مدیر اداره کنترل تسلیحات و منع گسترش در وزارت امور خارجه روسیه به کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد، مسکو تاکید دارد که جنگ میان کشورهای اتمی هرگز نباید در بگیرد.

به گزارش قرن نو، ولادیمیر یرماکوف، مدیر اداره کنترل تسلیحات و منع گسترش در وزارت امور خارجه روسیه گفت: ما معتقدیم که یکی از مهم‌ترین وظایف، حفظ پایبندی و تعهد همه کشورهای "پنج قدرت اتمی جهان" به این اصل است که هیچ جنگی نباید میان کشورهایی که تسلیحات اتمی دارند، در بگیرد؛ اصلی که در بیانیه مشترک ماه ژانویه رهبرن قدرت‌های اتمی جهان مطرح شده است. روسیه کاملا به این اصل پایبند و متعهد است.

کونستانتین وورونتسوف، معاون رئیس هیات روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل این بیانیه را در این کمیته که مسئول کنترل تسلیحاتی و امنیت بین‌المللی است، قرائت کرد.

این اظهارات یرماکوف پس از آن منتشر شد که کرملین در جریان یک شفاف‌سازی تاکید کرد که مسکو تنها بر اساس دکترین رسمی خود از تسلیحات اتمی استفاده خواهد کرد - به این معنی که تنها برای دفاع از خود در برابر تسلیحات کشتار جمعی یا جایی که بقای آن با ابزارهای متعارف تهدید شده باشد، از تسلیحات اتمی استفاده می‌کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز دوشنبه به خبرنگاران گفته بود: در اینجا هیچ ملاحظات دیگری نمی‌تواند وجود داشته باشد.

روسیه بارها از سوی آمریکا و متهدانش به استفاده از تسلیحات اتمی در اوکراین متهم شده است. پسکوف بارها به خبرنگاران این دکترین رسمی را توضیح داده تا هرگونه سوءتفاهمی را رفع کند. براساس دکترین اتمی روسیه، مسکو تنها در واکنش به استفاده از تسلیحات اتمی و دیگر تسلیحات کشتار جمعی علیه این کشور یا متحدانش و همچنین در واکنش به حمله با تسلیحات متعارف که وجودیت روسیه به عنوان یک کشور مستقل را تهدید کند، حق دارد از تسلیحات اتمی استفاده کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۵:۱۸ ,۱۳ مهر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


خبرگزاری رویترز، به نقل از سه دیپلمات اروپایی، گزارش داد از نیمه‌شب امشب ۱۳ خرداد عبور پروازهای متعلق به هواپیمایی ملی بلاروس از روی خاک اتحادیه ...

وزارت دفاع بریتانیا ساعاتی پیش با صدور بیانیه ای، شلیک اخطار نیروی دریایی روسیه به ناوشکن این کشور در نزدیکی آب های کریمه را تکذیب کرد.

پرونده هسته‌ای همچنان پیچیده باقی مانده، اولیانوف نماینده روسیه در وین تاکیدمی‌کند که جایگزینی برای برجام وجود ندارد و ندپرایس سخنگوی وزارت ...

برخی کاربران تلفن همراه در روسیه به تازگی از مشکلاتی گزارش کرده‌اند که در به‌روزرسانی اپ‌استور داشته‌اند.

نظر خود را ثبت کنید