نشست تخصصی «نقشه راه توسعه مخابرات نسل پنجم باند میلی‌متری»، در دومین روز ششمین کنفرانس بین‌المللی فناوری‌های امواج میلی‌متری و تراهرتز (MMWaTT)، با حضور سرپرست معاونت بخش شبکه ایرانسل برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی ایرانسل،  ششمین کنفرانس بین‌المللی فناوری‌های امواج میلی‌متری و تراهرتز (MMWaTT) که از ۴ تا ۶ بهمن ۱۴۰۱، با حمایت ایرانسل در دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برگزار می‌شود، عصر امروز چهارشنبه 5 بهمن، با برگزاری نشست تخصصی «نقشه راه توسعه مخابرات نسل پنجم باند میلی‌متری»، به‌کار خود ادامه داد.

ششمین کنفرانس بین‌المللی فناوری‌های امواج میلی‌متری و تراهرتز (MMWaTT)، توسط مرکز محاسبات و مشخصه‌های دستگاه‌ها و زیرسیستم‌های الکترومغناطیسی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، مرکز سیستم‌های الکترومغناطیسی کاربردی دانشگاه تهران و پژوهشکده فناوری مخابرات و الکترومغناطیس کاربردی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌شود و عصر امروز در دومین روز این کنفرانس، نشست تخصصی نشست تخصصی نقشه راه توسعه مخابرات نسل پنجم باند میلی‌متری، با حضور دکتر محمد رضوی‌زاده، سرپرست پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ مهندس علی قهرمانی، سرپرست معاونت بخش شبکه ایرانسل؛ دکتر وحید شاه‌منصوری، رئیس مرکز تحقیق و توسعه همراه اول؛ و مهندس بابک کاردل، معاون شبکه رایتل در دانشکده مهندسی برق دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی، میزبان دانشجویان و پژوهشگران بود و به‌صورت زنده از پلتفرم اسکای‌روم پخش شد.

در این نشست تخصصی، سرپرست معاونت بخش شبکه ایرانسل، با اشاره به راه‌اندازی بیش از ۳۵۰ سایت نسل پنج تلفن‌ همراه توسط ایرانسل گفت: هدف ما این است که ایرانسل به سراغ تکنولوژی‌های بالاتر برود؛ چراکه تمام دنیا در حال حاضر برای استفاده از فناوری‌های امواج میلی‌متری پیشقدم شده‌اند. به همین دلیل از تیرماه امسال، اولین سایت 5G مجهز به فناوری موج میلی‌متری را در ساختمان مرکزی ایرانسل راه‌اندازی کردیم. به‌کارگیری تکنولوژی‌های بالاتر با ظرفیت بالاتر که فراتر از رشد ترافیک سالانه کاربر روی اپراتور باشد، ما را ناگزیر به بهره‌گیری از آن می‌کند؛ چراکه این امر به‌طور مستقیم بر تجربه کاربر در استفاده از شبکه تأثیرگذار است. با توجه به اینکه زیرساخت‌های فیبر نوری که برای فناوری موج میلی‌متری یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌هاست، در حال حاضر این زیرساخت در کشور به‌طور کامل آماده نیست و مشکلاتی را برای ورود فناوری‌های جدید به‌وجود می‌آورد. ایرانسل آمادگی کامل دارد تا علاوه بر مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی که تا کنون در حوزه فیبر نوری در شهرهای مختلف کشور انجام داده است، ظرفیت‌های بیشتری را به این پروژه اختصاص دهد تا در کنار تلاش‌های وزارت ارتباطات و نهادهای ذی‌ربط، به توسعه هرچه بیشتر شبکه تلفن‌ همراه مبتنی بر فناوری‌های نوین ارتباطی منجر شود.

فناوری موج میلیمتری | ایرانسل

این کنفرانس، با هدف گسترش دانش در زمینه فناوری نوظهور امواج میلی‌متری و تراهرتز، از طریق ایجاد بستری مناسب برای گردهمایی دانشمندان برجسته دانشگاهی، محققان و پژوهشگران به‌منظور تبادل و به اشتراک گذاشتن تجربیات آزمایشگاهی، صنعتی و نتایج پژوهشی و نیز تشویق و حمایت از پژوهشگران، برنامه‌ریزی شده است.

ایرانسل، اولین ارائه‌دهنده 5G در ایران، استفاده از فناوری موج میلی‌متری را در راه‌اندازی سایت‌های جدید نسل پنج، در برنامه قرار داده و نخستین سایت نسل پنج با این فناوری در فرکانس ۲۸ گیگاهرتز، از تیرماه ۱۴۰۱، در ساختمان مرکزی ایرانسل مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. با استفاده از این فناوری، امکان پوشش شبکه در مراکز اداری، تجاری و فضاهای بسته، با سرعت بالاتر از قبل، فراهم خواهد شد.

ایرانسل که با بهره‌برداری از نخستین سایت تجاری نسل پنج ایران در اول مرداد ۱۳۹۹، فاز نخست پروژه توسعه فراگیر 5G در ایران را از ابتدای سال ۱۴۰۱ شروع کرده، هم‌اکنون با نصب و اجرای ۳۵۱ سایت نسل پنج در سراسر کشور، رکورددار سرعت و تعداد سایت نسل پنج در ایران است.

5965

۰۰:۴۴ ,۰۶ بهمن ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


در نشست تخصصی و هم‌اندیشی فعالان صنعت گیم به میزبانی ایرانسل، ظرفیت‌های شبکۀ 5G ایرانسل در توسعۀ صنعت گیم ایران تشریح شد.

در سومین سال فعالیت مرکز نوآوری ایرانسل، سومین نوآوردگاه این مرکز، با حضور ده تیم استارت‌آپی برگزار شد.

در سال‌های اخیر، محبوبیت و گسترش استفاده از خدمات رایانش ابری در میان کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ تا اندازه‌ای افزایش یافته که آن را به یکی از ...

تعرفۀ ویژۀ رومینگ ایرانسل برای اربعین حسینی اعلام شد. ایرانسل همچنین امکان مشارکت مشترکان خود در طرح توسعۀ حرم حضرت امام حسین (ع) را فراهم کرده ...

پیش‌شمارۀ خاص «۰۹۰۰»، از صبح امروز سه‌شنبه، ۴ آبان ماه ۱۴۰۰، رسماً به جمع پیش‌شماره‌های تلفن همراه کشور افزوده شد و از طریق وب‌سایت اختصاصی ...

نظر خود را ثبت کنید