وزارت دادگستری آمریکا تصمیم دارد در خصوص سلطه گوگل بر بازار تبلیغات دیجیتال از این شرکت شکایت کند.

به گزارش قرن نو: این دومین شکایت آنتی‌تراست دولت فدرال آمریکا علیه گوگل به‌دلیل نقض قوانین آنتی‌تراست در فرایند خرید شرکت یا کنترل سلطه آن بر بازار است. پیش از این نیز، وزارت دادگستری آمریکا در سال ۲۰۲۰ میلادی شکایتی علیه گوگل ثبت کرده که به‌دلیل انحصار در حوزه جست‌وجوی اینترنتی است و قرار است دادگاه آن در سپتامبر سال جاری میلادی برگزار شود.

پیش‌بینی می‌شود این شکایت کسب‌وکار تبلیغات گوگل را هدف بگیرد که البته ۸۰ درصد درآمد شرکت نیز از همین بخش تأمین می‌شود. گوگل علاوه بر موتور جست‌وجوی مشهور و رایگان خود، از طریق کسب‌وکارهای تبلیغاتی به‌هم پیوسته خود که آگهی‌دهندگان را با روزنامه‌ها، وب‌سایت‌ها و دیگر شرکت‌ها مرتبط می‌کند به درآمد دست می‌یابد.

آگهی‌دهندگان و وب‌سایت‌های انتشار اخبار گله دارند که اپل درباره شیوه استفاده از درآمدهای تبلیغاتی به‌خصوص سهم ناشران و همچنین شرکت از آن شفاف نبوده است.

این شرکت فناوری در ۲۰۰۸ میلادی «دابل کلیک» و در ۲۰۰۹ میلادی «اد ماب» را خرید تا سلطه خود در بازار تبلیغات آنلاین را بیش از پیش گسترش دهد.

گوگل قبلاً اعلام کرده بود اکوسیستم تبلیغات فناوری آن با رقبایی مانند فیس‌بوک، کام کست، AT&T و دیگران رقابت می‌کند.

هرچند در حوزه تبلیغات آنلاین گوگل بسیار وسیع‌تر از شرکت‌های دیگر فعالیت می‌کند؛ اما سهم آن از درآمد تبلیغات دیجیتال بازار آمریکا در حال کاهش است و از ۲۶.۷ درصد در ۲۰۱۶ به ۲۸.۸ درصد در سال گذشته میلادی رسیده است.

5965

منبع: خبرگزاری خبرآنلاین

۰۳:۲۳ ,۰۶ بهمن ۱۴۰۱

اخبار مرتبط


به نظر می‌رسد سلبریتی‌ها یا به انتقادات دیگران اهمیتی نمی‌دهند یا طاقت نقد و پرسش را ندارند و به جای پاسخگویی و شفافیت، دست به شکایت می‌برند. ...

چندین سازمان حامی حقوق مصرف کننده با طرح شکایتی علیه پیام رسان واتساپ، این شبکه اجتماعی را متهم به تحمیل سیاست های جدید حریم خصوصی اش به کاربران ...

سرمربی پرسپولیس در اقدام متقابل تصمیم دارد از مدیرعامل استقلال شکایت کند.

مدیرکل امور کمیسیون‌های سازمان پزشکی قانونی کشور از رسیدگی به ۸۸۵۰ مورد پرونده قصور پزشکی در ۹ ماهه امسال خبرداد و رشته‌های پزشکی دارای بیشترین ...

نظر خود را ثبت کنید