رییس انجمن پرورش‌ دهندگان مرغ گوشتی گفت: مرغ گرم به کیلویی 52 تا 53 هزار تومان رسیده است این در حالیست که هر کیلو مرغ برای تولیدکنندگان کیلویی 70 تا 75 هزار تومان تمام می‌شود.

به گزارش قرن نو -قیمت مرغ این روزها دچار نوسان زیادی است و در حالی که دولت سقف قیمتی برای این ماده غذایی مهم تعیین کرده است اما در برخی موارد شاهد کاهش قیمت آن در بازار هستیم. این در حالی است که مرغداران به دلیل افزایش قیمت نهاده های دامی از این وضعیت رضایت ندارند.

محمد یوسفی، رییس انجمن پرورش‌ دهندگان مرغ گوشتی گفت‌وگویی دراینباره انجام داده است که در ادامه می‌خوانید:

  • در روزهای گذشته شرکت پشتیبانی امور دام فروش مرغ منجمد را متوقف کرد اما این اقدام نمی‌تواند چندان کارساز باشد چراکه به‌وفور این مرغ در واحدهای صنفی و مراکز میادین میوه و تره‌بار توزیع شد و این احتمال وجود دارد که تا هفته‌های آینده نیز این مرغ در بازار موجود است.
  • در زمان توزیع مرغ منجمد خریداران اصلی یعنی صاحبان رستوران‌ها میزان نیاز یک ماه خود را خریداری کردند و همین مسئله باعث شده است که بازار مرغ رمقی نداشته باشد.
  • عرضه مرغ از سوی شرکت پشتیبانی امور دام منجمد تمام برنامه‌ریزی‌های تولیدکنندگان را برهم زده است و همین موضوع باعث شد که هر روز قیمت مرغ افت بیشتری کند چراکه مردم برای برطرف کردن نیاز خود این مرغ‌ها را خریداری کردند.
  • جوجه‌ریزی در آبان بیشتر بوده است این در حالیست که میزان مصرف پروتئین در ماه‌های مهر و آبان افت می‌کند. در این ماه‌ها خریدها بیشتر متوجه لوازم التحریر می‌شود و بخش قابل توجهی از بودجه خانوارها به این سمت هدایت می‌شود.
  • مرغ گرم به کیلویی 52 تا 53 هزار تومان رسیده است این در حالیست که هر کیلو مرغ برای تولیدکنندگان کیلویی 70 تا 75 هزار تومان تمام می‌شود واین موضوع باعث دلسردی تولیدکنندگان شده است.
  • مرغ‌های موجود در بازار با جوجه دانه‌ای 13 تا 14 هزار تومان تولید شدند. بعد از افت مصرف و کاهش حجم جوجه‌ریزی از سوی تولیدکننده در روزهای اخیر نرخ جوجه یک روزه نیز ریزش کرد و در حال حاضر قیمت آن به دانه‌ای 7 تا 8 هزار تومان رسیده است.
  • دولت برای جبران خسارت‌های وارده به تولیدکنندگان اقدامی نکرده و امیدوار است که در روزهای آینده این شرایط تغییر کند؛ در حال حاضر واحدهای تولیدی با تاخیر اقدام به جوجه‌ریزی می‌کنند که بازار را بسنجند که به لحاظ اقتصادی چه اقدامی انجام بدهد؛ با تمام ظرفیت کار کنند یا ظرفیت تولید را تقلیل بدهد تا زیان کنترل شود.
  • وضعیت توزیع نهاده نیز مناسب نیست و در برخی تحویل نهاده با 2 ماه تاخیر انجام شده است.

منبع: خبرگزاری ایلنا

۱۴:۴۸ ,۱۳ آذر ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


رئیس هیئت‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران گفت: قیمت صدهزار تومان برای هر شانه تخم‌مرغ قیمتی پایین است و تداوم این روند ممکن نیست.

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران خاطر نشان کرد: دولت به تولیدکنندگان قول داده بود که نرخ جدید تخم‌مرغ را هفته‌ پایانی شهریور اصلاح و سهمیه ...

روسیه اعلام کرد 5 شرکت تولیدکننده گوشت و مرغ مجوز دسترسی به بازار ایران برای عرضه گوشت مرغ را پیدا کرده‌اند.

دبیر کانون سراسری مرغ تخم گذار اعلام کرد، قیمت مرغ و تخم مرغ نه تنها در دی ماه بلکه تا پایان سال رشد نخواهد کرد.

نظر خود را ثبت کنید