محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا در گفت‌وگو با انتخاب به بررسی حوادث اخیر پرداخت.

 

او در مورد ایده خود برای پایان اعتراضات به صورت مسالمت‌آمیز، عنوان کرد: «باورم بر این است که تا کنون افرادی که در خیابان‌ها بودند، باوجود تنوع‌های دیدگاهی که دارند پیام خود را به سیستم سیاسی کشور رسانده‌اند. هرچند به دلیل اینکه این اعتراضات فاقد رهبری مشخص بود شاید نتوان مطالبات آن‌ها را کاملا دسته‌بندی کرد اما فکر می‌کنم آنچه از آن حاصل می‌شود این است که به نحوی روند انتخابات را اصلاح کنیم؛ چیزی که می‌تواند به مشارکت و حضور بیشتر مردم در سرنوشت سیاسی و اجتماعی‌شان منجر شود.»

 

وی ضمن اشاره به اینکه فضای فعلی انتخابات ما به شدت محدود و مسدود است، عنوان کرد: «روالی که شورای نگهبان در این زمینه دارد یک روال کاملا انقباضی است. در مقام عمل شورای نگهبان اصل را بر مجرم بودن گذاشته مگر اینکه خلافش ثابت شود، حال اینکه در قانون اساسی ما اصل بر ولایت[برائت] است. از طرفی دیگر فیلتر شورای نگهبان آنقدر تنگ است که برای عبور از آن حتی برخی از اصولگرایان سرشناس هم ممکن است نتوانند از آن رد شوند.»

مهاجری ادامه داد: «با این تفاصیل، در حوزه مطالبات سیاسی در وهله اول باید اصلاح روند شورای نگهبان باشد که به یک نظارت کلی در انتخابات برگردد و از کار اجرایی در انتخابات بپرهیزد. در آن صورت می‌توان امیدوار ماند که هم مجلسی مبتنی بر آرای اکثریت شکل گیرد و هم اگر در انتخابات ریاست جمهوری بعدی شورای نگهبان روش‌‌هایش را اصلاح کند، منجر به این می‌شود که رئیس جمهور بعدی با رای قابل قبولی در کشور انتخاب شود.»

این فعال سیاسی در پاسخ به این پرسش که باوجود اینکه معترضان در شعارهای خود در اعتراضات پیشین نشان داده‌اند که دیگر از اصلاح‌طلب و اصولگرا عبور کرده‌اند، چگونه می‌توان انتظار داشت که حضور چهره‌هایی از هر دو جناح منجر به مشارکت بیشتر در انتخابات شود، گفت: «من کاری به اصلاح طلبی و اصولگرایی ندارم. حرفم این است که آیا مردم به دنبال بهتر زندگی کردن هستند یا خیر؟ اگر به دنبال زندگی بهتر هستند برای تحقق آن چه روشی را پیشنهاد می‌کنند؟ این روش که در خیابان تکلیف حاکمیت و مطالبات را روشن کنیم، در مرحله رساندن اعتراض به گوش مسئولان، جامعه و ایجاد یک جنبش اجتماعی کاملا مفید، لازم و حتی شاید هم روش مناسبی باشد اما در مقام اجرا مردم چه کار می‌خواهند بکنند؟ بنابراین باید از طریق حضور مستمر در حاکمیت بتوانند حرف‌شان را بزنند. یعنی بتوانند نماینده واقعی داشته باشند.»

وی ادامه داد: «حال نمایندگان مردم در قالب تشکیلات اصولگرا و اصلاح‌طلب تعریف شده‌اند اما اگر تشکیلات دیگری به جز این دو تشکیلات فعلی به وجود آمد، باید آن‌ها را هم به رسمیت شناخت. الان دو گرایش عمده کشور اصلاح‌طلب و اصولگرا هستند، اگر گرایش‌های بیشتری هم تشکیل شد آن‌ها هم می‌توانند بخش‌هایی از جامعه را نمایندگی کنند.»

مهاجری همچنین درخصوص مطالبات اقتصادی مردم بیان کرد: «درست است افرادی که در این تظاهرات و تجمعات حضور داشتند مطالبات اقتصادی مطرح نمی‌کردند اما گروه‌های بسیاری از مردم در کشور ما هستند که با افرادی که در تجمعات حضور داشتند، همدل بودند. منتهی همدلی آنان از باب اینکه تمام خواسته‌هایشان با آن‌ها منطبق است، نبود. بلکه بخشی از خواسته‌هایشان را آن‌ها نمایندگی میکردند و بخش بزرگ‌تر آن خواسته‌ها، مباحث اقتصادی است.»

این فعال رسانه‌ای اصولگرا ادامه داد: «امروزه جدا شدن اقتصاد از سیاست امر محالی‌ست. بنابراین شما نمی‌توانید بدون آنکه با اقتصاد جهانی تعامل داشته باشید، اقتصاد کشور را سر و سامان دهید. تعامل با اقتصادجهانی یعنی رهایی از تحریم‌ها، پذیرفتن قوانین بین‌المللی و احترام به حقوق دیگران. تصور می‌کنم مطالبه بعدی این است که دولت باید به لحاظ روابط بین‌الملل و دیپلماسی چنان با دنیا ارتباط برقرار کند که بتوانیم از رهگذر آن اقتصاد کشور را به نحوی سامان دهیم. این کار هم ممکن نخواهد بود مگر از طریق برجام.»

منبع: انتخاب

۱۰:۰۶ ,۰۴ آذر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


همزمانی کرونا یا مذاکرات برجامی در وین، تنها تفاوت سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری 1400 نیست، بلکه به نظر می‌رسد تا زمان حضور مردم پای صندوق‌های ...

این روزها خبرهایی در باب تغییرات در سطوح مدیریتی مجمع تشخیص مصلحت نظام در محافل سیاسی ـ رسانه‌ای مطرح می‌شوند؛ این تغییرات از رئیس تا دبیر ...

پرونده ردّ صلاحیت علی لاریجانی با علنی شدن نامه محرمانه شورای نگهبان و پاسخ لاریجانی به دلایل ردّ صلاحیتش وارد فازی جدید شده است.

یک نماینده ادوار مجلس با انتقاد شدید از رفتارهای محدودکننده در قبال چهره‌های سیاسی در ایران گفت: متأسفانه رؤسای‌جمهور از فردای واگذاری مسئولیت ...

رسول منتجب‌نیا درباره برنامه اصلاح‌طلبان برای انتخابات 1402 گفت: آنچه دست خود اصلاح‌طلبان است باید ارتباط‌شان را با مردم بیشتر کنند و با آنان ...

نظر خود را ثبت کنید