هشدار جهانی انرژی این هفته کاهش عمده قیمت نفت خام را تحلیل می‌کند که اکنون تنها چند درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

قرن نو ـ گروه اقتصادی: به‌سختی می‌توان هفته‌ای که گذشت را بدون تنش توصیف کرد؛ چشم‌انداز شروع جنگ جهانی سوم، حمله موشکی هواپیمای بدون سرنشین به نفتکش در خاورمیانه، خوش‌بینی بازار ناشی از بهبود داده‌های تورم و چشم‌انداز کرونا در چین.

اوضاع به‌حدی در چین وخیم شده که طبق گزارش‌ها، پالایشگاه‌های چینی از عربستان سعودی خواسته‌اند تا حجم‌های درخواست‌شده در ماه دسامبر و همزمان سایر خریدها را نیز کاهش دهد. بازگشت چین تا حد زیادی بخشی از افزایش اخیر قیمت‌ها را توضیح می‌داد، بنابراین کاهش مجدد قیمت نفت برنت به زیر 90 دلار نباید تعجب‌آور باشد.

هر بشکه نفت خام برنت امروز 0.06 دلار ارزان شد و 87 دلار و 56 سنت قیمت خورد و هر بشکه نفت خام وست تگزاس نیز 0.13 دلار ارزان شد و 79 دلار و 95 سنت قیمت خورد.

از طرف دیگر مخاذن ذخایر استراتژیک نفتی آمریکا به بازسازی نیاز دارند. کاخ سفید از کنگره پانصدمیلیون دلار درخواست کرد تا غارهای نمکی را که دارای ذخایر نفت استراتژیک در ایالات متحده است، واقع در سواحل تگزاس و لوئیزیانا مدرن کند؛ زیرا حرکت نفت ذخایر استراتژیک نفتی باعث خوردگی پمپ‌ها و تجهیزات فولادی به‌دلیل نمک‌های موجود می‌شود.

پالایشگاه‌های اروپایی اکنون بیش از حد نفت دارند

اکنون به‌نظر می‌رسد پالایشگاه‌های اروپایی بیش از نیاز خود نفت خام دارند ـ با وحشت اولیه در مورد کاهش صادرات نفت روسیه ـ و متعاقب آن کمبود نفت در جهان ـ ثابت شده است که بیش از حد نیاز دارند.

معامله‌گران نفت خام به توانایی اروپا برای تأمین نفت خام از آمریکای لاتین، خاورمیانه و ایالات متحده به‌عنوان عامل اصلی نفس‌کشیدن پالایشگاه‌های اروپایی اشاره کرده‌اند. آسیا نیز به لطف نبرد بی‌پایان چین برای دستیابی به هدف کووید صفر، کمتر از آنچه تحلیلگران پیش‌بینی می‌کردند، نفت خام خریده‌ است.

مازاد عرضه بر قیمت‌ها فشار می‌آورد. قیمت برنت نسبت به مدت مشابه هفته گذشته نزدیک به نُه دلار در هر بشکه کاهش یافته است. یکی از تاجران نفت خام اروپایی به رویترز گفت که پالایشگاه‌های اروپایی «به‌نظر می‌رسد در ماه نوامبر و دسامبر بیش از حد خرید کرده‌اند.» علاوه بر این اعتصاب‌های چند هفته‌ای در پالایشگاه‌های فرانسوی و انبوه تعمیرات پالایشگاه‌ها نیز تقاضا برای نفت خام در اروپا را با کاهش تولید مواجه کرده‌ است.

5965

۱۱:۵۷ ,۳۰ آبان ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


قیمت نفت خام در معاملات چهارشنبه شب به دنبال اخباری که حاکی از افت ذخایر انبارهای سوخت آمریکا بود جهش کرد.

به گزارش قرن نو به نقل از رویترز، قیمت شاخص نفت خام برنت صبح امروز، سه‌شنبه، نهم دی‌ماه با ۲۳ سنت افزایش به ۵۱ دلار و ۹ سنت رسید. قیمت نهایی ...

شرکت دولتی بازاریابی نفت عراق اعلام کرد که صادرات نفت این کشور به ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

گارد ساحلی اندونزی دو نفتکش که یکی از آن‌ها ایرانی بود را توقیف کرد.

با بالا رفتن قیمت نفت و رسیدن آن به بالاترین سطح چند سال اخیر، برخی معامله گران در بازار بر روی گزینه هایی شرط بندی می کنند که نفت می تواند تا ...

نظر خود را ثبت کنید