ویتامین‌های گروه B یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های غذایی هستند که بدون نسخه به فروش می‌رسند. به طور معمول ویتامین‌های B۶ و B۱۲ مواد مغذی ضروری هستند که نقش مهمی در کاهش استرس و اضطراب، تولید انرژی و عملکرد شناختی دارند.

​به گزارش قرن نو، مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد مصرف بیش از حد از مکمل‌های ویتامینی محبوب می‌توانند خطر ابتلا به سرطان ریه را تقریبا چهار برابر افزایش دهد. در این میان ویتامین‌های گروه B و به طور خاص B۱۲ نقشی اساسی دارند.

افزایش ۲۰۰ درصدی احتمال ابتلا به سرطان ریه

در این میان یافته‌های محققان نشان می‌دهد مصرف دوزهای بالای ویتامین B برای مدت طولانی می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان ریه را تا ۲۰۰ یا حتی ۳۰۰ درصد افزایش دهد. نتایج این مطالعه نشان داد که مصرف بالای B۶ با سه برابر شدن و B۱۲ با افزایش چهار برابری خطر سرطان ریه در مردان (به ویژه افراد سیگاری) مرتبط است. 

باورهای نادرست

باید توجه داشت که فرض رایج این است که مکمل‌های B۶ و B ۱۲ به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می‌کنند. بنابراین یک تیم تحقیقاتی تاثیر مصرف بالای B۶ و B۱۲ را در یک دوره طولانی بر سرطان ریه ارزیابی کردند.

آن‌ها داده‌های ۷۷۱۱۸ بیمار را از نظر دریافت مکمل‌های ویتامین و شیوه زندگی تجزیه و تحلیل کردند، تحقیقی که برای بررسی اثرات مکمل‌ها بر سرطان طراحی شده است. این مطالعه برای تعدادی از عوامل تاثیرگذار مانند سن، تحصیلات، سیگار کشیدن، نژاد، مواد مخدر، مصرف الکل، وزن بدن و سابقه خانوادگی سرطان تنظیم شد.

دکتر تئودور براسکی، نویسنده اول این مطالعه، در رابطه با کشف فوق گفت: داده‌‌های ما نشان می‌‌دهد که مصرف دوزهای بالای B۶ و B۱۲ در یک دوره زمانی طولانی می‌تواند به بروز سرطان ریه در مردان سیگاری بینجامد. این قطعا یک امر نگران کننده است که ارزش ارزیابی بیشتر را دارد.

شرح کامل این مطالعه در مجله تخصصی Clinical Oncology منتشر‌شده است.

منبع: منیبان

۱۸:۰۶ ,۱۳ مهر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


محققان آمریکایی با بررسی نتایج ۴۶ مطالعه مختلف می‌گویند تنها ۱۷ دقیقه کار با موبایل در روز به مدت ۱۰ سال متوالی می‌تواند خطر ابتلا به سرطان ...

نویسنده و منتقد سینما و مفسر فوتبال دقایقی پیش جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

پژوهشگران استرالیایی در پژوهش جدید خود، به بررسی مکانیسم پیشروی سرطان پستان در بدن پرداخته‌اند.

چند مرکز اهدای پلاسما در تهران وجود دارد که در ازای اهدای پلاسما در هر بار ۹۰ هزار تومان پول به افراد مراجعه‌کننده پرداخت می‌کنند.

بر اساس مطالعه جدیدی که توسط بنیاد بیل و ملیندا گیتس انجام شده است، مشخص شد الکل، سیگار و شاخص توده بدنی بالا، عوامل خطر قابل پیشگیری هستند ...

نظر خود را ثبت کنید