طی روزهای اخیر، مقامات آمریکایی و اروپایی در مواضع گفتاری خود متفق‌القول هستند که احیای توافق هسته‌ای دیگر در اولویت سیاست خارجی آن‌ها (در قبال ایران) قرار ندارد.

به گزارش قرن نو: افرادی نظیر ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حال تکرار این موضع کلان و کلی، در نشست‌های هفتگی سازمان‌ها و نهادهای متبوع خود هستند؛ اما فارغ از این مواضع و پیام‌ها که از سوی نهادهای رسمی غرب به نظام بین‌الملل مخابره می‌شود، رخدادها و سیگنال‌هایی به‌چشم می‌خورد که تردیدهایی را در خصوص تطبیق «دیپلماسی آشکار» و «دیپلماسی پنهان» غربی‌ها ایجاد می‌کند. در این خصوص نکاتی وجود دارد که نمی‌توان به‌سادگی از آن گذشت:

اخیراً رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تأکید کرده است که گفت‌وگوهای نمایندگان آژانس با ایران هیچ پیشرفت و دستاورد مشخصی نداشته است. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، بعد از دیدار با پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، گفت: مذاکرات هسته‌ای کشورهای غربی با ایران شکست‌ خورده است. گروسی مدعی شده است که دو مسیر در مذاکرات هسته‌ای ایران و اعضای ۱+۴ وجود دارد، یکی مذاکرات مستقیم تهران ـ آژانس و دیگری گفت‌وگوهای وین که هر دو باید در «جایگاه خود»! طی شوند. در ردّ ادعای گروسی همین بس که اساساً مصدر طرح موارد ادعایی و مانور آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر روی آن‌ها، نهادهای امنیتی غرب و سازمان جاسوسی ـ تروریستی موساد بوده‌اند. نکته جالب‌توجه اینکه طی یک هفته اخیر، مقامات اروپایی نیز به ایران پیام داده‌اند که مذاکرات ایران ـ آژانس ارتباطی با مذاکرات وین ندارد و باید در مسیر خود ( به‌صورت جداگانه) طی شود! طرح این مسئله، بارها حین مذاکرات صورت گرفته و هر بار نیز پاسخ حقوقی جمهوری اسلامی نسبت به این مسئله داده‌ شده است. 

واقعیت امر این است که بازگشت ایران به همکاری‌های فراپادمانی و حتی احیای برخی نظارت‌های پادمانی آژانس، مرهون احیای برجام و رفع عملیاتی تحریم‌های ضدایرانی می‌باشد.

بنابراین، دوشعبه‌کردن مسیر مذاکرات احیای برجام (آژانس و اعضای ۱+۴)، نوعی تاکتیک خاص جهت کنترل بیشتر صحنه از سوی واشنگتن و تروئیکای اروپایی محسوب می‌شود. قرار است رافائل گروسی به‌زودی به تهران سفر کند تا در خصوص نقاط اختلافی (بر سر مختومه‌سازی پرونده‌های ادعایی تا قبل از احیای برجام)، با مقامات کشورمان وارد مذاکره شود. در آخرین سفر نمایندگان آژانس به ایران، آن‌ها در اقدامی غیرحقوقی حل این پرونده را منوط به احیای برخی نظارت‌های آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران کردند که با مخالفت منطقی کشورمان مواجه شدند. اظهارات اخیر گروسی نشان می‌دهد که وی نیز با همان گارد بسته و رویکرد قبلی به تهران خواهد آمد مگر آنکه دستورکار دیگری از سوی واشنگتن و تروئیکای اروپایی در روزهای آتی به وی تحمیل شود! بدیهی است که سازمان انرژی اتمی نیز در پاسخ به مطالبه گروسی و همراهانش مبنی بر جداسازی و تفکیک مسیر مذاکرات برجام از احیای همکاری‌های پادمانی با آژانس، بر موضع صریح خود در خصوص لزوم «مختومه‌سازی» پرونده‌های ادعایی مربوط به گذشته علیه کشورمان (تا قبل از عملیاتی‌سازی برجام) تأکید خواهد کرد.

5965

منبع: رسالت

۰۲:۵۱ ,۰۶ بهمن ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


سایه مذاکرات برجامی همچنان بر سر مذاکرات منطقه‌ای ایران و عربستان که در روزهای پایانی دولت روحانی مجدداً جان گرفت، سنگینی می‌کند، حالا سوال ...

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، گفت که کشورش از مذاکرات مستقیم میان تهران و ریاض استقبال می‌کند.

«میخائیل اولیانوف»، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین گفت که معتقد است در دور جاری مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+4، دستیابی ...

نوشت: قیمت دلار در بازار روز گذشته کاهش پیدا کرد اما معامله گران سرنوشت قیمت دلار در بازار ارز امروز ۸ دی ۱۴۰۰ را چگونه پیش بینی کرده اند؟

این منبع مطلع روز شنبه به ایرنا گفت: این گزارش تائید نمی‌شود. توافق موقت هیچ وقت در دستور کار ایران نبوده و ایران فقط یک توافق قابل اتکا و پایدار ...

نظر خود را ثبت کنید