در ملاقاتی ویدئویی در روز چهارشنبه، ۲۹ اردیبهشت (19 می)، شی جین پینگ و ولادیمیر پوتین، رؤسای جمهوری چین و روسیه، از پروژه‌های مشترک هسته‌ای در حال اجرا میان دو کشور رونمایی کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل قرن نو، تلویزیون دولتی چین (CCTV) با پخش این دیدار، از آغاز ساخت رآکتورهای طراحی شده در روسیه در دو نیروگاه هسته‌ای Tianwan و Xundapu چین خبر داد، همکاری‌ای که نشان محکمی از تقویت بیش از پیش روابط دو طرف است.

در رابطه با این موضوع، پوتین با اشاره به همکاری‌های رو به گسترش متخصصان چینی و روسی، رآکتورهای روسی را رآکتورهایی پیشرفته، ایمن و مطابق با استانداردهای محیط زیستی دانست و اعلام کرد پروژه‌های در دست انجام در این حوزه، تا سال‌های 2026 و 2028، تکمیل خواهند شد. پوتین همچنین این پروژه را کمکی مهم در جهت تامین امنیت انرژی چین دانست که به دنبال کاهش وابستگی خود به زغال سنگ برای تامین برق است.

البته از نگاه کارشناسان، جنبه سیاسی این همکاری به اندازه جنبه اقتصادی و انرژی آن اهمیت دارد، چرا که روسیه و چین مهم‌ترین رقبای ژئوپولیتیک آمریکا و منتقد سیاست های این کشور در خاورمیانه و آسیایی میانه و به دنبال کاهش نفوذ آمریکا در این مناطق هستند. بنابراین، شکل‌گیری همکاری‌های اینچنینی یک هشدار ژئوپولیتیک برای آمریکا است.

4908

۱۵:۲۵ ,۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


یک تحلیلگر مسائل آمریکا گفت: بایدن از یک سو می‌خواهد قدرت‌نمایی ترامپ در عرصه بین‌المللی را ادامه دهد و از سوی دیگر می‌خواهد خود را یک سیاستمدار ...

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در صحبت هایی در یک مرکز تجاری در سنگاپور از آماده بهره برداری بودن بخش اول این پروژه خبر داد.

شرکت های مرتبط به گروه واگنر در تلاش هستن تا قراردادهای لیزینگ نفت و گاز را به چنگ آورند و هدف اصلی آن ها البته نفوذ است و نه درآمد نفتی. امی ...

شرکت دولتی روساتوم روسیه و گروه انرژی هسته‌ای گواندونگ چین، در فهرست اعلامی جمهوری چک در رابطه با شرکت‌های دریافت‌کننده اسناد کلیدی به منظور ...

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی