نرخ ارز در اردیبهشت‌ماه نوسانات شدیدی را تجربه کرد؛ به‌ طوری‌ که دلار در اواسط ادیبهشت‌ماه تا بیست هزار تومان پایین آمد و حال با نزدیک شدن به روزهای پایانی اردیبهشت در حال پیشروی است و به‌تبع بازارهای موازی طلا، سکه، موبایل و خودرو از این نوسانات قیمتی در امان نماندند.

قرن نو، نگار علی: با وجود آنکه روند نرخ ارز در روزهای پایانی ماه جاری افزایشی شده؛ اما قیمت آن در نسبت با روزهای ابتدایی اردیبهشت ماه که هر دلار 23 هزار و 333 تومان قیمت داشته پایین‌تر است. درحال‌حاضر هر دلار آمریکا به قیمت 22 هزار و سیصد تومان به فروش می‌رسد و به قیمت 21 هزار و 858 تومان از دست مردم خریداری می‌شود.

بازار طلا و سکه بی‌شک پرنوسان‌ترین روزها را در اردیبهشت ماه تجربه کرد؛ به‌طوری‌که با ریزش نرخ ارز به قیمت بیست هزار تومان قیمت هر قطعه سکه امامی به نُه میلیون و 388 هزار تومان رسید و هر مثقال طلا سه میلیون و 964 هزار تومان قیمت خورد؛ اما حال با افزایش نرخ ارز در روزهای پایانی اردیبهشت ماه روند قیمت‌ها در بازار طلا و سکه نیز افزایشی شده است.

امروز هر قطعه سکه امامی به قیمتی بالاتر از روزهای ابتدایی اردیبهشت ماه؛ یعنی زمانی‌که دلار 23 هزار تومان بوده است، خرید و فروش شد؛ به‌طوری‌که قیمت این سکه از ده میلیون و 170 هزار تومان در تاریخ 1400.02.01 امروز به ده میلیون و 279 هزار تومان رسیده و هر مثقال طلا نیز به عنوان مبدأ قیمت‌گذاری از ابتدای ماه جاری تاکنون 91 هزار تومان گران شده و درحال‌حاضر به قیمت چهار میلیون و 458 هزار تومان رسیده است.

تداوم ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو

با وجود افزایش نرخ ارز در این روزها اما قیمت خودرو به موجب ریزش‌های سنگینی که در اواسط اردیبهشت ماه تجربه کرد کماکان پایین‌تر از اوایل ماه جاری است؛ به‌طوری‌که پراید 111 از ابتدای ماه جاری تاکنون چهار میلیون تومان ارزان شده و درحال‌حاضر به قیمت 126میلیون تومان رسیده است و پراید 131 نیز از ابتدای ماه جاری تاکنون دو میلیون تومان ارزان شده و درحال‌حاضر 110 میلیون تومان قیمت خورده است.

در بین خودروهای گروه پژو نیز پژو 206 تیپ 2 از ابتدای اردیبهشت ماه تاکنون هشت میلیون تومان ارزان شده و درحال‌حاضر به قیمت 189 میلیون تومان رسیده و تیپ 5 این خودرو نیز از 263 میلیون تومان در اوایل ماه جاری امروز به قیمت 257 میلیون تومان رسیده است و در این بین خودروهای مونتاژ این گروه در این مدت بیشترین کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند؛ به‌طوری‌که پژو 2008 مدل 99 از 910 میلیون تومان در اوایل اردیبهشت ماه امروز به قیمت 890 میلیون تومان رسیده و مدل 98 این خودرو نیز در این مدت سی میلیون تومان ارزان شده و درحال‌حاضر به قیمت هشتصد میلیون تومان رسیده است.

با وجود افزایش نرخ ارز اما روند قیمت‌ها به‌واسطه رکود حاکم بر بازار خودرو و به حداقل رسیدن خرید و فروش در این بازار کماکان کاهشی است؛ به‌طوری‌که در 24 ساعت گذشته خودرو سمند Lx یک میلیون تومان ارزان شده و درحال‌حاضر به قیمت دویست میلیون تومان رسیده است.

تلاش سایت‌ها برای جلوگیری از ریزش بیشتر قیمت موبایل

 بازار موبایل اما در این مدت بیشترین ریزش قیمت‌ها را پشت‌سر گذاشت و در بین برندهای موجود در بازار تلفن‌های همراه برند اپل از همه بیشتر کاهش قیمت را تجربه کرد؛ به‌طوری‌که آیفون 12 پرومکس از 39 میلیون و پانصد هزار تومان در ابتدای اردیبهشت ماه امروز به 34 میلیون و پانصد هزار تومان رسیده و آیفون 11 نیز از 26 میلیون و نهصد هزار تومان امروز به 23 میلیون و سیصد هزار تومان رسیده است.

تلفن‌های همراه برند سامسونگ نیز از این ریزش قیمت‌ها در امان نمانده‌اند و سامسونگ گلکسی آ51 از نُه میلیون و 349 هزار تومان در ابتدای اردیبهشت ماه امروز به قیمت هشت میلیون و 399 هزار تومان رسیده است.

جالب است که افزایش نرخ ارز در روزهای پایانی اردیبهشت نتوانسته ترمز ریزش قیمت‌ها در بازار موبایل را بکشد برای همین، خیلی از سایت‌های خرید و فروش تلفن همراه، برای جلوگیری از ریزش قیمت‌ها طی اقدامی اعلام عدم موجودی کرده‌اند.

5965

۱۵:۰۰ ,۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


نرخ دلار در صرافی‌های رسمی با قیمت ۲۱ هزار و ۹۸۱ تومان معامله می‌شود.

ارزش دلار مقابل ارزهای مهم کاهش پیدا کرد.

نرخ دلار در صرافی‌های رسمی با قیمت ۲۲ هزار و ۸۲ تومان معامله می‌شود.

روز گذشته (۲۵ اردیبهشت ماه) در سامانه نیما حدود ۳۲۲ میلیون دلار به صورت حواله ارزی به منظور تامین ارز واردات کشور عرضه شد اما کمتر از یک سوم ...

همزمان با تغییرات قیمتی در نرخ ارز بازار خودرو هم با تکان های قیمتی در انواع خودروهای داخلی و خارجی روبه رو شده است.

نظر خود را ثبت کنید