نفت وست تگزاس در 24 ساعت گذشته به زیر 80 دلار در هر بشکه رسید، روند نزولی که به عقیده کارشناسان با تداوم رکود و تشدید آن می‌تواند ادامه پیدا کند.

قرن نو ـ گروه اقتصادی: بازگشت اقتصادها از پاندمی کرونا موجب جهش تقاضا شد؛ جهشی که ظرفیت اضافی پایین تولیدکنندگان نفت احتمالاً نخواهد توانست شوک حاصل از آن را دفع کند.

در حال حاضر به‌دلیل رکود اقتصادی سنگین در اروپا و ایالات متحده آمریکا و کنترل عرضه از سوی اقتصاد‌هایی که کماکان با پاندمی کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کنند مانند چین، قیمت نفت به زیر نود دلار سقوط کرده؛ اما فاصله طولانی از نود دلار در هر بشکه پیدا نکرده‌ است.

قیمت نفت در اوایل روز جمعه پنج درصد کاهش یافت، در حالی که شاخص آمریکا به پایین‌ترین سطح از ژانویه رسیده؛ زیرا نگرانی‌ها در مورد کُندشدن رشد اقتصادی و رکود در پیش است.

در 24 ساعت گذشته هر بشکه نفت خام وست تگزاس 4 دلار و 75 سنت ارزان شده و 78 دلار و 74 سنت قیمت خورده و هر بشکه نفت خام برنت نیز 4 دلار و 31 سنت ارزان شده و 86 دلار و 15 سنت قیمت خورده است.

اما برای مشاهده افزایش ظرفیت مازاد و بازسازی ذخایر نفت از پایین‌ترین سطح چندساله به سطوح راحت‌تر یک مسئله وجود دارد و آن هم رکود است. همان‌طور که جان کمپ، تحلیلگر ارشد بازار رویترز خاطرنشان می‌کند، برای رساندن ذخایر جهانی نفت به سطح متوسط ​​پنج‌ساله به کاهش جدی در فعالیت اقتصادی یا رکود آشکار نیاز است و در حال حاضر، به‌نظر می‌رسد که رکود تنها راه برای بازسازی ذخایر جهانی نفت است.

در سمت عرضه، نه اوپک پلاس و نه ایالات متحده نمی‌توانند عرضه را در کوتاه‌مدت افزایش دهند. تخمین زده می‌شود که اوپک پلاس 3.6میلیون بشکه در روز عقب‌تر از تولید نفت موردنظر خود باشد. علاوه بر این، ظرفیت مازاد جهانی تنها در دستان دو تولیدکننده اوپک، عربستان سعودی و امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) است. خود سعودی‌ها این هفته اعتراف کردند که جهش بعدی در اقتصادها ظرفیت مازاد را از بین خواهد برد.

امین ناصر، مدیرعامل آرامکوی عربستان سعودی در این هفته گفت: ذخایر نفت کم است و ظرفیت مازاد مؤثر جهانی اکنون حدود یک‌ونیم درصد تقاضای جهانی است.

اما زمانی که اقتصاد جهانی بهبود یابد، می‌توان انتظار داشت که تقاضا دوباره افزایش یابد.

در عین حال، مدیران نفتی آمریکا می‌گویند که ایالات متحده نمی‌تواند در زمستان امسال به کمک اروپا بیاید؛ زیرا تولیدکنندگان نفت و گاز نمی‌توانند سطح تولید فعلی را بیش از حد افزایش دهند تا کاهش مورد انتظار در عرضه نفت روسیه را در هنگام ورود تحریم اتحادیه اروپا جبران کنند. 

همه اینها باعث می‌شود که طرف تقاضا دوباره تعادل را در بازار ایجاد کند. اگر رکود شدیدی تحقق یابد، ظرفیت مازاد و ذخایر ممکن است از پایین‌ترین سطح چندساله افزایش یابد.

چرا نفت به زیر هشتاد دلار رسید؟

قیمت نفت در اوایل این هفته هنگامی که ولادیمیر پوتین دستور «بسیج جزئی» از سیصدهزار نفر را برای اعزام به اوکراین صادر کرد، افزایش یافت. پوتین همچنین به امکان استفاده از «هر وسیله‌ای» برای دفاع از روسیه اشاره کرد که تحلیلگران آن را تهدیدی برای استفاده از سلاح هسته‌ای تفسیر کردند.

با این حال، قیمت نفت در اواخر هفته به‌دلیل تقویت دلار کاهش یافت و ترس از رکود اقتصادی تشدید شد و بانک‌های مرکزی بزرگ دوباره نرخ بهره را برای مبارزه با تورم افزایش دادند. این هفته، فدرال رزرو برای سومین بار متوالی نرخ بهره را 75 واحد پایه دیگر افزایش داد. در روز بعد، بانک انگلستان نرخ‌ها را 50 واحد پایه افزایش داد و به 2.25 درصد رساند که بالاترین نرخ از آغاز بحران مالی 2008 بود.

5965

۱۲:۱۵ ,۰۳ مهر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


اتفاقات سی ام آذرماه در تاریخ را در ادامه می خوانید:

قیمت نفت خام در معاملات چهارشنبه شب به دنبال اخباری که حاکی از افت ذخایر انبارهای سوخت آمریکا بود جهش کرد.

به گزارش قرن نو به نقل از رویترز، قیمت شاخص نفت خام برنت صبح امروز، سه‌شنبه، نهم دی‌ماه با ۲۳ سنت افزایش به ۵۱ دلار و ۹ سنت رسید. قیمت نهایی ...

شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق اعلام کرد که صادرات نفت این کشور به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

قیمت هر بشکه نفت برنت در روز گذشته به بالاترین حد در دو سال اخیر رسید. کارشناسان براین‌باورند که رشد قیمت نفت همچنان ادامه خواهد داشت.

نظر خود را ثبت کنید