تام فریدمن ستون نویس روزنامه نیویورک تایمز در مصاحبه ای دقیق ترین برنامه های بایدن را برای بازگشت به برجام تشریح کرد

علیرغم اینکه باید گفت بدون شرایط جدید وارد مذاکرات دوباره با ایران می شود و با ایرانی ها معامله می کند،

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به وی توصیه کرد دوباره وارد این معامله نشود.

تام فریدمن ستون نویس روزنامه نیویورک تایمز در مصاحبه ای دقیق ترین برنامه های بایدن را برای بازگشت به برجام تشریح کرد .

تحلیلگر نشریه صهیونیستی Jewish news در این باره نوشت : دو نکته ای که در این برنامه قابل توجه است ، حل مشکلاتی است که از جمله دلایل ترامپ برای خروج از برجام در سال 2018 بود .

یکی از آن محدودیت غنی سازی اورانیوم بود ، بایدن در گذشته اعلام کرده بود که این مورد باید بخشی از مذاکرات بر روی میز با ایران باشد اما هم اکنون به فرید من گفته است که بازگشت به توافق به عنوان وسیله ای برای جلوگیری از این اقدام و توسعه برنامه هسته ای ایران است .

وی با بیان اینکه ترامپ در زمان خروج از برجام ، شدید ترین تحریمها را علیه ایران اعمال کرد تا اقتصاد این کشور را به شدت تحت تاثیر قرار داد و مانع از پیگیری وتوسعه برنامه هسته ای این کشور شود ، تصریح کرد : با این وجود بایدن  در مصاحبه خود نکته ای دیگر را متذکر شده است . وی گفت که  برای صحبت در مورد موشک های نقطه زن و همه موارد دیگر که منطقه را بی ثبات می کند بایستی در برنامه های دیگری با ایران وارد گفتگو شد  امابهترین راه برای دستیابی به ثبات در منطقه" مقابله با "برنامه هسته ای" ایران است که تنها با بازگشت به برجام امکان‌پذیر خواهد شد

تحلیل گرJewish news با بیان اینکه  ترامپ از زمان خروج از برجام شدیدترین تحریم ها را علیه ایران اعمال کرده که اقتصاد ایران را به شدت تحت تأثیر قرار داده است ، خاطر نشان کرد:  این امر نتوانسته ایران را از پیگیری و توسعه برنامه هسته ای خود منصرف کند. رهبران ایران اعلام کرده‌اند که تنها در صورت بازگشت بایدن و ایالات متحده به برجام، آمادگی دارند تا به مفاد توافق نامه اصلی ، از جمله بازرسی ها ، بازگردند.

این تحلیلگر در ادامه یادآور شد : نکته ای دیگری که در مصاحبه نیورک تایمز قابل توجه است ، این است که بایدن به گفته است "با مشورت با متحدان و شرکای خود ، م در حال آماده سازی مذاکره و توافق نامه های بعدی برای تشدید و افزایش محدودیت های هسته ای ایران و همچنین رسیدگی به برنامه موشکی هستیم.  "

وی افزود : بایدن  همچنین به متحدان خود گفته که  در صورت مقاومت ایران در برابر مذاکرات بعدی ، ایالات متحده می تواند تحریم ها را دوباره بازگرداند.

 

۱۵:۵۲ ,۱۵ آذر ۱۳۹۹

نظر خود را ثبت کنید