رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران روز دوشنبه گفت: دولت بایدن در حال حاضر با توجه به سرکوب معترضان توسط تهران، حمایت ایران از حمله روسیه به اوکراین و مواضع ایران در مورد برنامه هسته‌ای خود، وقتش را برای تلاش برای احیای برجام تلف نمی‌کند.

به گزارش قرن نو، در حالی که دولت بایدن به‌طور رسمی نگفته است که مذاکرات هسته‌ای به پایان رسیده، اما این اظهارات مالی نزدیک‌ترین موضع ایالات متحده به اعتراف به مسدودبودن مسیر روبه‌جلو بود.

مالی گفت: از زمانی که مقامات ایرانی پیشنهاد اتحادیه اروپا را رد کردند و خواسته‌های بیشتری را در اواخر اوت تا اوایل سپتامبر ارائه کردند، هیچ تحرکی در مذاکرات با ایران وجود نداشته است.

وی خاطرنشان کرد که از آن زمان تاکنون، اعتراضات در ایران به‌دلیل فوت یک زن در بازداشت پلیس آغاز شده و شواهد فزاینده‌ای مبنی بر حمایت ایران از روسیه در جنگ اوکراین به‌دست آمده است. مالی گفت که دولت بایدن اکنون بر این دو موضوع متمرکز شده است.

وی افزود: در حال حاضر تمرکز ما روی مذاکرات هسته‌ای نیست.

مالی گفت: «این در دستورکار ما نیست. ما بر روی چیزی تمرکز نمی‌کنیم وقتی چیزهای دیگر در حال رخ‌دادن است... و وقت خود را روی آن تلف نمی‌کنیم...»

یکی دیگر از مقامات ارشد دولت بایدن اخیراً به آکسیوس گفت که موضع کاخ سفید در مورد مذاکرات هسته‌ای حتی سخت‌تر است.

این مقام گفت که پاسخ تهران به اعتراضات همراه با حمایت ایران از جنگ روسیه در اوکراین، شرایط را به‌طور اساسی تغییر داد و بنابراین، حتی اگر ایران امروز به میز مذاکره بازگردد و بگوید که خواهان توافق هسته‌ای است، بعید است که آمریکا به جلو حرکت کند.

این مقام افزود: دولت آمریکا در حال حاضر اینگونه به وضعیت نگاه می‌کند که گویی توافق هسته‌ای وجود ندارد و اقداماتی را انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که ایالات متحده گزینه نظامی آماده‌ای دارد.

مالی گفت که دولت بایدن از دیپلماسی برای حل مسئله هسته‌ای ایران دست برنداشته است؛ اما خاطرنشان کرد که بایدن آماده استفاده از ابزار نظامی به‌عنوان آخرین راه‌حل برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

5965

منبع: انتخاب

۰۸:۱۱ ,۱۰ آبان ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


یک مقام آمریکایی تاکید کرد که بایدن همچنان خواهان استفاده از دیپلماسی در مورد ایران است.

مارک فیتزپاتریک مقام سابق وزارت خارجه آمریکا در حوزه اشاعه در Responsible Statecraft متعلق به اندیشکده تازه تاسیس «کوئینسی» نوشت: در حالی که مذاکرات ...

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به اظهارات حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، درباره بازگشت ایران به مذاکرات احیای توافق ...

پیش از آغاز دور جدید مذاکرات احیای برجام، بسیاری انتظار غروب خورشید برجام را می‌کشیدند، اما اینک بارقه‌هایی از‌ امید برای طلوع دوباره برجام ...

دور هفتم مذاکرات احیای برجام با نوید ازسرگیری مجدد مذاکرات ادامه یافت اما دور بعدی مذاکرات بسیار دشوار خواهد بود؛ زیرا طرفین باید تصمیم‌هایی ...

نظر خود را ثبت کنید