آیا سیا به عوامل موساد کمک کرد تا در فوریه ۲۰۱۸ میلادی پس از آنچه «سرقت قرن» نامیده شده از ایران فرار کنند و اسناد بایگاهی مخفی هسته‌ای ایران را از آن کشور خارج کنند؟

به گزارش قرن نومایک پمپئو، رئیس اسبق سیا و وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده در کتاب جدید خود تحت عنوان «هرگز یک اینچ نده» به این موضوع اشاره کرده، بدون آنکه آن را کاملاً مورد تأیید قرار دهد

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست (اورشلیم پست) در گزارشی به قلم «یونا جرمی باب» کمک احتمالی سیا به عوامل موساد برای فرار از ایران در ماجرای سرقت اسناد برنامه هسته‌ای ایران را بررسی کرد.

خلاصه‌ای از کتاب تازه مایک پمپئو، وزیر خارجه اسبق آمریکا نشان می‌دهد که ایالات متحده بیش از آنچه پیشتر گفته شده بود در سرقت اسناد هسته‌ای ایران نقش داشته است.

آیا سیا به عوامل موساد کمک کرد تا در فوریه ۲۰۱۸ میلادی پس از آنچه «سرقت قرن» نامیده شده از ایران فرار کنند و اسناد بایگاهی مخفی هسته‌ای ایران را از آن کشور خارج کنند؟ مایک پمپئو، رئیس اسبق سیا و وزیر امور خارجه سابق ایالات متحده در کتاب جدید خود تحت عنوان «هرگز یک اینچ نده» به این موضوع اشاره کرده، بدون آنکه آن را کاملاً مورد تأیید قرار دهد.

او بدون ذکر تاریخ دقیق از مکالمه خود با یوزی کوهن، رئیس وقت موساد می‌گوید. او می‌نویسد یکی از دستیارانش به وی گفته بود که کوهن می‌خواهد فوراً با شما صحبت کند. او می‌نویسد این پیام زمانی به او منتقل شد که در حال خروج از هواپیما در یکی از پایتخت‌های اروپایی بود. او بازگشت و سوار هواپیما شد جایی که تجهیزات ارتباطی مناسب برای مکالمه محرمانه با رئیس موساد وجود داشت. پمپئو می‌نویسد صدای کوهن آرام، اما جدی بود. او گفت: «ما یک، تیم ما به‌تازگی مأموریت بسیار مهمی را انجام داده است و من اکنون در خارج‌کردن اعضای تیم با قدری مشکل مواجه شده‌ام می‌توانم روی کمک تو حساب کنم؟»

پمپئو می‌نویسد هر زمانی که کوهن با او تماس تلفنی برقرار می‌کرد او درخواستش را می‌پذیرفت. او می‌نویسد: «این بار نیز همین کار را برایش انجام دادم. من آنجا بود تا به دوستانمان کمک کنم بدون هیچ‌گونه پرسشی بدون توجه به خطرات احتمالی. افراد من در سراسر جهان وارد عمل شدند. ما با تیم او ارتباط برقرار کردیم. ما ظرف مدت ۲۴ ساعت آنان را به خانه‌های امن هدایت کردیم. طی دو روز پس از آن آنان به کشور‌هایشان بازگشتند. آنان بدون آنکه جهان هرگز بداند یکی از مهم‌ترین عملیات‌های مخفیانه تاکنون انجام شده را اجرا کرده بودند.»

البته پمپئو به‌طور مستقیم اشاره نمی‌کند که عملیات در ایران بوده، اما توصیف او از «یکی از مهم‌ترین عملیات‌های مخفیانه که تاکنون انجام شده است» نشان می‌دهد که اشاره او به عملیات سرقت اسناد هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۸ میلادی بوده است.

کوهن پیشتر گفته بود علی‌رغم آنکه ده‌ها عامل موساد درگیر در آن عملیات در نهایت به سلامت از ایران فرار کردند باوجوداین، شرایطی وجود داشت که جانشان در خطر بود و احتمال گرفتارشدنشان توسط نیرو‌های امنیتی ایران وجود داشت.

دخالت سیا بازی را تغییر می‌دهد

اگر سیا در این ماجرا نقش داشته اشاره پمپئو اولین اعتراف عمومی بوده که درباره نقش آمریکا در عملیات سرقت اسناد هسته‌ای ایران مطرح شده است. پیشتر جروزالم پست گزارش داده بود که اسرائیل و شخص کوهن پمپئو و سیا را درباره عملیات مطلع ساخته بودند. باوجوداین، پیشتر هیچ گزارشی در مورد دخالت مستقیم سیا در این عملیات حتی برای خروج نیرو‌های موساد از ایران منتشر نشده بود.

باوجوداین، عملیات‌های عمده شناخته‌شده که به‌صورت علنی مطرح شده بودند از جمله خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نطنز در ژوئیه ۲۰۲۰ میلادی و ترور محسن فخری‌زاده، دانشمند هسته‌ای ایران در نوامبر ۲۰۲۰ میلادی هر دو در زمانی رخ دادند که پمپئو دیگر رئیس سیا نبود. او در آوریل ۲۰۱۸ میلادی به وزارت خارجه آمریکا انتقال یافته بود. به همین ترتیب، دخالت اسرائیل در ارائه اطلاعات در رابطه با ترور ژنرال سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط آمریکا در ژانویه ۲۰۲۰ نیز زمانی صورت گرفت که پمپئو دیگر رئیس سیا نبود.

5965

منبع: فرارو

۰۱:۱۶ ,۰۶ بهمن ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


نتانیاهو در مراسم معارفه رئیس جدید موساد به اعضای این سازمان جاسوسی گفت: اولین وظیفه هریک از شماها جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌‌ای ...

مدیرکل ضدِجاسوسی وزارت اطلاعات خبر داد: با رصد و کنترل اطلاعاتی خارج از مرز‌ها و اقدامات گسترده اطلاعاتی عملیاتی سربازان گمنام امام زمان ...

رییس موساد در جریان دیدار دیروز با همتای آمریکایی خود پرونده ای درباره سید ابراهیم رئیسی رییس جمهوری جدید ایران به مقام آمریکایی ارایه کرده ...

سخنگوی کاخ سفید با اشاره به دیدار رؤسای موساد و سیا با محوریت ایران، گفت که اولویت نخست و تمایل واشنگتن، همچنان در پیش گرفتن رویکرد دیپلماتیک ...

نظر خود را ثبت کنید