توان مالی بسیاری از مردم عادی که در بافت‌های فرسوده به ویژه در شهرستان‌ها زندگی می‌کنند برای نوسازی، ساخت و بهبود محل زندگی‌شان به علت گرانی آهن از بین رفته است.

افزایش قیمت مصالح ساختمانی به ویژه آهن هزینه بازسازی واحدهای فرسوده را بالا برده و صاحبان این خانه‌ها که بیشتر آنها از قشر ضعیف جامعه هستند توانایی نوسازی خانه‌هایشان را ندارند. البته دولت هم با پروژه‌هایی نظیر مسکن مهر به عنوان بزرگ‌ترین متقاضی سیمان و مصالح ساختمانی باعث افزایش قیمت این کالاها شده و هزینه نوسازی بافت‌های فرسوده را به‌شدت بالا برده است.

حمید‌رضا رستگار، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن، فولاد و فلزات تهران درباره تأثیر افزایش قیمت آهن در بازار مسکن به تجارت نیوز گفت: بازار مسکن متأثر از افزایش قیمت‌های داخلی و گرانی آهن و فولاد است و فقط افراد خاصی توانایی مالی ساخت‌وساز دارند و توان مالی بسیاری از مردم عادی که در بافت‌های فرسوده به ویژه در شهرستان‌ها زندگی می‌کنند برای نوسازی، ساخت و بهبود محل زندگی‌شان به علت گرانی آهن از بین رفته است.

او گفت: قیمت آهن از ابتدای سال حدود هزار تومان افزایش یافته است و پیش‌بینی می‌شود این روند افزایشی قیمت همچنان وجود داشته باشد.

به گفته رستگار، در کشورهای توسعه‌یافته عرضه و تقاضا قیمت را تأمین می‌کند و مسیر توزیع نیز مشخص و ضابطه‌مند است اما در کشور ما این مسیرها مخدوش شده است. کسانی که در حوزه فولاد می‌توانستند ارزآوری داشته باشند و تحریم‌ها را دور بزنند با بخش‌نامه‌های مختلف حذف شدند و بخش بیشتر سهمیه آهن کارخانجات نیز به جای مصرف، در بازار آزاد فروخته می‌شود.

به گفته رستگار آهن به تناسب بقیه کالاها و به تبعیت از نرخ ارز و گرانی‌های کاذب افزایش داشته و کارخانه‌های تولیدکننده نیز با توجه به بالا رفتن قیمت مواد اولیه، دستمزد کارگر و هزینه حمل‌ونقل دنبال تطبیق خود با بازار هستند.

منبع: تجارت نیوز 

۱۳:۲۵ ,۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

نظر خود را ثبت کنید