ایالات متحده آمریکا و انتخاب‌های بد پیش‌ِ رو در رابطه با ایران

دنیای نازیبای پس از شکست توافق هسته‌ای با ایران

اگر بپذیریم که توافق هسته‌ای با ایران، موسوم به «برجام»، دیگر وجود خارجی ندارد، ایالات متحده آمریکا ناگزیر به انتخاب از میان مجموعه‌ای از گزینه‌های بد در رابطه با ایران است.

قرن نو ـ گروه بین‌الملل: برجام در بهترین حالت در کما و اگر واقع‌بین باشیم، مرده است. تلاش برای احیای این پیمان شکست خورده است؛ ولی هیچ‌یک از طرفین آن را اعلام نمی‌کنند؛ زیرا چنین اعلامی، به‌منزله اعتراف به شکست یک سیاست خارجی چندین‌ساله است. به ادعای طرف‌های اروپایی و آمریکایی، مرگ برجام، ایران را در آستانه دستیابی به سلاح هسته‌ای قرار می‌دهد و مسابقه تسلیحاتی در منطقه را به اوج می‌رساند. همچنین، ناامیدی از احیای این توافق، جنگ نیابتی میان اسرائیل و متحدان عرب‌اش در منطقه با ایران را تشدید خواهد کرد و حتی احتمال کشیده‌شدن پای ایالات متحده به چنین درگیری نیز وجود دارد.

در واکنش به بروز چنین شرایطی، ایالات متحده و اتحادیه اروپا، گزینه تشدید تحریم‌ها علیه ایران و حتی مداخله نظامی را بررسی خواهند کرد. در این رابطه، جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده صراحتاً اظهار داشته که استفاده از زور، آخرین گزینه است. احتمال می‌رود که به‌جای توسل دوباره به راهبرد فشار حداکثری و یا دست‌زدن به یک جنگ تمام‌عیار، دولت بایدن در همکاری با شرکای اروپایی‌اش، از یک راه‌حل ترکیبی و دیپلماتیک خلاقانه در رابطه با ایران استفاده کند. این راهکار شامل مقابله با تحرکات منطقه‌ای ایران و تهدید به استفاده محدود از زور علیه تهران و همزمان، ارائه مشوق‌هایی برای مذاکره است. یکی از این مشوق‌ها که گروه بین‌المللی بحران آن را پیشنهاد داده است، رقیق‌کردن ذخایر اورانیوم ذخیره 60درصدی ایران در ازای آزادی‌بخشی از دارایی‌های بلوکه‌شده تهران است.

5965

منبع: فارین پالیسی

۱۰:۴۵ ,۲۸ آبان ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


نماینده کنگره آمریکا از رویکرد اسرائیل در قبال ایران انتقاد کرد.

درحالی‌که تردیدهای بسیاری درباره احتمال احیای برجام وجود دارد، بخش‌هایی از دستگاه امنیتی اسرائیل از توافق محدود ...

تعمیق روابط ایران و چین در هر سه حوزه اقتصادی، دیپلماتیک و امنیتی، پیامدهای گسترده‌ای برای ایالات متحده و کشورهای منطقه خواهد داشت. دراین‌رابطه، ...

جنگنده‌های اف ۳۵ رژیم اسرائیل طی دو ماه گذشته چندین بار وارد حریم هوایی ایران شدند!

نظر خود را ثبت کنید