورک ایراد سخنرانی درمجمع عمومی سازمان ملل بود. سخنرانی رئيسی شباهت زیادی به متونی داشت که پیشتر محمود احمدی نژاد در نشست مجموع عمومی ایراد می‌کرد .

یک تحلیلگر سیاسی در مورد سخنان او می گوید؛ «بیشتر سخنرانی او پند و اندرز برای مخاطبان در مجمع عمومی سازمان ملل بود. این صحبت ها برای مخاطب داخلی ما خیلی خوب و تحسین برانگیز است اما در روابط بین الملل جایی برای پند و اندرز و نصحیت کردن به دیگران وجود ندارد.»

حسن بهشتی پور تاکید کرده؛ «موضوعاتی همچون عدالت و ظلم ستیزی را همه قبول دارند اما کسی آنها را در روابط بین الملل اجرا نمی کند چون اگر اجرا می شدند وضع جهان امروز این نبود. قریب به 20 محور در سخنرانی رئیس جمهور وجود داشت و مفصل آن محورها را توضیح داد. ای کاش 5 یا 6 مورد را انتخاب و آنها را با جزئیات بیشتر و دقیق تر  برای مخاطب جهانی تبیین می کردند چون در این اجلاس تعداد مخاطب بین المللی بیشتر از مخاطب داخلی است.»

فارغ از سخنرانی در مجمع عمومی رئیسی چند مصاحبه و سخنرانی نیز در حاشیه این سفر داشت که با برخی حواشی همراه شد. مصاحبه او با سی بی اس که خواستار تحقیق درباره هولوکاست شده بود خشم مقام‌های آمریکایی را به همراه داشت. از جمله جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به این موضوع در توییتی نوشته است: «این بیانیه از سوی رئیس‌جمهور ایران زننده است و باید در سطح جهان محکوم شود.»

لغو مصاحبه با کریستین امانپور، خبرنگار سی ان ان هم پر سروصدا شد. موضوعی که با نقدهایی نیز همراه شد. چه آنکه درست در شرایطی که شهرهای ایران درگیر اعتراضاتی با موضوع حجاب بود و افکار عمومی دنیا، ایران را از این منظر پیگیری می کند و دقیقا بعد از آن که خود رئیسی در آمریکا گفت که زنان ایرانی به طور خودجوش حجاب را رعایت می کنند، خبر رسید که رئیس جمهور ایران، نه در خاک ایران که حتی در کشور آمریکا، خبرنگار آمریکایی را ملزم به رعایت حجاب کرده بود که با پاسخ منفی خبرنگار سی ان ان روبرو شد.

دیدارهایی موفق تر از احمدی نژاد  

اما رئیسی در اولین سفر خود به نیویورک توانست با رهبران سه کشور اروپایی، سه کشور منطقه، یک کشور آسیایی و همچنین یک کشور از حوزه آمریکای لاتین دیدار و گفتگو کند  وی علاوه بر آن با شارل میشل رئيس شورای اروپا نیز گفتگو کرد.

این درحالی است که روحانی در سال ۱۳۹۲ و تنها چند ماه پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری به نیویورک سفر کرد و در آن سفر با نمایندگان و رهبران کشورهای مختلف دیدار کرد که مجموع آنها ۱۴ کشور بود.

بر این اساس روحانی با رهبران ۵ کشور اروپایی، ۵ کشور منطقه و همسایه، دو کشور آسیایی، یک کشور آفریقایی و همچنین یک کشور از قاره اقیانوسیه دیدار و گفتگو کرده بود. وی  همچنین دیدارهایی هم با رئيس شورای اروپا، دبیر کل سازمان همکاری‌های اسلامی و همچنین نماینده سازمان ملل در امور سوریه انجام داد.

رئیسی اما در مقایسه با احمدی نژاد، موفق‌تر عمل کرد و توانست  با سران کشورهای بیشتری دیدار و ملاقات کند. احمدی نژاد در سال ۱۳۹۱ و در آخرین سفر خود در مقام رئيس جمهوری ایران به نیویورک تنها با سران چهار کشور بولیوی، کومور، سنت وینسنت و سوایزیلند دیدار و گفتگو کرد و انزوای او در ان سفر به اوج رسید . 

 

۱۹:۱۵ ,۰۲ مهر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


صادق زیباکلام می‌گوید: «خیلی از دوستان، وزرا و مدیران دولت احمدی‌نژاد وارد دولت آقای رئیسی شدند، بنابراین، می‌توان گفت بخش جالب‌توجهی از ...

سخنگوی اسبق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است: تغییر دولت در سال گذشته یکی از بهترین اتفاقات در سال 1400 بود.

احمدی‌نژاد در تلاش برای مطرح‌کردن خود و ماندگاربودن در سرخط خبری رسانه‌هاست. فرقی نمی‌کند بهانه‌اش نامه‌نگاری با پوتین و زلنسکی باشد یا ...

نظر خود را ثبت کنید