شرکت انرژی قطر روز شنبه اعلام کرد که قراردادی با شرکت توتال فرانسه برای توسعه میدان گازی شمال-جنوب (پارس جنوبی) امضا کرده که دوحه آن را بخشی از بزرگ‌ترین پروژه گاز طبیعی مایع در جهان می‌داند.

به گزارش قرن نو، این قرارداد در جریان امضای توافقنامه مشارکت در دوحه امضا شده است.

این شرکت اعلام کرد که مشارکت های بیشتر در این پروژه متعاقبا اعلام خواهد شد.

به موجب این توافق، توتال انرژیز سهم ۹.۳۷۵ درصد از مجموع ۲۵ درصدی کامل سهم شرکای بین المللی در میدان شمال- جنوب قطر را به دست خواهد آورد.

به موجب این قرارداد، سهم قطر نیز در این پروژه ۷۵ درصد خواهد بود.

شرکت انرژی قطر اعلام کرد که تولید گاز مایع این کشور به سالانه ۱۲۶ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

سعد شریده الکعبی رییس اجرایی شرکت انرژی قطر اعلام کرد که قطر به تلاش‌هایش برای تأمین انرژی روز افزون جهان و انواع انرژی پاک که گاز ال ان جی ستون اصلی آن را تشکیل می‌دهد، به پیش می رود.

در بیانیه شرکت انرژی قطر آمده است که دوحه به تلاش برای فراهم کردن پاک‌ترین انرژی‌ برای فردای بهتر ادامه خواهیم داد.

به گفته این شرکت، پروژه توسعه میدان گازی شمال به جنوب شامل دو خط عظیم تولید گاز طبیعی مایع با ظرفیت مجموع ۱۶ میلیون تن در سال است.

پاتریک پویان مدیرعامل شرکت توتال نیز گفت که این شرکت حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار در پروژه میدان شمالی-جنوبی قطر سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

با توسعه این میدان گازی و تا سال ۲۰۲۷، تولید گاز طبیعی مایع قطر از ۷۷ میلیون تن ساله به ۱۲۷ میلیون خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری ایرنا

۰۸:۵۶ ,۰۳ مهر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


دولت فرانسه اعلام کرد که در ادامه کاهش محدودیت‌های کرونایی و با توجه به وضعیت نسبتاً مطلوب موجود در این کشور از حیث همه‌گیری بیماری کووید ...

در بین رهبران جهان ولادیمر پوتین بیشترین تعداد جت شخصی را در اختیار دارد؛ گران‌ترین جت‌های شخصی نیز متعلق به امیر قطر و دونالد ترامپ، رئیس ...

وزرای خارجه قطر و فرانسه ضمن بررسی مذاکرات هسته ای ایران، بر اهمیت گفت وگوی منطقه ای با ایران تأکید کردند.

یک شرکت آمریکایی پس از شل بریتانیا و توتال انرژی فرانسه، به عنوان سومین شریک در پروژه توسعه بخش جنوبی میدان گازی «شمال» انتخاب شد.

نظر خود را ثبت کنید