بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی در صورت برخورداری از شرایط اعلامی می‌توانند هدیه نقدی بلاعوضی را به مناسبت ازدواجشان از این سازمان دریافت کنند.

به گزارش قرن نو: طبق ماده ۸۵ قانون تأمین اجتماعی، کمک‌هزینه ازدواج به‌عنوان یکی از تعهدات سازمان تأمین اجتماعی و هدیه به بیمه‌شدگان اجباری واجد شرایط که برای بار اول تشکیل خانواده می‌دهند، پرداخت می‌شود.

میزان کمک هزینه ازدواج برابر است با مجموع حقوق و مزایای مشمول کسر حق بیمه ظرف ۲ سال قبل از تاریخ ازدواج تقسیم بر ۲۴ و در صورتی که مبلغ محاسبه‌شده کمتر از حداقل دستمزد تاریخ ازدواج باشد، مبلغ قابل پرداخت به حداقل دستمزد سال وقوع عقد افزایش می‌یابد.

در صورتی که زن و شوهر هر دو بیمه شده سازمان تامین اجتماعی و واجد شرایط باشند، پرداخت کمک هزینه ازدواج به هر دو نفر انجام می‌شود. همچنین بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی که سال‌های قبل ازدواج کرده‌اند و در زمان ازدواج شرایط فوق را داشته‌اند و کمک هزینه مذکور را دریافت نکرده‌اند، می‌توانند برای دریافت آن اقدام کنند.

در حال حاضر نیازی به مراجعه حضوری به شعب تامین اجتماعی برای دریافت این حمایت نیست و مشمولان حائز شرایط می توانند درخواست هدیه ازدواج خود را در سامانه خدمات غیرحضوری ثبت کنند.

در سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی در بخش شرایط دریافت این حمایت طبق ماده ۸۵ تامین اجتماعی به موارد ذیل اشاره شده است:

۱. ازدواج اول بیمه شده باشد.

۲. در تاریخ ازدواج (عقد دائم) رابطه استخدامی بیمه شده با کارفرما قطع نشده باشد.

۳. بیمه شده ظرف ۵ سال قبل از تاریخ عقد دائم حداقل ۷۲۰ روز سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد.

۴. عقد در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده باشد.

۵. بیمه شدگان حرف و مشاغل آزاد، اختیاری، قالیبافان و کارگران ساختمانی مشمول دریافت هدیه ازدواج نیستند.

۶. پرداخت هدیه ازدواج بیمه شدگان کارگاه‌های دارای قرارداد پورسانتاژی بر عهده کارفرما است.

بیمه‌شدگان متقاضی می‌توانند با ورود به سامانه es.tamin.ir و مراجعه به منوی بیمه‌شدگان/ حمایت‌های کوتاه‌مدت/ درخواست کمک‌هزینه ازدواج، صرفاً با ورود اطلاعات تاریخ عقد و کد ملی همسر، درخواست خود را برای دریافت این کمک‌هزینه ثبت کنند.

منبع: همشهری آنلاین

۱۵:۳۸ ,۰۸ آذر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


وزیر کار: تضمین بازپرداخت کمک شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی زمان پرداخت اخذ شده است.

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی گفت: کارهای سخت و زیان آور و بحث افزایش سن بازنشستگان و اموری که برای سازمان هزینه‌بر است در طرح پارامتریک ...

بازنشستگی حسب بند «۱۵» ماده «۲» قانون تأمین اجتماعی، «عدم اشتغال بیمه‌شده به کار به‌سبب رسیدن به سن بازنشستگی مقرر در این قانون» تعریف شده ...

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی، اصلاح قانون بیمه کارگران ساختمانی با هدف تأمین منابع پایدار و مطمئن برای بیمه شاغلان این بخش را نتیجه همکاری ...

نظر خود را ثبت کنید