طرفداران ترامپ و بایدن در اف‌بی‌آی، تسویه‌حساب ناتمامی را به یکدیگر آغاز کرده‌اند. این جدال، مدت‌هاست ادامه دارد اما طی روزهای اخیر از لایه‌های پنهان به لایه‌های آشکار انتقال یافته است!

به گزارش قرن نو: بسیاری از تحلیلگران مسائل سیاسی و امنیتی در ایالات‌ متحده آمریکا معتقدند که کشف اسناد محرمانه اخیر در منزل بایدن و آشکارسازی گسترده آن‌ها، پاتک طرفداران ترامپ به جو بایدن و دموکرات‌ها محسوب می‌شود. دموکرات‌ها حساب ویژه‌ای بر روی مانور سیاسی و انتخاباتی در قبال ماجرای کشف اسناد محرمانه و غیرمحرمانه از ویلای شخصی ترامپ در فلوریدا باز کرده بودند. حتی برخی رسانه‌های وابسته به حزب دموکرات بارها اعلام کرده بودند که به‌واسطه همین پنهانکاری امنیتی، ترامپ دیگر صلاحیت حضور در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2024 را نخواهد داشت. 

بحران تازه برای بایدن 

کاخ سفید می‌گوید پنج صفحه دیگر اسناد محرمانه در خانه شخصی جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، در ایالت دلاویر کشف شده است. ریچارد سابر، وکیل بایدن گفته است  که او این اسناد اضافه را یافته  و فوراً تحویل وزارت دادگستری داده است. این اسناد به دوران معاونت ریاست‌جمهوری او در دولت باراک اوباما برمی‌گردد. یک بازرس ویژه در حال تحقیق درباره نحوه جابه‌جایی این فایل‌ها توسط بایدن است. کشف اسناد تازه بعد از شروع تحقیقات یک سرافکندگی سیاسی برای آقای بایدن توصیف می‌شود، چون همزمان با تحقیقاتی درباره سوءمدیریت اسناد محرمانه توسط دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق، اتفاق می‌افتد. یک سند که نشان محرمانه دارد حدود دو هفته قبل  در پارکینگ منزل خانوادگی آقای بایدن در دلاویر  پیدا شد؛ جایی که او ماشین کورووت موردعلاقه‌اش که ساخت دهه  ۱۹۶۰ میلادی است را نگه می‌دارد.

آیا بایدن واقعاً از اسناد بی‌اطلاع است؟!

بایدن از زمان حضور خود در رأس معادلات سیاسی و اجرایی آمریکا، حداقل یک‌چهارم دوران زندگی خود را در ایالت دلاویر (منزل شخصی خود) گذرانده است. ازاین‌رو کشف اسناد محرمانه در منزل وی، از اهمیت زیادی برخوردار است. از سوی دیگر، ترامپ هم به‌خاطر نگهداری بیش از ۳۰۰ فایل طبقه‌بندی‌شده ـ از جمله اسناد سرّی و فوق‌سرّی ـ در ویلایش، مارالاگو در فلوریدا تحت نظر بازرسان قرار دارد و پرونده‌هایی نیز علیه وی تشکیل شده است. در هر حال، محصول تسویه‌حساب طرفداران بایدن و ترامپ در اف‌بی‌آی، می‌تواند حذف هر دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ باشد. فراموش نکنیم که مطابق چندین نظرسنجی صورت‌گرفته طی یک سال اخیر در ایالات‌ متحده آمریکا، حداقل ۶۰ درصد از شهروندان آمریکایی حضور مجدد هیچ‌یک از دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ را در سال ۲۰۲۴ برنمی‌تابند. این قاعده، شامل هر دو سیاستمدار (بایدن و ترامپ) می‌شود. کار به‌جایی رسیده است که سران حزب جمهوری‌خواه درصدد حمایت از دی‌سانتیس، فرماندار فلوریدا به‌جای ترامپ هستند و کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور کنونی ایالات‌ متحده آمریکا نیز برای حضور در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آتی خیز برداشته‌اند. 

