وزیر امور خارجه چین روز شنبه در سخنانی در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد که جایز نیست یک کشور از قدرت خود برای تسلط بر دیگر کشورها سوء استفاده کند.

 

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین امروز شنبه با حضور در هفتاد و هفتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک اظهار داشت که یک کشور نباید از قدرت خود برای تسلط بر کشورهای دیگر سوء استفاده کند.

وانگ یی تصریح کرد: باید مناقشات را به طور مسالمت‌آمیز حل و برای توسعه تلاش و فقر را ریشه کن کنیم.

وی ادامه داد: رئیس جمهور چین طرح «ابتکار امنیت جهانی» را برای تضمین حفظ تمامیت ارضی همه کشورها ارائه کرد.

وزیر امور خارجه چین افزود:‌ پکن شریک تجاری بیش از 100 کشور است، 30 درصد از اقتصاد جهانی را تأمین می‌کند و بزرگترین محرک اقتصاد در جهان است.

وی تصریح کرد:‌ چین نظم جهانی را بر اساس قوانین بین المللی حفظ می کند و با هرگونه تلاش برای سیاسی کردن حقوق بشر در جهان مخالف است.

وانگ یی در ادامه به جنگ اوکراین اشاره کرد و گفت که چین از حل و فصل مسالمت آمیز بحران اوکراین حمایت می کند.

وزیر امور خارجه چین هم‌چنین به موضوع فلسطین پرداخت و گفت که راه حل عادلانه مسئله فلسطین، راهکار دو دولتی و بازپس گیری حقوق مردم فلسطین است.

وی تصریح کرد: تمام سرزمین هایی که ژاپن از چین دزدیده است، به حاکمیت ما باز خواهد گشت.

وانگ‌یی گفت: اصل «چین واحد» یکی از ارکان روابط بین الملل است و تایوان بخشی از چین است.

وزیر خارجه چین تأکید کرد که «ما با فعالیت‌های جدایی‌طلبانه تایوان مبارزه خواهیم کرد و مردم چین در برابر هر طرحی برای مداخله در امور ما مقاومت خواهند کرد».

منبع: خبرگزاری ایرنا

۰۸:۴۶ ,۰۳ مهر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


کارگرانی که به موجب کمبود جهانی تراشه و همه‌گیری کرونا در کارخانه‌های تراشه‌سازی تایوان حبس شده‌اند، حتی نمی‌توانند دندان‌های خود را ...

سخنرانی وزیر ارتباطات دیجیتال تایوان در نشست به اصطلاح "دموکراسی" آمریکا با قطع اسلایدهای مورد نظر او که حاوی نقشه‌ای بود که تایوان را به رنگی ...

حمله روسیه علیه اوکراین، پرسش‌های بسیاری را در اروپا در رابطه با چگونگی واکنش به حمله احتمالی چین به تایوان مطرح کرده است.

وزارت خارجه تایوان اعلام کرد این جزیره مدل «یک کشور، دو نظام» مطرح شده از سوی پکن در گزارشی که این هفته منتشر کرد را رد می‌کند.

رئیس‌جمهوری چین امروز (یکشنبه) در کنگره حزب کمونیست کشورش به حمایت حزبی از امنیت ملی، حفظ ثبات اجتماعی، حفاظت از جان مردم و کنترل اوضاع در ...

نظر خود را ثبت کنید