سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: در بازنگری روابط با عربستان سعودی، موضوع ایران را در نظر می‌گیریم.

به گزارش قرن نو: ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر سه‌شنبه به وقت محلی در تداوم هراس از نفوذ منطقه‌ای ایران مدعی شد حضور آمریکا در منطقه در راستای منافع ما بوده و ایران از جمله چالش‌های امنیتی در منطقه است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که در بازنگری روابط با عربستان سعودی قطعاً چشمان خود را نسبت به تهدیدهای ایران در منطقه و فراتر از آن، نخواهیم بست.

وی مدعی شد که سیاست ما در قبال اقدامات و تأثیرات مخربی که ایران در منطقه انجام می‌دهد یا آنها را ترویج می‌کند، تغییر نخواهد کرد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد، جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در حال ارزیابی مجدد مناسبات واشنگتن با ریاض در پی تصمیم اوپک پلاس مبنی‌بر کاهش تولید نفت است.

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان گفت که بایدن مایل به همکاری با کنگره در مورد آینده روابط با عربستان است.

وی تصریح کرد: تصور می‌کنم رئیس‌جمهور خیلی روشن و واضح اعلام کرده که این مناسبات نیاز به ارزیابی مجدد دارد و ما مایل به بازنگری آن هستیم.

کربی اضافه کرد: مطمئناً با توجه به تصمیم اوپک، من فکر می‌کنم که وی در این موقعیت قرار دارد.

این مقام کاخ سفید اظهار داشت که بایدن از تصمیم اوپک پلاس مأیوس شده و آماده همکاری با کنگره برای بررسی این مسئله است که این مناسبات در آینده چگونه باید باشد.

این مقام شورای امنیت ملی آمریکا افزود: فکر می‌کنم که وی مایل است بلافاصله این مذاکرات را آغاز کند. فکر نمی‌کند این چیزی باشد که باید برای مدت طولانی‌تری منتظر ماند. این موضوع صرفاً به جنگ در اوکراین مربوط نمی‌شود بلکه به منافع امنیت ملی ایالات متحده ربط دارد.

این سخنان پس از آن مطرح شد که باب منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنای آمریکا خواستار قطع همکاری با عربستان از جمله در زمینه فروش سلاح به ریاض شد.

گروه اوپک پلاس روز چهارشنبه گذشته اعلام کرد که تولید نفت خود را دومیلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد و این اقدام که بزرگ‌ترین کاهش از زمان همه‌گیری کرونا محسوب می‌شود؛ با واکنش تند مقام‌های آمریکایی مواجه شد که نگران افزایش قیمت بنزین در کشور خود هستند.

قیمت نفت خام برنت با انتشار این خبر بیش از یک درصد افزایش یافت و به نزدیک ۹۳ دلار در هر بشکه رسید و قیمت نفت آمریکا نیز با ۱.۵ درصد افزایش، به ۸۷.۷۵ دلار رسید.

این توافق به‌رغم فشار آمریکا و دیگر کشورها برای تولید بیشتر، حاصل شده و عرضه را در بازاری که هم‌اکنون نیز در تنگنا هست، محدودتر می‌کند.

5965

منبع: خبرگزاری ایرنا

۰۹:۱۵ ,۲۰ مهر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


رئیس‌جمهوری آمریکا با تکرار برخی ادعاهای بی‌اساس درباره سیاست‌های منطقه‌ای ایران، گفت هدف استقرار نیروهای آمریکایی در عربستان، مقابله ...

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت واشنگتن از مذاکرات مستقیم تهران و ریاض استقبال می‌کند.

وزارت امور خارجه آمریکا به داستان‌سرایی جدید روزنامه وال‌استریت ژورنال علیه ایران واکنش نشان داد.

«چین به‌دنبال بهره‌برداری از شکاف‌های موجود بین ایران و آمریکا، ایران و عربستان و عربستان و آمریکاست»، اما در عین حال تأکید کرده «این هیچ‌گونه ...

نظر خود را ثبت کنید