اقتصاددانان می‌گویند نقدینگی مهره اصلی اقتصاد سیاسی در ایران است. این جمله یعنی هر وقت مشکلی پیش می‌آید، تصمیم‌گیرندگان به سراغ چاپ پول می‌روند و به نقدینگی دامن می‌زنند.

به گزارش قرن نو ، حجم نقدینگی در اقتصاد ایران در 12 ماهه اخیر به 5595 هزار میلیارد تومان رسید؛ با افزایش 37.5 درصدی. صعود نقدینگی در مهرماه هم ادامه یافت و به 5676 هزار میلیارد تومان رسید. این شاخص از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه هم رشد 15.8 درصدی را ثبت کرده است.

اقتصاددانان می‌گویند نقدینگی مهره اصلی اقتصاد سیاسی در ایران است. این جمله یعنی هر وقت مشکلی پیش می‌آید، تصمیم‌گیرندگان به سراغ چاپ پول می‌روند و به نقدینگی دامن می‌زنند. بزرگترین مشکل همان کسری بودجه است که دست‌اندرکاران اقتصاد از ابزار خلق پول بهره برده و باعث رشد پایه پولی می‌شوند. البته، این در حالیست که دولتمردان همواره در سخنانشان بزرگترین دغدغه خود را جلوگیری از پولی شدن کسری بودجه عنوان می‌کنند اما همیشه ماجرا به سمت و سوی دیگری می‌رود و نتیجه برخلاف ادعاهاست.

نقدینگی در 12 ماه اخیر به 5,595 هزار میلیارد تومان رسید. به گزارش تجارت‌نیوز، در شهریور ماه، حجم نقدینگی در اقتصاد ایران با افزایش 37.5 درصدی در 12 ماهه اخیر به 5,595 هزار میلیارد تومان رسید. همچنین این رقم از ابتدای سال تا پایان شهریور معادل 15.8 درصد رشد کرد. بررسی حجم نقدینگی بر حسب اجزای تشکیل‌دهنده آن نشان می‌دهد که 1,274 هزار میلیارد تومان از کل این 5,595 هزار میلیارد تومان مربوط به پول و 4,321 هزار میلیارد تومان مربوط به شبه‌پول است. به علاوه، ضریب فزاینده نقدینگی در پایان شهریور ماه به 8.1 افزایش یافت. ثبت این رقم به این معناست که هر واحد افزایش در پایه پولی باعث افزایش 8.1 واحدی در نقدینگی خواهد شد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد متوسط رشد نقدینگی طی چهار سال یعنی از 93 تا 96 معادل 24.3 درصد بوده است. این رقم در سال‌های 97 تا 1400 به 34.3 درصد رسید که به معنای رشد 10 واحد درصدی نقدینگی است. مسعود نیلی- اقتصاددان- در این زمینه گفته است: «این نرخ در سال‌های اخیر به بالاتر از ۴۰درصد رسیده و در یک اقتصاد بی‌دفاع چنین روندی در افزایش نقدینگی به معنای حذف آرامش از کسب‌وکار و زندگی مردم است؛ چون هیچ حائلی بین شوک‌ رشد بالای نقدینگی و سفره مردم وجود ندارد و رشد نقدینگی هر میزان که باشد به طور کامل به تورم در زندگی مردم تبدیل می‌شود.»

با توجه به رشد 40 درصدی متوسط رشد نقدینگی، کارشناسان تاکید می‌کنند این نرخ رشد باید طی ماه‌های آینده حداقل ۱۰واحد درصد کاهش یابد. مساله‌ای که باید به اولویت نخست سیاستگذار تبدیل شود، چرا که هیچ موضوع اقتصادی و سیاسی دیگری به این اندازه دارای اهمیت نیست.

در حالی نقدینگی در اقتصاد ایران طغیان کرده که بخش تولید از آن بی‌بهره مانده است، این در حالیست که مقامات اقتصادی هرازچندگاهی از ضرورت هدایت نقدینگی به سمت تولید صحبت می‌کنند اما کماکان رنج تولید در فوران نقدینگی ادامه دارد. در همین ارتباط، فعالان اقتصادی به این نکته اشاره می‌کنند که رمز موفقیت یک کسب و کار تنها بسته به توانایی یا ایده و خلاقیت مدیران نیست، بلکه برای ادامه حیات به تامین مالی به موقع نیاز دارد. در همین زمینه آنها خواستار این موضوع هستند که به منظور رد شدن از موانع کوچک و بزرگ مشکل نقدینگی آنها حل و فصل شود تا در گرداب اقتصادی بتوانند ادامه بقا دهند.

منبع: تجارت‌نیوز

۱۷:۲۲ ,۰۸ آذر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


یکی از مهم‌ترین فاکتورهای بررسی کارنامه اقتصادی رؤسای جمهوری در طول تاریخ نرخ رشد تولید ناخالص داخلی کشورها در دوره ریاست جمهوری آن‌ها است؛ ...

یکی از سنت‌های ناپسندی که طی سال‌های اخیر در صحنه سیاسی کشور مرسوم شده، «حواله» دادن مشکلات به «دولت»های قبلی است. نوع خاصی از فرافکنی که ...

تورم سالانه قیمت تولیدکننده محصولات گاوداری‌های صنعتی با یک درصد کاهش نسبت به سال قبل به 67.2 درصد و تورم تولیدکننده مرغداری‌های صنعتی با 9 ...

صرافی FTX و بنیان‌گذار آن در مدت کوتاهی ظهور پیدا کردند، به اوج رسیدند و در اتفاقی حیرت‌آور در یک هفته به نابودی کشیده شدند.

تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم سال ۱۴۰۱ نسبت به سه ماهه دوم نیمه نخست سال گذشته، رشد ۳.۶ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین رشد اقتصادی بدون نفت ...

نظر خود را ثبت کنید