سخنران حرم حضرت معصومه (س) گفت: بخش کثیری از اغتشاشگران حوادث اخیر کشور و حس خشونت شکل‌گرفته در میان آن‌ها، معلول ناهنجاری‌هایی از جمله مشکل خانوادگی و ضعف معنویت است.

به گزارش قرن نو -حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصر رفیعی، شامگاه ۱۲ آذرماه در حرم حضرت معصومه (س) با بیان این که در اسلام هیچ بنایی محبوب‌تر از بنیان خانواده نیست، عنوان کرد: قرآن کریم در آیه ۲۱ سوره روم می‌فرماید؛ «وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً» از نشانه‌های الهی است که برای شما از جنس خودتان جفتی بیافرید که در کنار او آرامش یافته و با هم انس گیرید و میان شما رأفت و مهربانی برقرار فرمود.

وی با تأکید بر این که امروز دشمن تمام همتش را بر فروپاشی نظام خانواده متمرکز ساخته‌ است، اظهار کرد: تمدن مادی‌گرای غربی، خانواده غربی را کاملاً در معرض خطر قرار داده است و اکنون به دنبال اجرای همین رویکرد در سرزمین‌های اسلامی است.

وی ضمن ارائه تقسیم‌بندی از نظام خانواده، به انواع خانواده‌های پیوسته، گسسته و گسیخته اشاره کرد و گفت: تشکیل خانواده موفق از مهم‌ترین اهداف اسلام است و قرآن کریم نیز در بیان مصادیقی از خانواده موفق از خانواده حضرت زکریا سخن به میان آورده؛ خیراندیشی، پیگیری فعالیت‌های خیرخواهانه و کمک به همنوعان از جمله شاخصه‌های این خانواده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رفیعی خانواده حضرت ابراهیم و همسرش هاجر و فرزندش اسماعیل (ع) را از دیگر نمونه‌های قرآنی خانواده موفق توصیف کرد و یادآور شد: خانواده مولی الموحدین علی (ع) و حضرت زهرا (س) گل سرسبد خانواده قرآنی است که در آیات سوره انسان اشاره شده است.

وی ضمن انتقاد از گسترش طلاق در جامعه با تأکید بر این که بسیاری از آسیب‌های اجتماعی حاکم بر جامعه معلول خانواده‌های طلاق و از هم فروپاشیده است، تصریح کرد: بخش کثیری از اغتشاشگران حوادث اخیر کشور و حس خشونت شکل‌گرفته در میان آن‌ها، معلول ناهنجاری‌هایی از جمله مشکل خانوادگی و ضعف معنویت است.

سخنران حرم مطهر حضرت معصومه (س) با اشاره به ویژگی‌های خانواده موفق، با تأکید بر این که جامعه با خانواده شکل می‌گیرد، اظهار کرد: غرب با هجمه رسانه‌ای و تولید آثار سینمایی و سریال به دنبال تخریب کانون گرم خانواده است و به‌صراحت توصیه به خیانت و روابط نادرست می‌کند.

وی اصل اخلاق و معنویت را بنیان خانواده ایمانی و مهم‌ترین عامل شکل‌گیری خانواده موفق و استواری آن توصیف کرد و یادآور شد: اخلاق و دین باید نخستین ملاک گزینش همسر و تشکیل خانواده باشد؛ ثروت نقش چندانی در تحکیم بنیان خانواده ندارد و نسبت آمار طلاق در خانواده‌های ثروتمند، بیشتر از خانواده‌های فقیر است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رفیعی بر جایگاه مهم اصل محبت در استواری خانواده اشاره کرد و افزود: بی‌توجهی همسر و بی‌توجهی پدر و مادر از عوامل مهم انحراف اعضای خانواده است؛ اظهار محبت و ابراز احساسات زیبا، مقوم پایه‌های خانواده و بهترین هدیه همسران نسبت به یکدیگر است.

وی بر اهمیت کسب رضایت در تحکیم بنیان خانواده اشاره و آن را یکی از اصول مهم خانواده موفق توصیف کرد و گفت: پیامبر اعظم (ص) می‌فرماید؛ «الْمُؤْمِنُ یَأْکُلُ بِشَهْوَةِ أَهْلِهِ وَ الْمُنَافِقُ یَأْکُلُ أَهْلُهُ بِشَهْوَتِهِ» انسان باایمان به میل و رغبت خانواده‌اش غذا می‌خورد، ولی منافق، میل و رغبت خود را به خانواده‌اش تحمیل می‌کند. کسب رضایت، هنرمندی زن و مرد در استخراج اوامر رضایت یکدیگر است.

سخنران حرم مطهر حضرت معصومه (س) اصل کلیدی تغافل را از پایه‌های تحکیم و موفقیت خانواده برشمرد و با بیان این که تغافل، دانسته نادیده گرفتن خطاهای دیگران است، بیان کرد: تغافل و عبور از سخنان و رفتارهای ناپسند و نادیده گرفتن آن‌ها توسط زن و شوهر اصل کلیدی در تحکیم بخشی بنیان خانواده است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رفیعی تجلی حس تقدیر نسبت به همسر، فرزند و پدر و مادر را از اصول خانواده موفق توصیف کرد و تصریح کرد: مبتنی بر سیره زندگی اهل‌بیت علیهم‌السلام، فقدان سه عنصر دروغ، خیانت و مخالفت آثار مهمی بر ادامه زندگی موفق دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

۱۱:۴۴ ,۱۳ آذر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تصریح کرد: تمامی این اسناد امروز در اختیار جمهوری اسلامی است و جمهوری اسلامی از هیچ کدام از اقدامات خبیثانه ...

اگر بخواهیم یافته‌ها را بر اساس جمعیت هر استان تحلیل کنیم، باید گفت در رابطه با برخی استان‌ها نوعی رابطه همبستگی میان جمعیت و شدت اعتراضات ...

غلامرضا ظریفیان معاون سابق دانشجویی وزارت علوم در مراسم گرامیداشت روز دانشجو دانشگاه ارشاد دماوند با اشاره به حوادث اخیر، ضمن محکوم کردن ...

سعید جلیلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که شعار «زن زندگی آزادی» از سوی آمریکا و متحدان او یک دروغ بزرگ است، خاطرنشان کرد: اگر این ...

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: جمعیت اندکی که به هر دلیلی فریب خوردند و به خیابان‌ها آمدند، کمتر از 3دهم درصد کشور بودند.

نظر خود را ثبت کنید