بررسی‌ها نشان می‌دهد دلار در نیمه اول امسال افزایش قیمتی بیش از پنج هزار تومان را تجربه کرده است.

قرن‌نو- گروه اقتصادی: بازار ارز در شرایط جدید روندی افزایشی را تجربه کرده است و معامله‌گران معتقدند در صورتی که قیمت دلار سد جدید مقامتی در بازار آزاد و صرافی بانکی را بشکند، این روند رو به رشد از سر گرفته خواهد شد.

در یک دهه گذشته نرخ تورم در ایران تقریبا روند صعودی طی کرده و در نیمه‌های سال 1398 و تحت تاثیر تحریم‌ها و شرایط بین‌المللی و همچنین محدودیت‌های دولتی در فروش نفت بر قیمت ارز در کشور افزوده شده و شرایطی را فراهم کرده که سکه و طلا از نظر قیمتی رکوردشکنی‌های عیجب و غریبی را ثبت کنند. 

نرخ تورم همچنان روندی رو به رشد را طی می‌کند و در برخی مقاطع زمانی از سرعت آن به صورت اندک و جزئی کاسته می‌‌شود اما تبعات آن بر سرنوشت سایر بازارها نمایان است. 

بررسی وضعیت اکثر بازارها نشان می‌دهد که نرخ رشد قیمت‌ها تقریبا از نرخ رشد تورم جا مانده به‌طوری‌که آمارها نشان می‌دهد میزان رشد قیمت‌ها در بازار طلا و ارز کمتر از میزان تورم بوده است به‌طوری که نرخ هر دلار آمریکا از ابتدای سال‌جاری تاکنون حدود ۵هزار و ۳۰۰تومان یا معادل ۲۰درصد رشد کرده که این میزان ۱۰درصد کمتر از نرخ متوسط تورم بوده است. قیمت هر سکه طرح جدید نیز در نیمه نخست سال با ۲میلیون تومان رشد، ۱۷درصد افزایش داشته که سوددهی و بازده آن به‌مراتب کمتر از نرخ تورم در این مدت بوده است.مهمترین دلیل رشد کمتر از تورم مهار طرف تقاضاست . بانک مرکزی تلاش کرده است تقاضا را به کف ممکن هدایت کند.

از ابتدای سال‌جاری بانک مرکزی تصمیم گرفت تا با اجرای برنامه‌های مختلفی ثبات را در بازار ارز به عنوان یک بازار تورم‌زا دنبال کند و برای مدت چند ماه نیز توانست موجب ثبات نسبی نرخ دلار شود. تحت‌تاثیر این روند، قیمت طلا نیز متاثر از نرخ ارز تقریبا روند ثابتی را طی کرد به‌طوری که از ابتدای سال 1401 تا پایان 6 ماهه نخست سال قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار ۸درصد بالا رفت. 

البته در این مدت نرخ ارز روزهای پرنوسانی را نیز طی کرد و هرگونه اخبار سیاسی در سطح داخلی و بین‌المللی بر کاهش یا افزایش نرخ‌ها سایه افکند اما قیمت‌ها در محدوده 26 تا 32 هزار تومان تقریبا نوسان ملایمی داشت؛ البته گاهی اوقات اخباری متناقض از مذاکرات برجامی بر این بازار تاثیر داشت اما بازار به تدریج آموخت به این اخبار بی‌توجه باشد و به همین دلیل انتشار شایعات از قوت گرفتن مذاکرات یا به بن‌بست رسیدن آن تاثیربسیار اندکی بر وضعیت بازار ارز داشت. 

افزایش 5290 تومانی نرخ دلار در 6 ماه 

در آخرین روز شهریور ماه هر دلار آمریکا در بازار آزاد با رقم 31 هزار و 520 تومان معامله شد در حالی که هر اسکناس یک‌دلاری در در آخرین روز سال 1400 برابر با 26 هزار و 230 تومان بوده است. 

همان‌طور که ذکر شد در 6 ماهه نخست سال 1401 قیمت طلا به صورت میانگین افزایش 8 درصدی را تجربه کرد. 

افزایش 99.6 هزار تومانی طلا 

به اعتقاد کارشناسان قیمت طلا در بازار ایران وابستگی کاملی نرخ طلا در بازار جهانی و دیگری قیمت دلار در بازار آزاد داخلی دارد و معمولا بازار تحت تاثیر تورم انتظاری قرار می‌گیرد. 

بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت هرگرم طلای 18 عیار در 29 اسفند 1400 برابر با یک میلیون و 229 هزار تومان بوده و در 20 فروردین  سال 1401 هر گرم طلا یک میلیون و 300 هزار تومان قیمت خورد که نشان دهنده افزایش 71 هزار تومانی بود و نرخ طلا در 31 شهریورماه به رقم یک میلیون و 328 هزار و 600 تومان رسید که نشان دهنده افزایش 99 هزار و 600 تومانی قیمت فلز گرانبها در طول 6 ماه بوده است. 

بازدهی 15.6 درصدی سکه در 6 ماه 

نگاهی به نرخ‌ها در پایان سال 1400 نشان می‌دهد که سکه امامی سال گذشته را با قیمت 12 میلیون و 408 هزار تومان به پایان رساند و در آخرین روز شهریور 1401 هر قطعه از این سکه به نرخ 14 میلیون و 340 هزار تومان رسید. به این ترتیب، در بازه یک ماهه منتهی به شهریور سکه امامی بازدهی 5.7 درصدی را به ثبت رسانده است. این در حالی است که اگر به قیمت طلا در بازه شش ماهه نگاهی کنیم،خواهیم دید که بازدهی سکه 15.6 درصد بوده است.

تاثیر فرسایشی شدن روند مذاکرات در بازار طلا، سکه و ارز 

این شرایط نشان می‌دهد به دلیل طولانی و فرسایشی شدن روند مذاکرات برجامی و نااطمینانی از آینده، انتظارات تورمی در جامعه بالا رفته و بخشی از بازار تحت تاثیر گمانه‌زنی‌هایمنفی در زمینه احیای برجام، زمینه‌ساز افزایش نرخ‌ها در بازارهای مهم تاثیرگذار نظیر ارز و سکه و طلا شده است. 

تجربه نشان داده که اگر احیای برجام با مشکل مواجه شود می‌توان انتظار داشت که نرخ دلار در بازار آزاد جهش یابد و به حتم تحت تاثیر این اتفاق سایر بازارها نیز با افزایش قیمت مواجه خواهند شد در مقابل رفع تحریم‌ها و احیای مجدد توافق 2015 می‌توان بستر را برای فروکش کردن نرخ‌ها حداقل در کوتاه مدت در بازارهای حساس فراهم سازد . 

 

 

 

ل

۱۲:۵۲ ,۱۳ مهر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


قیمت سکه امروز در بازار کاهش اندکی را تجربه کرد.

از ظهر امروز تاکنون ریزش قیمت‌ها در بازار سکه و ارز شدت گرفته؛ به‌طوری‌که هر دلار آمریکا از 26 هزار و 889 تومان در ظهر امروز درحال‌حاضر به قیمت ...

در حالی که نرخ تورم بی‌توقف در اقتصاد ایران پیشروی می‌کند، بررسی‌ها نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران بازارهای مهم و چهارگانه ایران در سومین هفته ...

همزمان با ورود دلار به کانال ۲۵ هزار تومانی روند قیمت‌ها در بازار طلا و سکه نیز از ابتدای امروز تاکنون افزایشی شده است.

نظر خود را ثبت کنید