در میان همه دولت‌ها، در دولت محمود احمدی‌نژاد بیشترین قطعنامه علیه ایران صادر شده است؛ قطعنامه‌هایی که توسط شورای امنیت صادر شده بود و با روی کار آمدن دولت روحانی تصویب قطعنامه 2231، 7 قطعنامه فصل هفتی را از میان برداشت.

قرن نو ـ گروه سیاسی: روز پنج‌شنبه، 26 آبان 1401 شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای را که خواستار همکاری ایران با نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل است به تصویب رساند. این دومین بار است که شوراي حکام آژانس بين‌المللي انرژي اتمی در سال جاری، قطعنامه‌ای را عليه ايران صادر می‌کند.

اما، اين قطعنامه در شرايطی عليه ايران صادر شد که در هفته‌های اخير، بعد از ناآرامی‌های سراسری در کشور و به بهانه ارسال پهپاد به روسیه که بارها از سوی ایران تکذیب شده است، فشارها و تحریم‌های کشورهاي غربی افزایش یافته و در این میان خبرهای خوبی از برجام به گوش نمی‌رسد.

دو قطعنامه علیه ایران در دولت رئیسی

از زمان روی کار آمدن دولت رئیسی و انتخاب علی باقری به‌عنوان رئیس تیم مذاکرات برجام، همواره دیپلماسی دولت رئیسی زیر ذره‌بین بوده و نگرانی‌هایی درباره مذاکرات احیای برجام وجود داشت. بیشتر کارشناسان معتقد بودند علی باقری همان مسیر سعید جلیلی را در پیش خواهد گرفت. هرچند که باقری با اظهارات و اعمال خود نشان داد که از رئیس و یار قدیمی خود فاصله گرفته و قصد ندارد مسیر او را در مذاکرات تکرار کند؛ اما ایران و طرفین برجام تاکنون به توافقی نرسیده‌اند و خطر مرگ برجام وجود دارد. 

حال در این میان، شورای حکام با صدور دو قطعنامه در دولت رئیسی در طول یک سال، خطر مرگ برجام را بیشتر کرده است. در روز پنج‌شنبه و در قطعانه شورای حکام علیه ایران، آمده است که  قطعنامه مذکور از ایران می‌خواهد فوراً با تحقیقات آژانس اتمی در خصوص ذرات اورانیوم یافت‌شده در سه مکان اعلام‌نشده در ایران همکاری کند.

پیش از این نیز شورای حکام، در خردادماه قطعنامه‌ای را علیه ایران صادر کرد که تهران در واکنش به آن، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد فعالیت تعدادی از دوربین‌های فراپادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران را متوقف کرده است.

بازگشت ایران به دوران احمدی‌نژاد؟

اما، در میان همه دولت‌ها، در دولت محمود احمدی‌نژاد بیشترین قطعنامه علیه ایران صادر شده است؛ قطعنامه‌هایی که توسط شورای امنیت صادر شده بود و با روی کار آمدن دولت روحانی و تلاش‌های تیم دیپلماسی دولت روحانی برای تصویب قطعنامه 2231، 7 قطعنامه ذیل فصل هفتم حذف شد. حسن روحانی در واکنش به این موضوع گفته بود: «قطعنامه 2231 خط بطلانی روی 7 قطعنامه‌ فصل هفتی کشید و این کار باورکردنی نبود؛ کمتر کسی بود که باور کند این قطعنامه‌ها برداشته می‌شود و این اراده ملت ایران و تلاش و تدبیر در سایه امید بود که ما را به نتیجه رساند.»

حال، اما دولت‌ها تغییر کرده و بیش از یک سال از روی کار آمدن دولت رئیسی می‌گذرد. یک سالی که در آن دو قطعانه علیه ایران صادر شده و نگرانی‌ها را برای بازگشت به دوران محمود احمدی‌نژاد بیشتر کرده است. در این میان، مهدی مطهرنيا، کارشناس مسائل بین‌الملل، در گفت‌وگویی در پاسخ به اين سؤال که پس از صدور اين قطعنامه‌ها آيا می‌توان گفت که ايران به وضعيت دوران رياست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد بازخواهد گشت، گفت: «بعد از اتمام دوران محمود احمدی‌نژاد دولت «حسن روحانی» توانست برجام را به سرانجام برساند و بسياری از موانع از جمله تحريم‌های اقتصادی کنار رفت. ولي بعد از خروج ترامپ از برجام شاهد بازگشت به دوران احمدی‌نژاد بوديم. همان‌طور که اشاره کردم هيچ روزنه‌ای براي مذاکره و رسيدن به نتيجه وجود ندارد مگر اينکه ايران بخواهد از برخی مواضع خود کوتاه بيايد و گام به عقب بردارد. اگر نشانه‌های زمان کنونی را با آن روزها مقايسه کنيم بايد بگوييم که حتی مي‌توانيم پيش‌بينی کنيم که شرايط سخت‌تر از دوران احمدی‌نژاد در انتظار ايران است مگر اينکه ايران بخواهد گام دردناکی به عقب بردارد.»

 حمید ابوطالبی، مشاور سیاسی حسن روحانی هم درباره تنش در روابط ایران و غرب نسبت به قرارگرفتن ایران ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل، بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و قرارگرفتن کشور زیر سایه جنگ به دولت رئیسی هشدار و در رشته توئیتی نوشت: «این روند که سران غرب را به موضع‌گیری کشانده، و هر ده سال به ده سال از ۱۳۸۰-۱۳۸۱ تکرار می‌گردد، اکنون در ۱۴۰۰-۱۴۰۱ نتیجه‌ای جز فصل هفتم منشور و بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و تکرار وضعیت سال‌های ۱۳۹۰-۱۳۹۱ یعنی دیپلماسیِ افراط‌گرایان در کشور و قراردادن ایران در آستانه جنگ ندارد. روندی که دوباره این سخن رئیس‌جمهور فرانسه در ۱۳۹۲ را می‌نمایاند که: «کشور‌های ۵+۱ تصمیم به آغاز جنگ با ایران گرفته بودند، ولی رأی آزادانه مردم و رویکرد دولت به دیپلماسی مانع آن شد»؛ آنچه اکنون با «حذفِ مردم و طرد رویکردِ دیپلماتیک»، معنایی جز ریختن آب به آسیاب «جنگ» توسط افراط‌گرایان ندارد.»

حال باید دید، دولت ابراهیم رئیسی با صدور این قطعنامه‌ها چه تصمیمی خواهد گرفت. آیا از مواضع خود پایین می‌آید یا خطر صدور قطعنامه‌ها را به جان خریده و شاهد مرگ برجام خواهیم بود.

5965

۱۵:۳۰ ,۲۹ آبان ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


وزرای دفاع، جهاد و ارتباطات، روسای سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی با رئیس جمهور منتخب دیدار و گفت‌وگو کردند.

عطریانفر احتمال ریاست حسن روحانی بر مجمع تشخیص مصلحت نظام‌ را مطرح می‌کند و در این حال به استفاده ابراهیم رئیسی از تجربیات دولت‌های یازدهم ...

مصطفی هاشمی‌طبا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، گفت: گفتمانی که در دولت و مجلس وجود دارد، مطابق نیاز کشور نیست. کشور به گفتمان حفظ ایران نیاز دارد. ...

محمدرضا خباز گفت: آقای رئیسی که به شهرستان‌ها می‌روند پای درددل مردم می‌نشینند و قول‌هایی می‌دهند؛ قول‌هایی که در سفرهای قبلی به مردم دادند ...

نظر خود را ثبت کنید