در دومین روز از اجرای طرح فروش اوراق قرضه ارزی با هدف مهار قیمت دلار در بازار، بهای این ارز آمریکایی در صرافی‌های بانکی بالاتر از سی‌هزار تومان ماند.

قرن‌ نو ـ گروه اقتصادی: قیمت هر دلار در صرافی‌های بانکی امروز برابر با 30هزار و 754 تومان اعلام شده است. 

از روز شنبه، 28 آبان‌ماه سال جاری، بانک مرکزی از ابزار تازه خود برای ساماندهی بازار بهره برد و نسبت به عرضه اوراق ارزی، با هدف پوشش تقاضای سرمایه‌گذاران اقدام کرد.

بر اساس این گزارش در آخرین روز هفته گذشته هر دلار در صرافی‌های بانکی قیمتی برابر با 29هزار و 111 تومان داشت؛ اما با اجرای این طرح قیمت‌ها به سقف کانال 30هزار تومان نزدیک شده است.

بهای هر دلار در بازار آزاد نیز در کانال 34هزار تومان باقی مانده و طبق اعلام صورت‌گرفته، کمترین قیمت اعلامی برای هر دلار در بازار آزاد 34هزار و 800 تومان است.

نرخ توافقی دلار نیز کمتر از این رقم گزارش شده است. نرخ توافقی دلار 33هزار و 260 تومان اعلام شد.

بر اساس این گزارش تا امروز ابزار جدید بانک مرکزی نتوانسته است تغییری در روند بازار ارز ایجاد نماید. به‌نظر می‌رسد سیگنال میرداماد هنوز به فردوسی نرسیده است.

برخی صرافان می‌گویند بی‌اعتمادی به آینده سبب شده است مشتری برای خرید اسکناس بالا باشد. بسیاری از خریداران ارز در تلاش برای خرید اسکناس ارزی هستند و این امر نشان می‌دهد اسکناس ارزی به محلی برای پس‌انداز بخشی از سرمایه‌ها بدل شده است.

کارشناسان نیز معتقدند اوراق ارزی ابزاری است که به‌صورت موقتی می‌تواند بر وضعیت بازار تأثیر بگذارد و در بلندمدت توانایی تنظیم عرضه و تقاضا را دارا نیست.

از این منظر باید این نکته را در نظر گرفت که انتشار این اوراق نوعی تأیید پس‌انداز بخشی از خانوارها به‌صورت ارزی است و این اتفاق نیز به‌واسطه بی‌ثباتی در ارزش پول ملی رخ می‌دهد.

پیش از این نیز بانک مرکزی با هدف کم‌کردن فشار تقاضا در بازار سکه، نسبت به عرضه اوراق سکه اقدام کرد. هر دو اوراق، یعنی اوراق ارزی و اوراق سکه معاف از مالیات است.

در شوک پیشین ارزی، دولت با هدف مهار قیمت سکه نسبت به پیش‎فروش سکه فیزیکی اقدام کرد که البته انتقاداتی نظیر حراج ذخایر طلا و... در این باب مطرح گردید.

در قالب طرح جدید بانک مرکزی، هر فرد قادر به خرید اوراق ارزی تا سقف چهار هزار دلار است.  در عین حال هر شخص حقیقی می‌تواند نسبت به خرید ۱۰۰ سکه و صندوق‌های طلا هم بدون محدودیت نسبت به خرید این اوراق اقدام کنند.

5965

۱۲:۳۶ ,۲۹ آبان ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


در حال حاضر هر مسافر می‌تواند تا سقف ۱۰ هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها وارد و نیز تا سقف ۵۰۰۰ یورو یا معادل آن به سایر ارزهای از مرزهای ...

این روزها بیش از پیش ارز ۴۲۰۰ تومانی محل بحث شده است؛ به گونه‌ای که مجلس عزم خود را برای حذف آن جزم کرده است اما دولت به رویکرد مجلس انتقاداتی ...

روند نرخ دلار از ابتدای امروز تاکنون در بازار آزاد افزایشی بوده است و هر دلار آمریکا در حال حاضر با افزایش قیمت 0.01 درصدی به قیمت 26 هزار و 901 تومان ...

در حالی که اصناف و بازارها در این روزها تعطیل هستند معامله ارز در بازار آزاد همچنان ادامه دارد؛ رصد بازار حاکی از افزایش 12 تومانی نرخ دلار در ...

نظر خود را ثبت کنید