نخست وزیر ژاپن با صدور فرمانی دستور داد که برای شرایط پیش بینی نشده آماده شوند.

به گزارش قرن نو، «فومیو کیشیدا»، نخست وزیر ژاپن با صدور فرمانی به وزارتخانه‌ها و ادارات این کشور دستور داد که برای شرایط پیش بینی نشده آماده شوند.

این فرمان نخست وزیر ژاپن پس از پرتاب موشک از سوی کره شمالی صورت می‌گیرد.

در همین ارتباط، رئیس دولت ژاپن پس از پرتاب موشک کره شمالی اعلام کرد که برای اطمینان از ایمنی کشتیرانی و هوانوردی غیرنظامی در منطقه، ارائه اطلاعات سریع و قابل اعتماد و برای موقعیت‌های احتمالی پیش بینی نشده آماده باشید. در این گزارش آمده است که در دفتر نخست وزیری ستاد بحران برای جمع آوری و تحلیل اطلاعات عملیاتی آغاز به کار کرد.

از سوی دیگر، یاسوکازو هامادا، وزیر دفاع ژاپن به خبرنگاران گفت برد موشک بالستیک پرتاب شده توسط کره شمالی در روز یکشنبه حدود ۴۰۰ کیلومتر و حداکثر ارتفاع آن حدود ۵۰ کیلومتر بوده است. به گفته گارد ساحلی ژاپن، هیچ اطلاعاتی مبنی بر خسارات وارده به کشتی‌های ژاپنی در منطقه در نتیجه پرتاب موشک کره شمالی وجود ندارد.

آخرین باری که پیونگ یانگ یک موشک بالستیک پرتاب کرد، پنجم جولای (۱۴ تیر) بود.

ستاد مشترک ارتش کره جنوبی بامداد یکشنبه سرانجام تائید کرد که کره شمالی یک فروند موشک بالستیک نامشخص به سمت دریای شرقی (دریای ژاپن) شلیک کرده است.

یونهاپ در این ارتباط نوشته است: این شلیک موشک بالستیک، دو روز بعد از حضور ناو هواپیمابر ارتش آمریکا در منطقه برای رزمایش مشترک با کره جنوبی انجام شد.

هنوز جزئیات بیشتری از نوع این موشک بالستیک، میزان ارتفاع، سرعت یا مسافت پرواز آن اعلام نشده است.

پیشتر اعلام شده بود که کره جنوبی برای شلیک احتمالی موشک بالستیک از زیردریایی کره شمالی آماده می‌شود. در همین ارتباط نیز یک مقام نظامی کره جنوبی اعلام کرد که ما از نزدیک تأسیسات و فعالیت‌های مرتبط با موشک‌های کره شمالی را زیر نظر داریم و وضعیت آمادگی ما کامل است. این مقام کره جنوبی گفته بود که «یون سوک یول» رئیس جمهور کره جنوبی وضعیت را زیر نظر دارد.

پیش از این نیز دفتر ریاست‌جمهوری کره جنوبی روز شنبه اعلام کرده بود که این کشور نشانه‌ها و تحرک‌هایی را شناسایی کرده که نشان می‌دهند کره شمالی در حال آماده‌سازی برای پرتاب یک موشک بالستیک از زیردریایی است.

کره شمالی در ماه‌های اخیر چند موشک بالستیک را آزمایش کرده است.

شلیک موشک بالستیک کره شمالی پس از آن انجام می‌شود که ناو هواپیمابر «رونالد ریگان» آمریکا پس از ۵ سال، روز جمعه برای شرکت در رزمایش دریایی مشترک با کره جنوبی، وارد شهر بندری «بوسان» شد.

به نوشته وب‌سایت ژاپنی کیودو، معمول و عادی نیست که دفتر ریاست‌جمهوری اعلام کند که نشانه‌های آماده‌سازی کره شمالی برای آزمایش احتمالی موشک را ردیابی کرده، چنین اطلاعاتی را معمولاً ارتش و نیروهای نظامی یک کشور اعلام می‌کنند.

منبع: خبرگزاری مهر

۰۹:۰۴ ,۰۳ مهر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


کره شمالی سه موشک بالستیک از منطقه سونان در پیونگ یانگ به سمت دریای ژاپن شلیک کرد. این هفدهمین آزمایش موشکی این کشور از ابتدای سال جاری تاکنون ...

پس از نشست شورای امنیت سازمان ملل در رابطه با پرتاب‌های موشکی اخیر کره شمالی و بازگشت ناو هواپیمابر آمریکا به آب‌های کره جنوبی، کره شمالی ...

وزارت دفاع ژاپن روز پنج شنبه اعلام کرد این کشور تصمیم دارد تا سال ۲۰۳۰ با هدف افزایش بازدارندگی دفاعی برای این کشور موشک های مافوق صوت تولید ...

فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن روز شنبه در آغاز سفر هشت روزه به جنوب شرق آسیا، درصدد جلب همکاری های قوی تر با اعضای آسه آن در مقابله با تهدیدهای ...

نظر خود را ثبت کنید