در روزی که خبر استعفای رئیس سازمان بورس بعد از چند بار تأیید و تکذیب، به سرانجام نرسید، خبر جدی‌شدن کنارگذاشتن رستم قاسمی از وزارت راه به گوش رسید.

قرن نو ـ گروه سیاسی: سرعت تغییر و تحولات در دولت رئیسی در حال بالارفتن است. یک روز خبر از برکناری فلان مدیر می‌رسد و روزی دیگر مدیری دیگر خود از پشت میز ریاستش بلند می‌شود و غزل خداحافظی با دولت رئیسی را می‌خواند.

استعفایی که ناکام ماند

هنوز چند هفته از خبر عزل سعید محمد، دبیر مناطق آزاد نگذشته که خبر استعفای یک مدیر دیگر دولتی به گوش رسید؛ مدیری که از قضا با توجه به وضعیت آشفته و نابسامان بازار سهام طی ماه‌های اخیر استعفایش یک اتفاق مهم در دولت تفسیر شد.

صبح امروز یکباره زمزمه استعفای عشقی به گوش رسید. ساعاتی بعد هم گفته شد که با موافقت سریع خاندوزی وزیر اقتصاد، رضوانی‌فر جای عشقی را در سازمان بورس گرفته تا یک مدیر امام صادقی دیگر به بدنه اقتصادی کشور تزریق شود.

بنا به روایت‌ها مخالفت با برخی پیشنهاد‌های سازمان بورس برای گنجاندن در لایحه بودجه سال آینده مبنی‌بر حمایت از بازار از جمله دلایل استعفای عشقی اعلام شد.

بعد از ساعتی اما مدیر روابط‌ِعمومی سازمان بورس که خود خبر استعفای عشقی را رسانه‌ای کرده بود خبری جدید منتشر کرد مبنی بر اینکه شورای عالی بورس با این استعفا مخالفت کرده تا عشقی همچنان در سازمان بورس و اوراق بهادار ماندگار شود.

فرایند اطلاع‌رسانی و تأیید و تکذیب‌های دوازده ساعت اخیر درباره استعفای مجید عشقی، تناقضات و اختلافات عجیب و غریبی داشته و مشخص نیست علت تغییرات خلق‌الساعه در تصمیمات وزیر اقتصاد و شورای عالی بورس چیست. 

عشقی با گرفتن امتیاز ماندگار شد؟

گرچه استعفای عشقی در این مرحله و یک سال بعد از حضورش در سازمان بورس فعلاً منتفی شد اما حکایت از اختلاف جدی در بدنه تیم اقتصادی دولت دارد؛ اختلافی که پیشتر هم بارها به آن اشاره شده و حتی اصول‌گرایان هم معتقدند مشخص نیست رهبری اقتصادی دولت در دست چه کسی است. 

شاید از همین روست که می‌توان پیش‌بینی کرد یا ماندگاری عشقی در بورس موقتی باشد یا امتیازات داده‌شده او را مجاب کرده که فعلاً دولت را با حاشیه‌های مربوط به یک استعفا روبه‌رو نکند.

رستم با دولت خداحافظی می‌کند؟

اما پاستور این روزها با خبرهایی از برکناری یا استعفای مدیران دیگری نیز روبه‌روست. از مدت‌ها قبل خبر برکناری رستم قاسمی بر سر زبان‌ها افتاده بود. برخی علت این موضوع را بیماری آقای وزیر و برخی دیگر نارضایتی از عملکرد او در عملی‌کردن وعده ساخت مسکن عنوان می‌کردند.

با دستگیری مشاور ویژه وزیر راه در حین دریافت رشوه داستان وارد فاز جدیدی شد و فشارها برای استعفای رستم قاسمی بالا گرفت. هنوز ماجرا فراموش نشده بود که این بار عکس‌های خصوصی آقای وزیر در کنار خانمی بدون حجاب که گفته می‌شد همسر دوم اوست منتشر شد؛ عکس‌هایی که روایت شده بود در مالزی و در زمان وزارتش در دولت احمدی‌نژاد به ثبت رسیده بود. 

گرچه رستم قاسمی پاسخی روشن به این حواشی نداده است اما از همان زمان فشار مجلس برای برکناری وزیر راه اوج گرفت؛ فشاری که به‌نظر می‌رسد کارگر افتاده و بنا به خبری که امروز معاون رئیسی منتشر کرد تغییرات در وزارت راه جدی شده است.

سیدمحمد حسینی، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در گفت‌وگویی که ایلنا منتشر کرده احتمال تغییرات در دولت را تأیید کرده و گفته است؛ «این یک امر طبیعی است که دولت برای اینکه بتواند اهداف و برنامه‌های خود را پیش ببرد و به مردم ارائه خدمت کند، نیاز به انجام تغییرات داشته باشد، مانند یک تیم فوتبال که در میانه یک مسابقه برای تجدید قوا اقدام به تعویض می‌کند.»

حسینی در پاسخ به این سؤال که «آیا در حال حاضر تغییری در دولت نهایی شده است؟»، عنوان کرد: بحث در خصوص وزارت راه و شهرسازی جدی است که تغییر انجام شود. به‌احتمال زیاد هفته آینده در این حوزه اتفاقاتی رقم بخورد.

به‌نظر می رسد با عبور عشقی از فاز استعفا، شاید خروجی بعدی از دولت رئیسی را باید رستم قاسمی دانست، حال باید دید خود او نامه استعفا را به دست رئیس‌جمهور می‌دهد یا حکم عزل او از وزارت راه را رئیسی امضا خواهد کرد.

5965

۱۵:۰۰ ,۳۰ آبان ۱۴۰۱

نظر خود را ثبت کنید