وزیر امور خارجه ایران که همواره و حتی در بن‌بست مذاکرات احیای برجام از دریافت پیام دیپلماتیک از سوی آمریکایی‌ها خبر می‌داد، مجدداً اعلام کرده که در مسیر دستیابی به توافق، گام‌‌‌هایی را تعریف کرده‌‌‌ایم و فکر می‌‌‌کنیم در آینده‌‌‌ای نزدیک یکی از این گام‌‌‌ها عملیاتی می‌شود.

به گزارش قرن نو: با وجود اینکه حسین امیرعبداللهیان به جزئیات این گام اشاره نکرده، اما با توجه به تأکید وی بر کلیدواژه در مسیر دستیابی به توافق و نه گام‌های مربوط به خود توافق، به‌نظر می‌رسد که شاید این گام می‌تواند در راستای تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا به‌عنوان یک اقدام تسهیل‌کننده در روند بازگشت طرفین به مذاکرات احیای برجام پس از چند ماه تعلیق گفت‌وگوها و بروز تنش در روابط بین طرفین باشد. اظهارات همزمان سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران مبنی بر آمادگی تهران برای اجرای فرآیند تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا هم این سناریو را تقویت می‌کند.

در همین ارتباط، حسین امیرعبداللهیان در گفت‌‌‌وگویی تلویزیونی تأکید کرد: مسیر تبادل پیام‌‌‌ها همچنان ادامه دارد؛ در قطعنامه اخیر پارلمان اروپا علیه ایران، ‌بندی آورده شده بود که تأکید داشت کشورهای اروپایی باید از برجام عبور و اعلام کنند که برجام دیگر اولویت ما نیست ولی در همین پارلمان احساسی اروپا، این بند رأی نیاورد. وی با تأکید بر اینکه همچنان پیام‌‌‌ها در حال تبادل است، خاطرنشان کرد: ‌‌‌ ما در پاسخ به پیام آمریکایی‌‌‌ها که به‌‌‌صورت مستمر در این زمینه انجام می‌شود، چهارچوبی را تعریف کرده‌‌‌ایم و بر همان اساس پیش می‌‌‌رویم.

وی با بیان اینکه طرف‌‌‌های مقابل، گزینه دیگری در این ارتباط ندارند و به همین دلیل نیز در قطعنامه پارلمان اروپا بند عبور از برجام رأی نمی‌‌‌آورد و حذف می‌شود، ادامه داد: به همین دلیل آمریکایی‌‌‌ها که از سه کشور اروپایی زودتر فهمیدند که در پی اغتشاشات در ایران خبری نیست، برای بازگشت به برجام تأکید و اصرار دارند. گرچه در فضای رسانه‌‌‌ای ریاکاری خود را ادامه می‌دهند. امیرعبداللهیان افزود: در عرصه دیپلماسی پیام‌‌‌های دیپلماتیک مهم است و همان‌طور که گفتم تبادل پیام‌‌‌ها ادامه دارد و در این روند و تبادل پیام‌‌‌ها تحقق منافع ملی کشور برای ما دارای اولویت جدی و مهم است.

همزمان با اظهارات وزیر امور خارجه، سخنگوی دستگاه دیپلماسی نیز در نشست خبری  خود در مورد تبادل زندانیان بین ایران و آمریکا گفت: موضوع تبادل زندانیان یکی از موضوعات جدی مورد توجه جمهوری اسلامی ایران است که در مذاکرات با واسطه‌ای که با دولت آمریکا در مقاطع مختلف انجام شد، از دریچه انسانی به آن توجه شد. وی با تأکید بر اینکه خواست ایران به‌طور جدی این است که اقدام لازم صورت بگیرد، افزود: ما و دولت آمریکا بر این مبنا توافقاتی داشتیم. دولت آمریکا در یک بازه زمانی و به‌رغم توافق اولیه، موضوع تبادل زندانیان را به روند مذاکرات رفع تحریم‌‌‌ها و برجام گره زد.

در نسخه ۳۵صفحه‌ای پیش‌نویس مذاکرات احیای برجام که به‌صورت غیررسمی در اواخر مردادماه منتشر و در شرایطی که ایران و آمریکا مشغول جمع‌بندی خود برای پاسخ به بسته پیشنهادی بروکسل بودند که البته در نهایت رد شد و تهران و غربی‌ها وارد تنش‌های فزاینده‌ای شدند، اشاره شده بود که فرآیند تبادل زندانیان باید در مرحله دوم یعنی مرحله تأیید توافق که به مدت شصت روز طول خواهد کشید، انجام شود. اما با بن‌بست در مذاکرات و تعلیق آن و ظهور متغیرهای تنش‌زا میان طرفین عملاً این بسته از دستورکار خارج شد و به‌نظر می‌رسد شاید طرفین به این جمع‌بندی رسیده‌اند که در شرایط کنونی مسئله تبادل زندانیان را به‌عنوان یک اقدام سازنده و تسهیلگر توافق و بازگشت مجدد به مذاکرات در دستورکار قرار دهند.

5965

منبع: دنیای اقتصاد

۰۲:۱۲ ,۰۶ بهمن ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


مردی که قرار است به پیشنهاد رئیس دولت سیزدهم، سکان دستگاه سیاست خارجی کشور را در دست بگیرد، با مشکل رای اعتماد مواجه نیست.

رفتار دیپلماتیک حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان در اجلاس بغداد، در رسانه‌ها و محافل سیاسی داخلی بازتاب گسترده‌ای یافت.

سینگال مثبت دولت رئیسی برای مذاکره مستقیم با آمریکا با استقبال اهالی سیاست رو به رو شد اما، این موضوع انتقادهایی را هم درپی داشت.

هیئت ایران به ریاست وزیر خارجه با هیئت اتحادیه اروپا به ریاست جوزپ بورل دیدار کرد.

نظر خود را ثبت کنید