تفنگ ضدپهپاد استیوپر سلاحی انفرادی در دست سربازان روس است که برای از کار انداختن پهپادها طراحی شده است.

 

این سلاح با قیافه جالبی که دارد جنگ‌افزاری الکترونیکی است که با ایجاد اختلال در کار امواج رادیویی و سیستم هدایت‌ الکترونیکی پهپاد را از کار می‌اندازد.

استیوپر نخستین بار سال ۲۰۱۷ در یک نمایشگاه جنگ‌افزار به نمایش درآمد و نخستین استفاده عملیاتی‌اش به تابستان سال ۲۰۲۲ در جنگ اوکراین برمی‌گردد.

بر اساس ادعای سازنده استیوپر این سلاح از فاصله ۵۰۰ متری در فرکانس‌های ۲.۴ تا ۵.۸ گیگاهرتز اختلال ایجاد می‌کند که بر اثر آن با از کار افتادن سیستم هدایت، پهپاد فرود آمده یا به خانه برمی‌گردد.

در این میان در حالی که نیروهای اوکراینی مدعی ناکارآمد بودن این سلاح هستند، روس‌ها مدعی هستند که این سلاح کارآمد بوده است! 

منبع: خبرگزاری خبرآنلاین

۱۳:۵۹ ,۰۴ آذر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد که ارتش این کشور موفق شده تا دو شهرک را در جنوب و یک شهرک در شرق کشور را تصرف و آزاد کند.

اوکراین ضمن اعلام پیشروی ده‌ها کیلومتری نیروهای نظامی خود در جبهه جنوب، مدعی شد که کنترل شهر کلیدی واقع در شرق این کشور را بار دیگر در دست ...

نخست وزیر انگلیس در پی تشدید حملات هوایی روسیه در اوکراین خواستار تشکیل فوری نشست سران سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شد.

دولت اوکراین با هراس از تداوم حملات روسیه به این کشور، آژیر خطر را در بخش‌های مختلف کی‌یف به صدا درآورد.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت آمریکا اعلام کرد که واشنگتن با روسیه درباره عواقب استفاده احتمالی از سلاح هسته ای تماس هایی در سطوح بالا داشته ...

نظر خود را ثبت کنید