بورل: این چیزی است که نمی‌توان بدون رأی دادگاه درباره آن تصمیم گرفت. باید ابتدا دادگاه حکم بدهد. شما نمی‌توانید بگویید من شما را تروریست می‌دانم چون از شما خوشم نمی‌آید.

به گزارش قرن نو: مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد برای قراردادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست تروریستی اتحادیه اروپا نیاز به رأی دادگاه است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه (3 بهمن‌ماه) پیش از حضور در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل در جمع خبرنگاران گفت: اتحادیه اروپا نمی‌تواند سپاه را در لیست تروریستی قرار دهد مادامی که دادگاه اروپا حکم به تروریستی‌بودن بدهد.

پارلمان اروپا هفته گذشته با صدور قطعنامه‌ای ضدایرانی، خواستار گنجاندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  در لیست تروریستی اتحادیه اروپا شده است؛ اقدامی که با واکنش‌های گسترده روبه‌رو شده و جمهوری اسلامی ایران تهدید کرده در صورتی که اتحادیه اروپا سپاه را در لیست تروریستی قرار دهد، با واکنش‌های متقابل و سخت ایران مواجه خواهد شد.

بورل همچنین در گفت‌وگوی اخیر تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران تلاش کرده رأی پارلمان اروپا به تروریستی‌دانستن سپاه را تخفیف دهد و آن را ناشی از نگرانی نمایندگان پارلمان اروپا درباره وقایع اخیر ایران و جنگ اوکراین بداند.

برای قرارگرفتن نام سپاه در لیست تروریستی اتحادیه اروپا باید همه 27 عضو این اتحادیه با رأیی اجماعی در جلسه شورای وزیران (امور خارجه) به این پیشنهاد رأی مثبت دهند که ناظران معتقدند چنین امری امکان تحقق چندانی ندارد.

بورل دراین‌باره گفت: «این چیزی است که نمی‌توان بدون رأی دادگاه درباره آن تصمیم گرفت. باید ابتدا دادگاه حکم بدهد. شما نمی‌توانید بگویید من شما را تروریست می‌دانم چون از شما خوشم نمی‌آید.»

او افزود برای تروریست قلمدادکردن سپاه از سوی اتحادیه اروپا، ابتدا باید دادگاه اتحادیه اروپا این حکم را بدهد و سپس شورای اتحادیه اروپا دراین‌باره تصمیم بگیرد.

5965

منبع: عصرایران

۱۵:۲۹ ,۰۵ بهمن ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


تعیین تکلیف مذاکرات احیای برجام در حالی به دولت رئیسی واگذار شد، که امریکایی‌ها در مورد کناره‌گیری تهران از میز مذاکرات پیش‌بینی‌هایی را ...

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از تدوین طرح جامع برای مقابله و خنثی‌سازی تحریم‌ها خبر داده است. این در حالی است که سال گذشته طرح اقدام ...

وزارت خزانه‌داری آمریکا پس از ماه‌ها بازبینی در نظام تحریم‌ها، با انتشار گزارشی نشان داد که همچون اسلاف خود تحریم را ابزاری می‌داند برای ...

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: نمی‌توان بدون تصمیم حقوقی، درباره تروریستی اعلام‌کردن سپاه اقدام کرد. نمی‌توانیم بگوییم ...

نظر خود را ثبت کنید