میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی، این روزها حامل خبرهای مثبت از مذاکرات وین است. وی در آخرین اظهار نظرش اعلام کرده اوایل ماه آینده میلادی (اواخر خرداد) مذاکرات به نتیجه خواهد رسید.

به گزارش گروه بین‌الملل قرن نو، اولیانوف در اظهاراتی گفت: «در حقیقت، حدس زدن یک کار نادرست است. اگر نظر شخصی من را بپرسید، می‌توانم بگویم روزهای آغازین ژوئن یک مهلت واقع‌بینانه است. حداقل، اکنون به نظر می‌رسد. اما وقتی چنین کار پیچیده‌ای و چنین امور پیچیده‌ای وجود دارد، پیش‌بینی با قطعیت غیرممکن است. من در مورد احساسی که همکاران و خودم در حال حاضر داریم، صحبت می‌کنم.»

او در ادامه افزود: «مذاکرات در مسیر درست پیش می‌روند. من احساس می‌کنم که مرحله نهایی ممکن است هفته آینده آغاز شود. امیدوارم چنین باشد.»

او در مصاحبه‌ای خبر داد توقف غنی‌سازی ۶۰ درصدی توسط ایران به‌ زودی طی مذاکرات برجامی رخ خواهد داد. به نظر او هیچ توافقی بهتر از برجام وجود ندارد. با این توافق، ایران به کشوری تبدیل شده که بیشترین بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را دارد.

از سوی دیگر یک مقام وزارت امور خارجه امریکا که به نام وی اشاره نشده در مصاحبه با پایگاه واشنگتن اگزماینر اعلام کرد دور جدید گفت‌وگوهای وین مثبت و همراه با پیشرفت‌های معنادار بود اگرچه همچنان برخی اختلاف‌نظرها به قوت خود باقی است.

وی همچنین افزود لغو تحریم‌ها علیه ایران تنها بعد از «بازگشت دوجانبه به توافق» امکان‌پذیر است.

4908

۱۴:۱۴ ,۰۱ خرداد ۱۴۰۰

اخبار مرتبط


مشاور امنیت ملی آمریکا در یک کنفرانس خبری با گفتن این که هنوز برخی مسائل در مذاکرات وین باقی مانده‌اند،‌ تاکید کرد که احیای برجام «فرصت اقتصادی ...

ملاقات وزرای خارجه ۴ کشور عربی با همتایان آمریکایی و اسرائیلی خود، نشان از فصل جدیدی در روابط میان اسرائیل و اعراب می‌دهد.

وزیر دفاع آمریکا گفت که واشنگتن به همکاری با شرکایش برای مقابله با آنچه «تهدید ایران» خوانده شد، ادامه خواهد داد.

مقاومت کشورهای خلیج فارس در برابر افزایش تولید نفت، دلایلی فراتر از گلایه‌هایشان از دولت بایدن دارد.

منابع نزدیک به هیئت ایرانی در وین به المیادین گفتند که هنوز خیلی زود است که بگوییم توافق نزدیک است.

نظر خود را ثبت کنید

ویدیو

عکس

اینفوگرافی