بحران انرژی حاکم بر بازارهای جهانی چقدر منحصربه‌فرد و بی‌سابقه است؟

چرا آینده‌ای تیره‌تر از بحران مالی 2008 پیش‌‌ِ رو است؟

در سال 2005، اقتصاد جهان در حال «حرکت» بود. رشد جهانی مصرف سرانه انرژی در دوره 2001 تا 2005 به میزان 2.3 درصد در سال افزایش یافت.

قرن نو ـ گروه اقتصادی: چین در دسامبر 2001 به سازمان تجارت جهانی اضافه شد و تقاضای آن برای انواع سوخت‌های فسیلی را افزایش داد. همچنین حباب در بازار مسکن ایالات متحده وجود داشت که ناشی از نرخ بهره پایین و استانداردهای ضعیف پذیره‌نویسی بود.

مشکل در سال 2005 مانند اکنون، تورم در هزینه‌های انرژی بود که به‌طور کلی به تورم عمومی وارد می‌شد. تورم در قیمت مواد غذایی به‌ویژه یک مشکل بسیار جدی بود. فدرال رزرو تصمیم گرفت این مشکل را با افزایش نرخ بهره صندوق‌های فدرال از 1.00 درصد به 5.25 درصد بین 30 ژوئن 2004 و 30 ژوئن 2006 برطرف کند.

اکنون، جهان با مشکل بسیار متفاوتی مواجه است. قیمت‌های بالای انرژی دوباره به قیمت مواد غذایی و به‌طور کلی به تورم تغذیه می‌شود؛ اما روند اساسی در مصرف انرژی بسیار متفاوت است. نرخ رشد مصرف سرانه انرژی جهان در دوره 2001 تا 2005، 2.3 درصد در سال بود، اما به‌نظر می‌رسد مصرف سرانه انرژی برای دوره 2017 تا 2021 کمی کاهش می‌یابد و منفی 0.4 درصد در سال است. به‌نظر می‌رسد جهان در حال حاضر در لبه رکود است و فدرال رزرو اکنون در شرایط بسیار متفاوت از رویکرد نرخ بهره مشابهی استفاده می‌کند.

افزایش نرخ بهره در سال‌های 2004 تا 2006 تا پس از جولای 2008 به کاهش قیمت نفت منجر نشد؛ به‌راحتی می‌توان تأثیر افزایش نرخ بهره را با مشاهده میانگین قیمت ماهانه جهانی نفت مشاهده کرد.

فدرال رزرو آمریکا در ژوئن 2004 زمانی که میانگین قیمت نفت برنت تنها 38.22 دلار در هر بشکه بود، شروع به افزایش نرخ‌های بهره هدف کرد. این نرخ‌های بهره در پایان ژوئن 2006، زمانی که قیمت نفت به‌طور متوسط ​​68.56 دلار در هر بشکه بود، افزایش یافت. قیمت نفت بر این اساس در نهایت در ژوئیه 2008 به 132.72 دلار در هر بشکه رسید. بنابراین، بالاترین قیمت بیش از سه برابر قیمت در ژوئن 2004 بود، زمانی که فدرال رزرو آمریکا تصمیم گرفت تا افزایش نرخ بهره را آغاز کند.

در نتیجه افزایش نرخ بهره زمانی که در دوره 2004 تا 2006 مورد آزمایش قرار گرفت، در کاهش قیمت نفت خیلی خوب عمل نکرد؛ البته در آن زمان اقتصاد به‌سرعت در حال رشد بود. رشد سریع اقتصاد احتمالاً به قیمت بسیار بالای نفت در اواسط سال 2008 منجر شد.

با این وجود افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو ایالات متحده در حال حاضر، در یک اقتصاد جهانی با رشد پایین، ممکن است کاملاً متفاوت باشد. حباب بدهی جهان ممکن است ظاهر شود و منجر به وضعیت بدتری نسبت به بحران مالی سال 2008 شود.

اعتقاد معمول تحلیلگران انرژی این است که عرضه کم نفت منجر به قیمت‌های بسیار بالا و تولید بیشتر نفت می‌شود. در شرایط فعلی، انتظار می‌رود که نتیجه به عکس نزدیک‌تر باشد؛ قیمت نفت به‌دلیل مشکلات مالی ناشی از نرخ‌های بهره بالاتر کاهش می‌یابد و این قیمت‌های پایین‌تر نفت حتی منجر به کاهش تولید نفت می‌شود.

5965

۱۳:۰۰ ,۲۸ آبان ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


در سه ماه اول سال گذشته زمانی که همه‌گیری ویروس کرونا به تازگی آغاز شده بود چین بدترین رکود تاریخی خود را تجربه کرد به طوری که طبق برآوردهای ...

اقتصاد ایران در حالی وارد سال ۱۴۰۰ شده است که همچنان مانند سال ۹۹ برخی نااطمینانی‌ها مانند تحریم‌های اقتصادی و ویروس کرونا آن را تهدید می‌کند ...

در دهه 90 شمسی، تمام جنبه‌های اقتصاد ایران متحول شد و در این بین تولید ناخالص داخلی کشور نیز از این تحولات در امان نماند؛ در حالی که در سال‌های ...

در سال 2019 بود که بانک جهانی چشم‌انداز مثبتی از رشد اقتصاد جهانی در سال 2020 ارائه کرد اما آغاز شیوع ویروس کرونا روند رشد اقتصادی را در اکثر کشورهای ...

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای بررسی کارنامه اقتصادی رؤسای جمهوری در طول تاریخ نرخ رشد تولید ناخالص داخلی کشورها در دوره ریاست جمهوری آن‌ها است؛ ...

نظر خود را ثبت کنید