دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: قیمت بلیت هواپیما به‌طور میانگین در تمام مسیرها تا سی درصد افزایش یافت.

به گزارش قرن نو: «مقصود اسعدی سامانی» در نشست خبری درباره دلیل افزایش قیمت بلیت هواپیما طی چند روز گذشته، گفت: شورای‌ عالی هواپیمایی در بهار امسال نرخ سی‌درصدی افزایش بلیت هواپیما را تصویب کرد، حتی در ستاد تنظیم بازار هم مطرح و به تصویب رسید، فقط اجرای نرخ جدید از سوی سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغ نشد.

وی ادامه داد: بعد از هشت ماه انتظار برای افزایش قیمت‌ها و عدم ابلاغ نرخ‌های جدید، شرکت‌های هواپیمایی ناگزیر برای ادامه حیات و تأمین هزینه‌ها مجبور به اعمال میانگین قیمتی سی‌درصدی شدند.

اسعدی سامانی توضیح داد: از ابتدای سال سی درصد دستمزدها افزایش یافته است، هزینه تعرفه گمرکی واردات قطعات و موتور هواپیما از ارز ۴۲۰۰تومانی به ۲۸هزار تومان افزایش یافته است، همزمان هزینه‌های حمل‌ونقل جهانی تا سی درصد افزایش یافته است، در این شرایط از دی ماه سال گذشته تاکنون افزایش قیمت نداشتیم.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت؛ هزینه خرید لاستیک هواپیما از ۱۲۰۰ دلار به بالای ۲هزار و ۷۰۰ دلار رسیده است، بر این اساس هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی افزایش یافته است و ما در بهار امسال از شورای‌ عالی هواپیمایی افزایش سی‌درصدی نرخ را گرفتیم و تا دو هفته پیش نجابت به خرج دادیم و منتظر ابلاغ بودیم.

به گفته اسعدی سامانی، هر ساعت صندلی پرواز ۴۰ دلار برای ایرلاین هزینه دارد؛ اما میانگین افزایش ۳۰درصدی قیمت‌ها، باز هم هزینه دلاری هر صندلی پرواز را نمی‌دهد.

اسعدی سامانی گفت: مخالفت با افزایش قیمت بلیت هواپیما، مخالفت با اجرای قانون آزادسازی است که به‌صراحت در ماده ۱۶۱ قانون برنامه پنجم آمده است و شرکت‌های هواپیمایی در افزایش قیمت‌ها هیچ کار غیرقانونی انجام نداده‌اند.

اسعدی سامانی متذکر شد که هم‌اکنون بیش از ۵۰ درصد ناوگان کشور به‌دلیل عدم سرمایه در گردش و کمبود نقدینگی ایرلاین‌ها، ناشی از عدم افزایش قیمت بلیت، زمین‌گیر است و اگر وضع مالی ایرلاین‌ها به این شکل ادامه پیدا کند امکان ادامه خدمات وجود ندارد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: وعده ریالی‌شدن عوارض فرودگاهی نیز روی زمین ماند و شرکت‌ها همچنان به‌صورت دلاری پرداخت عوارض را تقدیم دولت می‌کنند.

5965

منبع: خبرگزاری ایرنا

۱۳:۳۷ ,۰۴ بهمن ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


به گفته سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری در جلسه بعدی شورای عالی هواپیمایی کشوری درباره نرخ هر ساعت صندلی-پرواز تصمیم‌گیری می‌شود.

مدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: برای ارائه خدمات به سی هزار زائر ایرانی که مجوز ...

بلیت پرواز تهران مشهد به عنو‌ان یکی از پرتردد‌ترین مسیر‌های هوایی کشور در روز‌های باقی‌مانده از تعطیلات عید ۱۴۰۱ دست‌کم نیم‌میلیون فروخته ...

قیمت پرواز رفت و برگشت تهران ـ نجف به رقم نجومی ۱۳ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان افزایش یافته است، این در حالی است که شنیده شده پروازهای نجف یک ایرلاین ...

تنها دو روز تا آغاز بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر باقی مانده است، اما بررسی‌ها حاکی از این است که استقبال از تور‌های جام جهانی در مقایسه ...

نظر خود را ثبت کنید