انسیه خزعلی در اولین جلسه عمومی کارگروه زنان و خانواده برنامه هفتم توسعه معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه قوانین حوزه زنان و خانواده نیازمند اصلاح و تنقیح است، گفت: شرایط فعلی و مطالبات جامعه ایجاب می‌کند که نسبت به حوزه زنان و دختران دقیق‌تر رفتار کنیم و با برنامه‌ریزی بهتر به این حوزه بپردازیم.

به گزارش قرن نو: او افزود: پراکندگی قوانین حوزه زنان باعث می‌شود بیشترین آسیب در حوزه اجرا به این جامعه هدف وارد شود.

وی ادامه داد: تجمیع و تدوین قانون جامع حوزه زنان در حقیقت رویکردی است که نظام حقوقی حوزه زن و خانواده را اصلاح و تنقیح خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در مجموع مسائل زیادی از جامعه در حوزه زنان و خانواده احصا شده است، اظهار داشت: ازدواج و طلاق، کرامت زن، آموزش و اشتغال،‌ زنان سرپرست خانوار، بهداشت و سلامت، اوقات فراغت، فضای مجازی، پیشگیری از آسیب‌ها،‌ ارتقای ساختار خانواده، موضوع جوانی جمعیت، کودک و محیط زیست از جمله موارد مهمی بود که در این زمینه رصد و شناسایی شد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تصریح کرد: در مساله خانواده در برنامه هفتم با نکات مهمی روبه‌رو هستیم و این امر یکی از چهار محور اصلی است که در سند تحول ویژه دیده شده و حوزه زنان و خانواده با هدف ارتقای این نهاد و پایداری آن است.

فاطمه قاسم‌پور رئیس فراکسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه تدوین قوانین جدید و رویکرد جدی درباره قوانین حوزه زنان نیازمند همت جدی است، اظهار داشت: قوانین حوزه خانواده آنچنان دچار پیچیدگی‌ها و درهم‌تنیدگی‌هایی است که تنقیح و اجماع روی مفاد یک قانون به ویژه در این حوزه کار سختی است.

زهرا سجادی، رئیس انجمن زنان اندیشمند نیز در این جلسه گفت: در جمع قوانین تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد. ما در مورد قوانین کار، هویت و ... تفاوتی میان زن و مرد قائل نشده‌ایم. از جهت دیگر بر فرزندآوری تاکید می‌کنیم.

وی ادامه داد: در حالی که موانع قانونی وجود دارد، زن باید بتوانند بدون نگرانی برای از دست دادن فرصت شغلی ازدواج کند و صاحب فرزند شود. نه اینکه از ترس از دست دادن منبع درآمد از مادر شدن دوری کند. این ترس ناشی از نبودن پشتوانه قانونی است که امیدواریم با تجمیع و اصلاح قوانین در این حوزه مشکلات این چنینی رفع شود.

سجادی با بیان اینکه ایران اکنون محور مقاومت در خاورمیانه و جهان است گفت: ما نباید در حوزه خانواده و زنان منفعل عمل کنیم باید بتوانیم با تجمیع و همفکری با سازمان‌های مردم نهاد فعال در این حوزه به محور خانواده در منطقه و جهان تبدیل شویم و به عنوان سردمدار مدافعان حقوق خانواده در جهان الگویی برای سایر کشورها در این زمینه باشیم.

منبع: همشهری آنلاین

۱۵:۴۲ ,۰۸ آذر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری گفت: ابلاغ و ارسال نامه دورکاری مادران شاغل دارای فرزند خردسال  بنا بر درخواست‌های مکرر بانوان از معاونت ...

معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: هم اکنون آمار دقیقی از زنان نیازمند حمایت نداریم و با ایجاد پنجره واحد بین کمیته امداد و سایر ...

دو خواهر با يک ديدگاه. دو خواهر که هر دو ريشه اصولگرايي دارند و پس از سال‌ها که حضورشان در عرصه سياست کمرنگ بود، با آغاز دولت سيزدهم به ميدان ...

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در پاسخ به این سوال که آماری از زنان زندانی بازداشتی دارید؟ گفت: تعداد زیادی از زنان بازداشتی آزاد شده ...

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور گفت: آمار طلاق روز به روز رو به افزایش است و خدایی نکرده نسل ما دچار مشکل جدی می‌شود.

نظر خود را ثبت کنید