دوگانه‌ای که در حال رنگ‌باختن است

آنچه مسلم است اینکه دوگانه بایدن ـ ترامپ در حال رنگ‌باختن در آمریکاست؛ هرچند که رؤسای‌جمهور فعلی و سابق آمریکا قصد دارند به هر نحو ممکن خود را در مسیر رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ حفظ کنند. ترامپ پس از ناکامی نامزدهای مورد حمایت خود در انتخابات میان‌دوره‌ای سنا (خصوصاً در ایالات نوادا، آریزونا، جورجیا و پنسیلوانیا) بلافاصله نامزدی خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری آتی اعلام کرد که به سران حزب جمهوری‌خواه پیام دهد در این معادله جدی است! جو بایدن نیز پس از پیروزی بادآورده حزب متبوعش، یعنی حزب دموکرات در انتخابات میان‌دوره‌ای سنا  بار دیگر سودای حضور در کاخ سفید را در سر دارد. اگر دموکرات‌ها مطابق نظرسنجی‌ها، در انتخابات میان‌دوره‌ای اخیر، مجلس سنا را نیز به‌مانند مجلس نمایندگان واگذار کرده بودند، قطعاً تاریخ‌ مصرف بایدن به‌طور رسمی برای حزب متبوعش پایان می‌یافت، اما اکنون ماجرا تا حدود زیادی با قبل متفاوت است! طی دو سال پیش‌رو (از اکنون تا زمان برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴) منازعات پنهان و آشکار نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ارشد و میانی وابسته به دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در اف‌بی‌آی و دیگر نهادهای مربوطه در ایالات‌ متحده، ظهور و بروز بیشتری پیدا خواهد کرد. موضوعی که برای هر دو سیاستمدار جنجالی در آمریکا بازدارنده و آزاردهنده خواهد بود و به‌نوعی، پایان حیات سیاسی آن‌ها را رقم می‌زند. 

صورت‌ مسئله برای بسیاری از مخاطبان آمریکایی پیچیده به‌نظر می‌رسد؛ زیرا بسیاری از آن‌ها در جریان مصدر و منبع طرح اتهامات امنیتی متقابل علیه بایدن و ترامپ نیستند!  اصل ماجرا، به منازعه‌ای تمام‌عیار در میان نهادهای امنیتی آمریکا بازمی‌گردد. کاخ سفید می‌گوید وزارت دادگستری ایالات‌ متحده در حال بررسی اسنادی است که دارای مهر «طبقه‌بندی» بوده و در دفتر سابق جو بایدن، رئیس‌جمهور، در یک مرکز تحقیقاتی پیدا شده است. وکیل  بایدن گفته است در ماه نوامبر، تیم وکلای او حدود ده پرونده در یک کمد قفل‌شده در مرکز «پن بایدن»، در واشنگتن، کشف کردند. این مجموعه به مرکز آرشیو ملی تحویل آمریکا داده شده است. به گزارش شبکه خبری سی‌بی‌اس نیوز، پلیس فدرال آمریکا ـ اف‌بی‌آی ـ در تحقیقات پیرامون این اسناد در مرکز پن بایدن مشارکت دارد و از مریک گارلند، دادستان کل آمریکا، خواسته شده است که آن‌ها را بررسی کند. روز سه‌شنبه ـ ۱۰ ژانویه ـ ابتدا گزارش شد که هنوز مشخص نیست این اسناد با چه موضوعاتی مرتبط است. حوالی ظهر رسانه‌ها نوشتند در میان این اسناد اطلاعات محرمانه‌ای در ارتباط با ایران، اوکراین و بریتانیا وجود دارد که احتمالاً مرتبط با اوضاع و تحولات این کشورها در دورانی است که بایدن به‌عنوان معاون باراک اوباما در کاخ سفید حضور داشت.

نکته مهمی که در این خصوص وجود دارد، مربوط به ابهامات گسترده مربوط به این ماجراست. ریچارد ساوبر، مشاور ویژه جو بایدن،  به سی‌بی‌اس گفت که درست قبل از برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای، وکلای جو بایدن در جریان پاکسازی این اتاق این اسناد را یافتند. جو بایدن بین سال‌های  ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ دفتری در این مؤسسه تحقیقاتی داشت. 

5965

منبع: رسالت

۰۱:۴۰ ,۰۶ بهمن ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


پس از آن که سناتور رند پل جمهوری‌خواه روز دوشنبه یک پاکت نامه حاوی پودر سفید مشکوک را در منزلش دریافت کرد، اف.بی.آی به این مسئله ورود کرد.

کشف اطلاعات محرمانه از تفرجگاه ترامپ در فلوریدا، برای نخستین بار، یک رئیس‌جمهور ایالات متحده را با اتهام نقض قانون جاسوسی روبه‌رو کرده است؛ ...

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، این کشور را به فردی که به‌دلیل سرطان در حال مرگ است، تشبیه کرد.

فایل های افشاشده جدید توییتر نشان می دهد که FBI در مورد فعالیت دولت های دیگر سوالات مختلفی از مدیران این پلتفرم پرسیده است.

نظر خود را ثبت کنید